www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Pakt "Artyści i Prostytutki" (domel)
Author Message
LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 13/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2009-05-15, 14:04   Pakt "Artyści i Prostytutki" (domel)

Pakt numer 53, założony 2008-11-03 10:47:02 przez domel (Niemcy)

Nazwa paktu: Artyści i Prostytutki

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: domel
didi

LDeska

marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2009-05-15, 14:04   

domel (Niemcy) 2008-11-03 10:47:19
Ja Fryderyk I Zauroczony chciałbym aby nasze narody bardziej się zbliżyły. Dawien dawno podpisaliśmy pakt o wzajemnej przyjaźni i wymiany handlowej. Chcę Abyś wiedział drogi Sulejmanie, że te wartości są w nas nadal bardzo żywe. I aby potwierdzić nasz szczere chęci chcemy zawrzeć pakt. Nazwa może trochę może dziwić ale wiemy również że i wy macie duszę artysty, hulaki i filozofa a nazwę tę nam podsuną wędrowny trubadur Kazik, może słyszeliście? Jednak pamiętajmy że nie nazwa określa nasze czyny a wzajemne relacje. Pozdrawiam Fryderyk I Zauroczony

didi (Turkowie) 2008-11-03 17:19:11
Witam ! ...artysci i prostytutki...niezbędne spoiwo kazdej zdrowej społecznej tkanki ... Doskonale ! Pakt.Hm...po za tym, iz jestem Wspaniały!!! Jestem takze otwarty na propozycje...Zdaje sie , ze dążycie do konfrontacji z tym wladcą piosenkarzem..jak mu tam, Justin chyba, tak ? Dobrze... Niedługo cały kontynent będzie spowijał Judaizm, gdy zdobędziecie święte miasto będziecie wszechpotężni !!! Pytanie jakie Turcja z tego kozysci odnieść może ? Obawiamy sie zachwiania równowagi ! Podpisując pakt sklonni bysmy usłyszeć, jaką macie wizję naszego WSPÓLNEGO! Rozwoju... podp.Sulejman Dyplomata

domel (Niemcy) 2008-11-03 19:40:28
A więc Sulejmanie Wspinały! Tak szczerze mówiąc już jesteśmy w konflikcie zbrojnym z tym nędznym bardem. Co do świętego miasta i tej jego wszechpotęgi jaką niby za sobą niesie to przede wszystkim jeśli je zdobędziemy gdyż oddalone jest ono od naszych granic a czuje przez skórę że i Kasia ma na nie ochotę. No i samo święte miasto jak wiesz mój Drogi Sulejmanie nic nam nie daje bo aby pełniło swoją rolę potrzebuje jeszcze wielkiego proroka a naród niemiecki nadal żyje w pogaństwie. Co do korzyści jakie taki pakt może nieść ze sobą dla naszego wspólnego dobra to przede wszystkim wieczny pokój, obietnica że naród Germanii nigdy nie będzie działał przeciw narodowi Tureckiemu. Wspierał go w trudnych chwilach, nasze granice nigdy nie będą dla was zamknięte i dla waszych kupców. Wymiana surowców i dobra rada to na razie może zaoferować Turcji Germania. Jednocześnie chciałbym zwrócić uwagę na położenie geopolityczne Turcji, wiemy że żyjecie obecnie z tymi czarnymi Zulusami w zgodzie i nie negujemy tego. Choć ten "niger" Czaka przysparza nas o mdłości, niby mają tam jakiś system reprezentacji a odzywa się jak wieśniak z widłami. Lecz nie o tym mowa, chodzi o sytuacje geopolityczną. Co będzie jak zabraknie już Cezara który wiąże waszą przyjaźń? Jeśli Zuluski apetyt na terytoria jeszcze bardziej wzrośnie? Ja nie mówię że tak będzie ale tylko zadaje skromne pytanie - jeśli? Dlatego też oferuję wam naszą dozgonną przyjaźń i zapewnienie że nigdy Germania nie wejdzie w konszachty z tym czarnym diabłem jeśli tylko miało by to działać na szkodę Tureckiego narodu!!! Pozdrawiam Fryderyk I Zauroczony

didi (Turkowie) 2008-11-03 22:36:35
Musimy sprawę bacznie rozważyć... Zapewniając Germanom stabilną na południu granicę otwieramy im drogę do systematycznego podboju calej północy. Więc kiedy my skończymy ostatecznie rozprawę z Cezarem zostaniemy z ośmioma prowincjami, podczas gry Niemcy swoich z czasem pewnie nie bedą mogli sie doliczyć !!! Musimy zorientowac się czy istnieje jakas mozliwośc przedarcia sie na północ... byc moze pomoc w wojnie z Północnikami i za zdobycie tam kilku miast, za odstapienie nam jakiegos Niemieckiego miasta ??? Rządamy rownowagi !!! Cóż ...z czarnym diablem z poludnia nam się zbyt dobrze uklada, propozycja sojuszu obronnego przeciw Sojusznikowi!!!...to za mało tak Sulejma powiada ! podp. Sulejman Imperialista

domel (Niemcy) 2008-11-04 17:04:42
Sulejmanie Wspaniały ależ jeśli macie ochotę walczyć na dalekiej północy to przecież nie mam nic przeciw, granice są otwarte dla przemarszu waszych wojsk a nawet aby taka operacja była bardziej skuteczna skłonny byłbym abyśmy razem przystąpić do takich działań. Tym bardziej iż Rosja jest obecnie najpotężniejszym mocarstwem na naszym kontynencie zarówno pod względem terytorialnym jak i militarnym. Jeśli chodzi o przesunięciu granic tureckich bardziej na północ poprzez przejecie rdzennych miast germańskich nie może być mowy!!! Rozmowy jakie z Wami podjęliśmy zaczynają przybierać zły obrót. My chcemy przypieczętować nasza przyjaźń pakte a Wy wysuwacie wobec nas coraz to nowe żądania. Jak to tak. Chcemy przypomnieć, że kiedy to Germania zgłosiła się ze swoimi roszczeniami w sprawie Cezara, to ze spokojem i zrozumieniem przyjęła odmowę. Nawet nie żądała od Tureckich przyjaciół wywiązania się ze zobowiązania jakie wtedy padło. Fryderyk I Zauroczony

didi (Turkowie) 2008-11-04 18:07:18
Podsumujmy : Na podst. danych jakie posiadamy i OBECNEJ wiedzy oraz sytuacji dochodzimy do wniosku, iz pakt taki nie leży w tureckim interesie. Uzasadnienie: nie otrzymujemy nic konkretnego, a Wy otrzymujecie zabezpieczone poludnie i do dyspozycji podbicie całej północy, to zniszczyloby kontynentalną rownowagę! Gdyby mapa i granice wygladały inaczej inna bylaby nasza decyzja...ale nie wygladają!!! Wiec nie jest...Pierwotnie planowalismy wcielić Was do sojuszu z Zulusem, ale nie zamierzam byc w przszlosci gdy północą spuchniesz Waszym wasalem!!! Konsekwencje : będziemy bacznie sie przyglądać naszemu północnemu sąsiadowi... aby nie urósł zbytnio w potegę!!! Nie jestescie gotowi do ustepstw...niech tak bedzie, ale ostrzegam, mam Murzyna !!!!!! mam Murzyna co Was Wszystkich !!!!.... z wyrazami szcunku Sulejman Zdradliwy

domel (Niemcy) 2008-11-04 19:09:51
Ustępstw?! Ustępstw?! W takim razie ja się pytam co Turcja ma do zaoferowania Germanii w tym pakcie? Co Turcja może wnieść aby naszym Narodom żyło się dobrze ? Słucham!!! Bo na razie żądacie od nas jakobyśmy już te profity o który mówicie posiadali!!! Fryderyk I Zauroczony

didi (Turkowie) 2008-11-04 20:26:34
Turcja moglaby pomoc podbić północne ziemie, ale jezeli nie oddacie nam w zamian rdzennie niemieckich ziem w rekompensacie( co jest z reszta zrozumiale i trudno tego wymagać) to nam sie to zwyczajnie nie oplaca. Więc z paktu nie mielibysmy absolutnie nic, podczas gdy Wy zabezpieczone poludnie...zaczynam sie powtarzac !!! Pakt nie zostanie zawarty o ile nie zostana nam przedstawione realne korzysci! Zdajemy sobie sprawe , ze ze wzgledu na geografie terenu sa one bez jakichś ustepst trudne do zrealizowania, wiec na pakt nie nalegamy, wiecej! Negujemy jego zasadność zgodnie z powyzszym !!! ...sympatia sympatią, ale wladca musi sie kierować racja stanu... Opowiadalem Ci juz jak musialem oddać najlepsza turecka Laske za Zulusa !!! ( szlocha) :( (( Nie opowiadaalem...no wlasnie ...bo nie musialem oddać hehe... Ale gdybym musiał ! podp. Sulejman Rozdarty

domel (Niemcy) 2008-11-13 13:22:20
Czyli jednak chcecie zaprzepaścić przyjaźń Germanów i zostać przydupasem „czarnucha” Szaki… Wiedzę że poselstwo jakie Germania przedstawiła kilka lat temu zostało przez was podstępnie wykorzystane aby zwerbować Szake do ataku na Germanów którzy nic wam złego nie uczynili… Jeśli taka jest wasza wola niech tak będzie, ale wiedzcie jedno Germanin już nigdy nie będzie przyjacielem podstępnego turka!!! Fryderyk I Zauroczony

didi (Turkowie) 2008-11-13 18:44:42
Nic na to nie poradzę, ze...Z FILOZOFICZNEGO PUNKTU WIDZENIA JESTEM IMPERILALISTYCZNą ŚWINIĄ !!! ...daliśmy Wam do zrozumienia, ze to spory problem zablokowanie nam drogi na północ...NIE JA PROJEKTOWAŁEM TEN KONTYNENT !!! ...a teraz przepraszam najmocniej...MUSZE JESZCZE DZISIAJ ZDRADZIC PARU PRZYJACIÓŁ !!! p.s ta wladza mnie wykończy... podp Sulejman Przydupas

didi (Turkowie) 2008-11-27 12:26:56
A więc mamy pokój,a sojusz zulusko -turecki w gruzach... Dalatego ja Suleman Wspanialy decyduje sie odslonić pewne kulisy ostatnich działań... Pare lat wczesniej zanim zaproponowaliscie nam sojusz , Czaka rzucil hasło " Teraz , albo nigdy!, atak na Niemca! " Poczatkowo chcielismy go od tego odwieść, ale uleglismy...zarówno ich namowom jak i wizji wielkiej Turcji kosztem Niemiec... Teraz moge zlozyc deklarację , iz przez kolejne wieki Imperium Osmańskie składa jednostroną gwarancje nienaruszalnosci granic naszego północnego sąsiada. Jestesmy otwarci na wszelkie formy współpracy, na dobry początek proponujemy pakt anty rosyjski.Gdyby komus z nas wypowidziala Katarzyna wojnę, druga strona uczyni z cała siłą to samo . Podp Sulejman Wspaniały Negocjator

domel (Niemcy) 2008-12-20 18:47:57
W Germanii w końcu sytuacja zaczyna się normować po wojnie między naszymi narodami a nienawiść ludności Germańskiej do narodu Tureckiego zaczyna zanikać. Cieszy nas wasza otwartość w opisywaniu przyczyn agresji waszego narodu na Germanie jednak chyba nie sądziliście, że Germania od razu będzie składała jakiekolwiek deklaracje i zawierała sojusz przeciw innym państwom. Jednak teraz, kiedy minęło tych paręnaście wiosen i wywiązaliście się z postanowień pokojowych skłonny jestem ponownie nawiązać z wami dyplomacje. I od razu mamy dla was złe informacje gdyż wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że niebawem Katarzyna Wielka władczyni Rosji uderzy na Turcję. Możemy się mylić, może Katarzyna za cel obrała sobie Zuluskich Rebeliantów. Tego jeszcze nie wiemy a naszym szpiegom nie udało się jeszcze tego ustalić. Niestety Germania nie może przystąpić do wojny z Rosją gdyż stosunki Katarzyną Wielką zbyt dobrze się układają jak również o wypowiedzeniu Rosji przez Germanie umowy o otwartych granicach nie może być mowy, ponieważ kraj ten jest głównym inwestorem w nasze szlaki handlowe. Jednak, aby Sulejman wiedział, że Germania chce, aby stosunki między naszymi narodami uległy poprawie przekazuje tu oto 2 szkice przedstawiające oddziały rosyjskie, które kierują się na południe. Nie możemy wam pokazać ich dokładnego położenia jednak możemy Wam powiedzieć że największe zgrupowanie idąc najkrótszą drogą stanie pod Arpinum za 5 tur. Jesteśmy skorzy informować Ciebie Sulejmanie o dalszych posunięciach Katarzyny jednak chcielibyśmy za to niewielkiej zapłaty w postaci cukru. Nie jest to wygórowana informacja za tak cenne informacje chyba… Z Wyrazami Szacunku Król Fryderyk I Zauroczony to zgrupowanie dojdzie za jakieś 5 tur, dwa axy wyżej 6 za tur to jakieś 1 i d tury axach

domel (Niemcy) 2008-12-20 18:48:04
W Germanii w końcu sytuacja zaczyna się normować po wojnie między naszymi narodami a nienawiść ludności Germańskiej do narodu Tureckiego zaczyna zanikać. Cieszy nas wasza otwartość w opisywaniu przyczyn agresji waszego narodu na Germanie jednak chyba nie sądziliście, że Germania od razu będzie składała jakiekolwiek deklaracje i zawierała sojusz przeciw innym państwom. Jednak teraz, kiedy minęło tych paręnaście wiosen i wywiązaliście się z postanowień pokojowych skłonny jestem ponownie nawiązać z wami dyplomacje. I od razu mamy dla was złe informacje gdyż wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że niebawem Katarzyna Wielka władczyni Rosji uderzy na Turcję. Możemy się mylić, może Katarzyna za cel obrała sobie Zuluskich Rebeliantów. Tego jeszcze nie wiemy a naszym szpiegom nie udało się jeszcze tego ustalić. Niestety Germania nie może przystąpić do wojny z Rosją gdyż stosunki Katarzyną Wielką zbyt dobrze się układają jak również o wypowiedzeniu Rosji przez Germanie umowy o otwartych granicach nie może być mowy, ponieważ kraj ten jest głównym inwestorem w nasze szlaki handlowe. Jednak, aby Sulejman wiedział, że Germania chce, aby stosunki między naszymi narodami uległy poprawie przekazuje tu oto 2 szkice przedstawiające oddziały rosyjskie, które kierują się na południe. Nie możemy wam pokazać ich dokładnego położenia jednak możemy Wam powiedzieć że największe zgrupowanie idąc najkrótszą drogą stanie pod Arpinum za 5 tur. Jesteśmy skorzy informować Ciebie Sulejmanie o dalszych posunięciach Katarzyny jednak chcielibyśmy za to niewielkiej zapłaty w postaci cukru. Nie jest to wygórowana informacja za tak cenne informacje chyba… Z Wyrazami Szacunku Król Fryderyk I Zauroczony to zgrupowanie dojdzie za jakieś 5 tur, dwa axy wyżej 6 za tur to jakieś 1 i d tury axach

domel (Niemcy) 2008-12-20 18:48:41
W Germanii w końcu sytuacja zaczyna się normować po wojnie między naszymi narodami a nienawiść ludności Germańskiej do narodu Tureckiego zaczyna zanikać. Cieszy nas wasza otwartość w opisywaniu przyczyn agresji waszego narodu na Germanie jednak chyba nie sądziliście, że Germania od razu będzie składała jakiekolwiek deklaracje i zawierała sojusz przeciw innym państwom. Jednak teraz, kiedy minęło tych paręnaście wiosen i wywiązaliście się z postanowień pokojowych skłonny jestem ponownie nawiązać z wami dyplomacje. I od razu mamy dla was złe informacje gdyż wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że niebawem Katarzyna Wielka władczyni Rosji uderzy na Turcję. Możemy się mylić, może Katarzyna za cel obrała sobie Zuluskich Rebeliantów. Tego jeszcze nie wiemy a naszym szpiegom nie udało się jeszcze tego ustalić. Niestety Germania nie może przystąpić do wojny z Rosją gdyż stosunki Katarzyną Wielką zbyt dobrze się układają jak również o wypowiedzeniu Rosji przez Germanie umowy o otwartych granicach nie może być mowy, ponieważ kraj ten jest głównym inwestorem w nasze szlaki handlowe. Jednak, aby Sulejman wiedział, że Germania chce, aby stosunki między naszymi narodami uległy poprawie przekazuje tu oto 2 szkice przedstawiające oddziały rosyjskie, które kierują się na południe. Nie możemy wam pokazać ich dokładnego położenia jednak możemy Wam powiedzieć że największe zgrupowanie idąc najkrótszą drogą stanie pod Arpinum za 5 tur. Jesteśmy skorzy informować Ciebie Sulejmanie o dalszych posunięciach Katarzyny jednak chcielibyśmy za to niewielkiej zapłaty w postaci cukru. Nie jest to wygórowana informacja za tak cenne informacje chyba… Z Wyrazami Szacunku Król Fryderyk I Zauroczony to zgrupowanie dojdzie za jakieś 5 tur, dwa axy wyżej 6 za tur http://img110.imageshack....ge=rosjaky4.jpg to jakieś 1 i d tury axach http://img110.imageshack....e=rosja2xs3.jpg

domel (Niemcy) 2008-12-20 18:52:02
same obrazki: to zgrupowanie dojdzie za jakieś 5 tur, dwa axy wyżej 6 za tur to jakieś 1 i 2 tury axach

didi (Turkowie) 2008-12-21 18:47:23
Witam ! Skladamy narodowi niemieckiemu wielkie wyrazy szacunku i podziękowania. Liczymy iz zaszłosci miedzy naszymi narodami odejdą z czasem calkowicie w niepamięć... Tymczasem przygotowujemy sie do obrony naszego terytorium po uzyskaniu tak cennych danych! Cukier natychmiast przkażemy. Gdybyscie byli sklonni zerwac kiedyś z Carycą granice, my zerwiemy z Zulusami co powinno zaowocować odpowiednim przekierowaniem szlaków. Sulejman jeszcze raz przesyła podziękowania! podp. Sulejman Wspaniały Przyjaciel

domel (Niemcy) 2008-12-22 10:56:06
Katarzyna Wielka prze dalej na południe STOP. Osiągnęła prawie pułap Berlina STOP. W zależności którą drogę wybierze pierwsze zgrupowanie dotrze za 4-5 tur STOP. Z nowych jednostek widać tylko jeden rydwan który powinien dołączyć do pierwszego zgrupowania STOP.

didi (Turkowie) 2008-12-26 21:54:11
Ciekawe, zmienila do mnie nastawienie - jest teraz uprzejma ;) Ale Justina tez chyba stuknęła przy podobnych relacjach... No nic czekam, czy idzie dalej ? :(

domel (Niemcy) 2008-12-27 11:49:45
Też właśnie zauważyłem że zmieniła nastawienie do Turcji co ciekawa z Zulusami ma nadal nastawienie ostrożna więc może minie wasze państwo Sulejmanie i będzie parła dalej na południe... Jedno jest pewne że wojska jej dalej kierują się na południe i z dobrych informacji to to że wybrała dłuższą drogę i stacjonuje obecnie pierwszym zgrupowaniem w Hamburgu i dzięki temu dotrze do terenów Tureckich dopiero za 2 tury. Król Fryderyk I Zauroczony

didi (Turkowie) 2008-12-28 21:50:43
Wlazła do mnie...i...i nic :D Teraz to normalnie żałuje, ze ta jej armia nie jest wieksza...o wiele większa! i mam normalnie takie ...takie kosmate myśli! ...spojrzalem na relacje Zulusko-rosyjski, swietne teksty te są " Twoje rządania są po prostu bezczelne!" ciekawe czego od niej chciał! :D I nawet mam kusznika :) ... dobra potem oddam... Wielkie podzekowania Fryderyku, moj narod nigdy Ci tego nie zapomni! Glosowalem na Ciebie! Co prawda mam na razie malo glosow, ale niedlugo uruchomie ekipe misjonarską! A tak w ogole to uwazam, ze nalezy Ci sie św miasto Judaizmu! Niech zyją Niemcy! podp. Sulejman Odprężony

domel (Niemcy) 2009-01-04 19:27:03
Nastały czasy niespokojne dla naszego kontynentu. Niebawem wybuchnie wielka wojna Zulusko-Rosyjska i już można stwierdzić kto ją wygra zważywszy na zaangażowanie technologiczne Zulusów. Pytanie powstaje czy na tym poprzestanie czy przypadkiem znów nie zacznie knowań przeciw Germanii a co gorsza przeciw swojemu dawnemu sojusznikowi Turcji. Zważywszy że będzie miał więcej wojska z które go będzie kosztowało. Dlatego ostrzegam Cię Sulejmanie mniej się na baczności. O jednym mogę Cię zapewnić że nic ze strony Germanii Ci nie grozi. Król Fryderyk I Zauroczony

didi (Turkowie) 2009-01-05 10:44:27
Tez obawiamy sie Zulusów,nasza stolica jest o 3 pola od ich granic.... Przeciwko Germanii, zareczam, jakikolwiek wspolnie z Zulusami atak nie wchodzi w grę.

domel (Niemcy) 2009-01-25 19:48:54
Drogi Sulejmanie, Po zakończeniu krwawej wojny między naszymi narodami zachowałeś się honorowo i dotrzymałeś warunków jakie Germania na ciebie nałożyła. Również gdy przekazałem wam informacje wywiadowcze o posunięciach armii Rosyjskiej zgodziłeś się przekazać surowiec. Chwalebne to że naród Turecki pracuje aby naprawić krzywdy wyrządzone Germanii. Więc nadszedł czas aby podzielić się z Tobą Drogi Sulejmanie pewnymi informacjami. Lecz najpierw cofnijmy się trochę wstecz. Kiedy połączona armia zulusko-turecka została zdziesiątkowana pod Hamburgiem pewne było że Zulusi nie będą chcieli prowadzić dalej wojny. Do tego jeszcze wybuchła tam rebelia i nagła zmiana władzy pozwoliła przyspieszyć zawarcie pokoju. Wiedząc że naród zuluski jest strachliwy i sam na wojnę jeszcze nigdy się nie wybrał, Germania zaproponowała pomoc w przyszłościowych rozbiorach Turcji. Obwiniałem Turków za wojnę między naszymi narodami i dlatego propozycja złożona Zuluskim Rebeliantom była wtedy szczera, gdyż chciałem aby Turcja zapłaciła za krzywdy. Jednak teraz patrząc na to z biegiem lat nie wierze w dobre intencje Zulusów i obietnice jakie składają. Również nie wierze aby Szaka zginął. Sądzę wręcz że to on stoi nadal na czele narodu Zuluskiego i kieruje państwem z ukrycia za pomocą niby Rebeliantów. Dowodów nie mam ale szpiedzy Germańscy nad tym pracują. Lecz na tym koniec historii gdyż dziś wierze waszym słowom Sulejmanie, że to Zulusi byli prowokatorami i to oni skłonili was do wypowiedzenia wojny Germanii. Dlatego też chcę przekazać ten list który to otrzymaliśmy od Zulusów po tym jak poinformowałem ich o tym że jednak armia Rosyjska uderzy na Zulusów. Jak z niego wynika Zulus ponownie chciał się obłowić tanim kosztem wciągając do wojny kolejne państwo. Germania odmówiła podając iż nie jest w stanie atakować obecnie kogokolwiek. Jak również odmówiłem, bo jak wspomniałem Tobie Sulejmanie wcześniej ziemie Tureckie mnie nie interesują. Jak pewnie się domyślasz Germania przygotowuje się pomału do wojny z Rosją i obawiam się że kiedy to nastąpi Zulusi uderzą na Turcje aby mieć pewność że Germania się nie zaangażuje. To co w tym liście przedstawiam jest szczerym przemyśleniem obecnej sytuacji na naszym kontynencie. Jak dalej pokierujesz swoim ludem Sulejmanie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Z wyrazami szacunku Fryderyk I Zauroczony Ps. Niebawem zbliżają się wybory do Pałacu Apostolskiego, to jak oddasz głos będzie miało wielkie znaczenie.

didi (Turkowie) 2009-01-25 22:10:33
Na wstępnie Sulejman Wspaniały pragnie przekazać wyrazy wielkiej wdziecznosci Niemcom za treśc niezmiernie waznych informacji jakie dzięki Fryderykowi Zauroczonemu niniejszym wlaśnie otrzymaliśmy. Winszujemy takze przenikliwości Fryderykowego umysłu, wszystki zawarte w liscie wnioski i podsumowania są dla nas jak prawda wyroczni. Turcy nie zminią swojej polityki, a jest nią niufnośc wobec podstępnych Zulusów ( Czka żyje ??? ) i pelne zaufanie oraz wspiarcie wobec władcy Niemiec, tak jest i tak już pozostanie! Na szczęscie juz i my mozemy powoływać pod broń zarowno jednostki knechtow jak i kusazników, a W zwiazku z otrzymanymi danymi natychmiast roapoczynamy masową produkjcę jednostek wojskowych nowej generacji! Niech żyje Turcja! Niech żyją Niemcy !!! podp. Sulejman Wdzięczny

domel (Niemcy) 2009-01-25 22:49:33
Jeszcze przekaże kolejną wiadomość po tym jak odmówiłem wspólnej inwazji na Turcje. Daje wam to trochę czasu gdyż wojska zuluskie jeszcze nie są tak liczne aby zaatakować tak przynajmniej wygląda porównując wasze wykresy wojsk wykresów. Radzę również zaopatrzyć się w jednostki konnicy na 2 promocjach gdyż dając im 2xwycofanie macie duże szanse że jednostka ucieknie zdając sonie sprawe że nie wygra jednocześnie atakując katapulty wroga a że Szaka nie posiada konnicy będzie to wasz atut. Germania postara się dostarczyć w niedalekiej przyszłości Turcji jednostek specjalnych mogących dokonywać zwiadu pozostając zarazem w ukryciu.

domel (Niemcy) 2009-01-25 22:50:10

didi (Turkowie) 2009-01-26 08:50:27
Będziemy wdzięczni za każdą pomoc, granicę mamy dramatycznie trudną do obrobny. Na pewno będą chcieli zaatakowac nas zanim dojdziemy do janczarów, postaramy sie jak najszybciej wzmocnic nasze mozliwości obronne, ale jest tu jeszcze jedna istotna kwestia stratgiczna: nasze jedyne żódło żelaza znajduje się tuz przy granicy z Zulusami, aby bronic kluczowych miast nie jesteśmy w stanie tamtego źódła odpowiednio chronić, czy w zwiazku z tym Turcy mogą liczyc na ewentualne otrzymanie tego surowca od Niemiec ? Z najszczerszymi pozdrowieniami podp. Sulejman Błagający

domel (Niemcy) 2009-01-26 09:30:48
Oczywiści że przekażemy wam żelazo. Germania obecnie dysponuje 3 złożami tego metalu jednak oba złoża są obecnie eksportowane za granice. Oczywiście w odpowiednim momencie zerwiemy jedną z umów i przekażemy surowiec. Jednak musimy wiedzieć przynajmniej na turę wcześniej że wasze złoże jest zagrożone tak abym mógł przekazać ci surowiec jednocześnie abyś nie stracił możliwości produkcyjnych.

LDeska

didi (Turkowie) 2009-01-26 12:20:28
To dobre wieści, w zaleznosci od kierunku ataku Zulusow, nasze złoze będziemy mogli utrzymać conajmniej 2 ture od ewentualnego wypowiedzenia nam wojny, gdy wyslemy tam jakis wiekszy kontyngent wojskowy.

domel (Niemcy) 2009-01-27 11:29:49
Niestety zgubiłem wykres siły Zulusów gdyż obecnie całe moje szpiegostwo idzie na Rosje, Postaram się w przeciągu kilku tur przywrócić ten wykres aby informować jak wyglądają zbrojenia zulusów. Chyba że sam posiadasz takie informacje.

didi (Turkowie) 2009-01-27 13:19:37
Zapomniałem od jakiegos czsu o segregacji punktow szpiegowskich, teraz ustawie wszystkie na Zulusow, ale obecnie niem mam ich na nich raczej za dużo. ...a co do wykresu siły...to glupia sprawa, ale nie wiem gdzie sie go odczytuje ... podp. Sulejman Zdezorientowny

domel (Niemcy) 2009-01-27 14:00:26
pod F9 nie przechodzisz na zakładkę demografii tylko pozostajesz na tej pierwszej i w lewym górnym rogu możesz sobie porównać, jeśli masz wystarczająco dużo pkt szpiegowski, podstawowe wartości: GNP, produkcja, żywność, kultura, siła, szpiegostwo.

didi (Turkowie) 2009-01-30 13:57:07
Stało się... Zulusi zaatakowali majac wciąż wojne z Katarzyną. Ich armia nie jest jakas wielka, ale Turcy takze nie osiagneli jeszcze wystarczajacej gotowosci bojowej. Oddajemy bez walki miasto z zelazem i koncentrujemy sily wewnątrz panstwa. Takze teraz drogi Fryderyku nie ukrywam... jesteśmy na Twojej łasce...jezeli przkazesz nam żelazo Turcy bedą sie prawdopodobnie w stanie dośc długo bronić, ale nie wyglada to różowo na dłuższą metę...Aby odeprzec Zulusow potrzebujemy...nie ukrywam pomocy militarnej... podp. Sulejman Przygwożdżony

domel (Niemcy) 2009-01-30 13:57:19
Dużo tego i czy idzie na 2 fronty czy atakuje je jednym stakiem? Ważne czy zawarł pokój z rosją bo jeśli nie to może nie będzie tak źle i razem z Rosją dacie mu rade :) Żelazo mogę wam dać już w tej turze

didi (Turkowie) 2009-01-30 14:00:45
Jeden zgrupowany oddzial- prawie 20 jednostek w tym 11 knechtow( 2 generałów) 3 katapy, reszta axy kusz nie ma, ja robie teraz same kusze i upgrade łucznikow. Mialem spora zagloske gdzie ustawic wojsko bo Zulusii maja inzynierie i po zdobyciu miasta nie wiem dokladnie jak sie kulturka ulozy...obym mial racje bo inaczej cala moja armia przestanie istnieć :/

domel (Niemcy) 2009-01-30 15:05:25
Zobaczę jak to wygląda jak wejdę do gry. Ale sam możesz policzyć kratki kultury. Miasto jak ma kulture 40% to sięga 3 kratkami w każdym kierunku tworząc koło lecz uwzględniając że jedno pole jest kwadratem, w przypadku 60% kultury sięga 4 kratki. Więc tym sposobem możesz sobie policzyć czy jeśli stracisz to czy pozostałe otaczające miasta dadzą radę pokryć kulturą na 2 pola pole na którym stoją twoje jednostki.

didi (Turkowie) 2009-01-31 10:24:31
Kultura jest na szczęście ok - 60% dzięki Ogrodom w stolicy. Widzę tez, ze ogałacasz swoją poludniowa granicę, przygotowujesz juz atak na Rosję? Proponuje przynajmniej bardzo sie nie spieszyć, ma jakies 15 jednostek na granicy turecko -zuluskiej niech przynajmniej tym w czarnych jeszcze przywali. podp. Sulejman Zdesperowany

domel (Niemcy) 2009-01-31 10:52:55
przynajmniej do wyborów apostolskich nie zaatakuje Rosji. Wiem że ma armie u ciebie i idzie również kolejna przez germanie. Jednak nie mogę wstrzymywać się długo przed atakiem gdyż idzie w coraz bardziej zaawansowane jednostki. Już teraz ma łuczników walijskich. postaram się jak najdłużej przeciągać atak. Jednak gdy już nie będę mógł dłużej przeciągnąć proszę o pozwolenie ufortyfikowania się na wzgórzach na północy Turcji 4 łucznikami tak aby nie pozwolić Rosji wtargnąć na tereny Germanii.

didi (Turkowie) 2009-01-31 11:09:04
Rozumiem. Turcy w obecnej sytuacji muszą zgodzić sie na wszystko.Tak tez się teraz staje. Oczywiscie nasze glosy na konklawe macie. Co do sytuacji w Turcji to sadzę, ze atak Zulusow byl w duzej mnierze zorientowny na odcięcie nas od żelaza. Zobaczymy...wiele wyjasnie sie po walnej bitwie ktora zapewne niebawem. Podp. Sulejman Waleczny

domel (Niemcy) 2009-01-31 11:14:26
Germania postara się w dwie tury uzyskać wskaźnik siły militarnej zulusów i przekazać tę informację Turcji. Ostrzegam że zulusi mają już szpiegostwo więc lepiej niech przy jednostkach wojskowych będzie ze 2 robotników. pierwszego szpiega wyprodukuje w tej turze wiec zaraz go wysle do was na południe. Pozwólnie że przekaże go wam na granicy z zulusami gdyż posiadam również inżynierie wiec szybciej tam dojdzie.

didi (Turkowie) 2009-01-31 12:20:09
Mamy dwa ray wiecej punktow szpiegowskich niz Zulusi, wykres sily...wedłu wskazowek zostal zlokalizowany i odczytany...chyba nie wyglada tak dramatycznie. Zrobilismy zwiad robotnikami, w dwóch poludniowych miastach Zulusi mają po jednym impiaku. Ponadto wydaje nam sie, ze Rosjanie mogą skierowac sie na Rzym więc weszlismy tam na teren Zulusów trzema kuszami, maja w Rzymie 5 jednostek( w tym 3 knechty). Z naszą głowną armią podrużuja robotnicy, mamy swiadomośc, ze siec drog w Turcji i tak bez dzialalnosci szpigow nie jest doskonala... podp. Sulejman Wielki Strateg

domel (Niemcy) 2009-02-02 18:44:13
Informuje że właśnie w tej turze wymaszerował pierwszy szpieg w kierunku Turcji. Poniżej rycina z kwaDukuzy, tego nie widać ale stacjonuje tam tylko impi reszta to robole.

didi (Turkowie) 2009-02-02 20:17:03
Dzięki. Widzę niedalekie miasto nadmorskie gdzie też jest jeden imp i kolejne na prawo od tego tutaj gdzie też jeden impiak siedzi. Niestety Rosjanie łażą po moim panstwie w te i we wte zamist uderzyc na poludniu... Jezeli w tej turze głowne sily Zulusow podejda pod moja stolice to kontratakuje. Ale nawet jezeli wynik bedzie dla mnie korzystny nie bedę mial dośc srodkow, aby wkroczyć na ziemie Zulu. Ewentualnie zrobie mały desant nadmorski...

didi (Turkowie) 2009-02-02 22:38:01
Nie schowalem armii bo sądzilem , ze i tak ją widzi ( szpiedzy) a tu zobaczyl i sie spod stolicy wycofuje... Pod Rzymem moze byc nawet ciekawie, zalezy kiedy Kaska tam walnie...mam nadzieje, ze jedną katapą nie będzie zbijac obrony do zera :D Ogolnie choc w tej chwili wojsko mamy porownywalne to sytuacja biorąc pod uwage potencjal gospodarek wyglada dla Turkow beznadziejnie, co z biegiem czasu na pewno sie uwidoczni... Oczywistym jest, że calkowicie nasz los zależy od Was... To kiedy, czy i ewentualnie w jakim zakresie zdecydujecie sie nam pomóc zdecyduje calkowicie o przyszlosci calego poludnia, zarowno Turkow jak i Zulusów. Wiemy , ze jestescie tego swiadomi. podp. Sulejman Dalekowzroczny

didi (Turkowie) 2009-02-05 20:14:31
Zulusi zawarli pokoj z Carycą. Ma ona u mnie 20 jednostek. Praktycznie same charioty i konni, jakaś katapa, czy dwie. U nas patowa sytuacja. Zulusi sie wycofali do siebie i odzyskalismy stracone miasto. Rzymu bez Rosjan nie zdołamy sami zdobyć. podp. Sulejman Wspaniały

domel (Niemcy) 2009-02-10 19:46:29
Drogi Sulejmanie widze że udało ci się przegonić nieznacznie Zulusa w zbrojeniach. Pogratulować z tej okazji. Przygotowanie do wojny z Rosją trwa i mam mały poślizg z terminem ataku. Poślizg wynika jak sam wiesz z tego że Justin został wasalem Rosji co powoduje że linia defensywy zostaje wydłużona o 3 miasto lecz nie byle jakie a samo święte miasto judaizmu. Waham się teraz gdyż aby złapać w pułapkę główne siły Rosji które wracają do swego kraju muszę poczekać od teraz max 3-4 tur co pozwoli mi uzupełnić garnizon w świętym mieście. Jednak za 5 tur odbędą się wybory apostolskie i zastanawiam się czy nie czekać do tego terminu. Wiem że czekasz na wsparcie Germanii i obiecuje że dotrzymam danego słowa. Jednak jakiekolwiek angażowanie się w wojnę z Zulusami nie może być możliwe gdy Rosja pozostaje taka silna na północy (jest 1 w wojsku ja jestem 2). Obecnie atak na rosje po wprowadzeniu modyfikacji ustaliłem za 3 tury, czy odczekam jeszcze 2 uzależnione jest od tego w co pójdzie rosa po odkryciu odlewnictwa.

didi (Turkowie) 2009-02-11 10:48:35
Zulusi kończą powoli drukarstwo, liczą zapewnie na bum gospodarczy i ja bedę musiał oprocz wojska zacząć buduwac takze inne rzeczy bo coraz mniej pieniędzy w skarbcu... Tureckich glosow papieskich niestety nie bedzie za wiele, religie mamy zdaje sie raptem w czterech miastach, ale mozecie na nas liczyc. Podbijcie Rosje w dogodnym dla Was momencie, po czym oczekujemy Was u nas. podp. Sulejman Sojuszniczy

domel (Niemcy) 2009-02-13 10:36:14
Zaczęło się. Armia Germańska wkroczyła do Rosji!!! Już po 1 turze pojawiło się 1 niezadowolony obywatel w każdym mieście. Jeśli będzie ich tak przybywać co turę ta wojna potrwa krótko :/

domel (Niemcy) 2009-02-14 01:56:18
Sulejmanie jest dobrze. Armia Rosyjska prawie przestaje istnieć. Głupie posunięcia ma Ra Caryca, zamiast siedzieć w swym mieście zgrupowaniem drugiej armii to ona podeszła pod granice germańską centralnie pod wojska które tam czekały. Dzięki temu udało się uśmiercić wielu rosyjskich żołnierzy. Jednak ma to swoje złe strony gdyż odciążyło to rosyjski budżet i już tuż tuż są od wynalezienia mechanizacji i produkcji kuszników i maców a Germania zdołała dopiero zdobyć jedno miasto. Jednak mam wiarę iż teraz ofensywa nabierze tępa. Z dobrych wieści które mogę ci przekazać to to że jeszcze pozostanę przywódcą religijnym i pierwszym dekretem jaki dotąd wydałem jest zaprzestanie wojny z Turcją. Jeśli nawet Zulus się do niego nie zastosuje to przynajmniej zwiększy mu się niezadowolenie w miastach a to też działa na twoją korzyść.

didi (Turkowie) 2009-02-14 10:39:33
Gratulujemy sukcesów na froncie rosyjskim. ...ale zaprzestanie wojny z Zulusami to wielki błąd !!! :/ Wlasnie na środkowym odcinku zdobywają nam miasto jedyne mające jakis większy potencjał finansowy, mmiasto to zamierzaliśmy odbic, chcielismy wciagnąć Zulusow na nasze ziemie i rozbić, ta wojna musi trwać !!! Mamy obecnie tyle wojska co Zulusi, a oni 3krotnie szybciej wymyslaja technologie, pokoj nam absolutnie nic nie daje, Zulusi musza zostać rozbici, bo inaczej zmiażdżą nas w niedalekiej przyszłości... Obecnie wynajdują nacjonalizm(34 tury) Pokoj z Zulusami jakos przełkniemy.... jezeli Niemcy natychmiast po zkonczeniu wojny rosyjskiej wspomoga nas wielkimi silami!!! Wowczas to my zaatakujemy Zulusow!!! Nie ma dla Turkow innej drogi !!! podp. Sulejman Zdeterminowany

domel (Niemcy) 2009-02-14 13:13:53
wybacz Sulejmanie. Nie wiedziałem że nie chcecie zawrzeć pokoju. Widzę że wyciągnąłeś jednostki z miasta na południu i przesunąłeś na północ. Czyli szykuje się większa ofensywa zuluska tam ale co wtedy z tym miastem które odzyskałeś?? W garnizonie zuluskim stacjonują duze siły czarnych które mogą ponownie zaatakować tamto miasto. Jeszcze raz przepraszam za to głosowanie ale nie znałem twoich planów. Wojna z Rosją może jeszcze potrwać 10-15 tur gdyż przesuwanie jednostek po terenie tak zdominowanym przez kulturę ruską jest dość trudne. Jednak teraz musisz podjąć decyzje jak zagłosować. masz 3 wyjścia: tak, nie i nigdy. Ja zagłosowałem na tak i podejrzewam że rosja i bizancjum też tak zagłosują. Co do zulusa to nie wiem jak może zagłosować ale może z uwagi iż czuje że zdobędzie któreś miasto to zagłosuje na "nigdy". A jeśli rzeczywiście tak zagłosuje to jest t dla ciebie również dobre rozwiązanie gdyż niezastosowanie się do żądań papieża spowoduje niezadowolenie w jego wszystkich miastach posiadających żydostwo. Dlatego wydaje mi się że lepiej abyś zagłosował na tak i liczył się z ewentualnym zawarciem pokoju na jakiś czas co pozwoli ci również szybko dojść do tak ważnej technologii jakim jest inżynieria. Z drugiej strony jeśli zulus nie zawrze z tobą pokoju będzie miał dodatkowe problemy w miastach.

didi (Turkowie) 2009-02-14 14:59:04
Miasto z ktorego zabralem kontyngent jest bez znaczenia, jest wielkosci 2 i bez zadnego surowca jedzeniowego dajacego chocby 3 zarełka,wiec nawet lepiej gdyby je Zulusi ponownie zajeli dalo by mi to dogodna miejse do ataku...jednak mniejsza z tym... Po przemysleniu sprawy dochodze do wniosku, ze nic sie nie stalo. Nie oszukujmy sie, bez znacznego wsparcia ze strony Niemiec i tak nic wielkiego Zulusom nie zrobimy...czy wiec ta wojna teraz bedzie trwac, czy tez nie to nie ma wielkiego znaczenia. Wszystko roztrzygnie sie gdy zawrzecie juz pokoj z Rosją. A swoja drogą teraz kontynuując wojne moge jeszcze sporo oberwać... Wiec spokojnie czekam na werdykt w glosowaniu, sam pewnie zaglosuje na TAK. powodzenia na froncie. podp. Sulejman Opanowany

domel (Niemcy) 2009-02-14 16:27:19
tylko jak zawrzesz ewentualnie pokój z Zulusem to nie otwieraj granic :)

didi (Turkowie) 2009-02-14 16:47:17
Nie otworzę. podp. Sulejman Zamknięty

didi (Turkowie) 2009-02-14 17:31:32
Zostal zawarty pokoj Fryderyku, który okazal sie byc jednak wielką kleską... Zaglosowalem na TAK po czym ukazal mi sie obraz Ankary gdzie Zulusi wpadli w nasza pulapkę...niechybnie straciliby ponad 30 jednostek bo tyle stanęło na naszych ziemiach przeciw naszym 50. Ech...żle to wszystko wyszło !!! ...Turkowie nie przerywają zbrojeń, gdy tylko skonczycie z Rosja oczekujemy u nas Waszego kontyngentu, prosze o potwierdzenie, aby oslodzil sobie gorycz dzisiejszej porazki... ##@%%#%#!!! podp. Sulejman Niespełniony

domel (Niemcy) 2009-02-15 21:54:17
Przykro mi Sulejmanie że tak wyszło. Oczywiście Jak tylko Armia Germanii przetnie tereny Rosyjskie na pół połowa kontyngentu przesunie się na południe. Już niebawem będę mógł wysłać do was również nowo wybudowane oddziały rycerzy. Jak również obiecujemy że przystąpimy do wojny z Zulusami. Ciekawi mnie co oni knują, mają już ponad 700 złota w skarbcu, nie domyślacie się na co?? Z działań wojennych informuję że drugie miasto rosyjskie zostało zdobyte, zostało jeszcze 4 które były w planie "Czerwona Gwiazda" która polegała na przecięciu Rosji na pół i wyeliminowaniu najbardziej produkcyjnych miast. Już mamy konie w swym arsenale więc możesz anulować umowę z końmi (ja zapomniałem).

didi (Turkowie) 2009-02-19 18:36:49
Zulusi odkrywali cały czas nacjonalizm. Sulejman wraoci pewnie w poniedzialek, do tego czasu jak cos prosze korespondowac z reydentem Benym.

didi (Turkowie) 2009-02-25 13:53:09
Witam! I dziekuje za wsparcie ze strony niemieckiego rycerstwa! Zulusi odkrywają proch za 3 tury. Jak zapewne widzieliscie zdobyli nasze miasto. Jest spore przetasowanie pozycji wojsk na granicy aczkolwiek z braku szpiegow nie kontrolujemy tych ruchow stad wstrzymujemy sie z kontratakiem na ziemie Zulusow. Jak tam wojna z Rosją? Nie ukrywam, aby przejąc inicjatywe u nas na froncie będziemy potrzebowac znacznych posilkow. podp. Sulejman Wspaniały

domel (Niemcy) 2009-02-25 14:39:36
Sytuacja na froncie rosyjskim jest nieciekawa. Nie pod względem przebiegu walk gdyż to idzie sprawnie jak również to że udało się Justinowi wyrwać spod jarzma Katarzyny i zawrzeć pokój z Germanią. Jednak złe wieści z frontu Rosyjskiego polegają na tym że przerwanie ofensywy jest dla Germanii nieopłacalne w chwili obecnej. Plan pierwotny „Czerwona Gwiazda” przekształcił się w „Czerwony Gwiazdozbiór” i polega na całkowitym wyeliminowaniu Rosji. Obecnie z pierwotnego planu 6-ciu zdobyte zostało 5 miast a za 2 tury zostaną zdobyte 2 kolejne. W tym momencie Rosja zostanie z 4 miastami w tym jedno zdobyte na barbach zaledwie 10 tur temu. Rozważam zawarcie pokoju z Rosją po zdobyciu jeszcze tych 2 miast ale nie wiem czy to się opłaca. Obecnie w każdym rosyjskim mieście musze trzymać od 6 do 12 jednostek tak aby utrzymać porządek. Po zawarciu pokoju z Rosją w miastach zdobytych to niezadowolenie spadnie o 2-3 niezadowolone buźki co tak naprawdę nie pozwoli wycofać głównych sił inwazyjnych z Rosji. A zawieranie pokoju z Rosją na 10 tur pozwoli jej wzmocnić 2 najsilniejsze miasta. Również cały czas nie udaje się nawiązać z Brenusem kontaktów handlowych gdyż nie chce on przekazać za kase choćby jednego surowca dającego zadowolenie stąd też w ojczystych miastach germańskich muszą stacjonować od 3-7 jednostek z uwagi na znużenie wojną. Jednak gdyby Germania kontynuowała natarcie i ostatecznie wyeliminowała Rosje automatycznie niezadowolenie w zdobytych miastach będzie wynosić tyle samo ile w innych niemieckich miastach gdyż przestaje istnieć kultura rosyjska która w przypadku przerwania działań wojennych daje największe niezadowolenie. Jeśli Germania będzie kontynuować wojnę potrwa to jeszcze jakieś max 12 tur. Do tego czasu będę starał się wysyłać do ciebie rycerzy.

domel (Niemcy) 2009-02-25 14:40:15
postaram się szybko dosłać szpiega do was

didi (Turkowie) 2009-02-25 16:58:16
Rozumiem, sytuacja choc nie łatwa nie jest u nas krytyczna, kilkanascie tur powinniśmy jeszcze wytrzymać. Szczegolnie jezeli cos niecos nam jeszcze w międzyczasie dorzucicie. Z niecierpliwoscia będziemy oczekiwac wieści o likwidacji państwa rosyjskiego. podp. Sulejman Oczekujący

domel (Niemcy) 2009-02-25 22:10:27
czy rycerzom których otrzymujesz możesz nadać 2 promocje ??? ciekawi mnie to gdyż powinieneś móc i specjalnie im nie nadaje promocji abyś mógł to zrobić według własnego uznania. Z jednostek to w tej turze otrzymałeś rycerza i 2 długie łuki. w następnej będzie 2 rycerzy, potem w przeciągu 2 tur powinny dojść 2 kolejne łuki i może rycerz.

didi (Turkowie) 2009-02-26 13:09:11
Tak, mogę przyznawać 2 promocje :) To będzie świetna alternatywa na zuluskie mace z promocjami do łuków :] podp. Sulejman Dozbrojony

domel (Niemcy) 2009-02-28 01:06:20

didi (Turkowie) 2009-02-28 01:27:03
Ładna zasadzka :) Od dluższego czasu widze, ze Mediolan jakiś goły, ale jestem tam ostrożny i widzę , ze slusznie, czyli mogę spokojnie kontrowac na wschodzie. Dzięki podp. Sulejman Wdzięczny

domel (Niemcy) 2009-02-28 15:25:54
No i stało się Sulejmanie tak jak chciałeś że Germania jest w stanie wojny z czarnymi. Choć nie z mojej inicjatywy lecz samego Zulusa. Jest to mi na rękę gdyż on będzie ponosił większe koszty niezadowolenia. Jeszcze tylko 3 miasta rosyjskie i kontyngent armii północ zostaje przeniesiony na południe.

didi (Turkowie) 2009-02-28 16:20:28
Hm...pokoazałem mu te koniki więc miał juz pewnoścć, ze mam wsparcie. Cóż...wszedł na moj teren paroma jednostkami z promocją do łóków w tym generalem, az sie prosilo użyć konnicy dzięki czemu zaatakowałem bez strat. Sytuacja na froncie wygląda wzglednie stabilnie . Ogolnie jak się pewnie orientujesz funkcojnuja tam po obu stronach 2 armie - wschod i zachód. Tymczasem otrzymalem 200 monet wsparcia od Holandii. To dobrze wróży na przyszlość, wykorzystam ten zastrzyk, aby szybciej dojśc do glidii. podp. Sulejman Okopany

domel (Niemcy) 2009-02-28 16:31:32
Tobie bardziej niż gildia jest potrzebna inżynieria bo bez niej nasze wspólne później operacje mogą być niezdarne z uwagi na twoją ograniczoną mobilność.

didi (Turkowie) 2009-02-28 20:26:02
Hm...niech tak będzie. Zmieniam technologie odkrywkową na inzynierię. za 12 tur licze na rozpoczęci zlotego wieku więc mam nadzieje jakoś sie doczłapać. podp. Sulejman Odkrywczy.

LDeska

didi (Turkowie) 2009-03-01 20:04:57
Konsultacja: Zulus odpalil złoty wiek, a ja jestem coraz bardziej na skraju bankructwa.Obecnie przeznaczył na mnie mnustwo pkt szpiegowskich i szybko zyskuje w nich przewage. Ja mam teraz 10% nauki i 10% szpiegowskich, a kase i tak na minusie(-25).W sumie dostalem 500 monet od holendra i to mnie na razie ratuje.W tych okolicznosciach, czyli utrzymywania giga armii zastanawiam sie nad jej redukcją czyli atakiem na Antium: Zulus ma tam zafortyfikowanych na gorce 22 knechtów. Ja mam do ataku 36 jednostek plus niestety tylko 5 katap. Alternatywa jest taka, ze w czesci miast zaczne robic pieniądze zamiast wojska, lub utrzymac nauke na 10% czyli inzynierie osiagnąc za jakies 30 tur. Mam 8 tur do zlotego wieku. Jaka jest Twoja opinia Fryderyku ? Podp. Sulejman Kalkulujący

didi (Turkowie) 2009-03-03 17:41:48
Witam! Sulejman pragnie oznajmić, iz pod Ankarą poborowe oddzialy tureckie wspierane przez niemiecką konnicę dokonały masakry wojsk zuluskich. Straty tureckie: 11 jednostek( w tym 7 katap) Straty zuluskie: 41 jednostek Podczas bitwy narodzilo sie dwoch tureckich generałów. Jeden general zostanie przeznaczony na medyka, teraz trzeba sie dobrze zastanowic jak rozegrać szybki kontratak. Obawiamy sie, iz odciążony kosztami Zulus bardzo szybko dojdzie do strzelectwa( od dawna ma proch i drukarstwo). podp. Sulejman Zwycięski

didi (Turkowie) 2009-03-03 22:06:00

didi (Turkowie) 2009-03-03 22:08:54
Krajobraz po bitwie. Ściąga wszystkie katapy spod Antium. W najblizszych miastach ma po 4 muszkiety. Zanim sie rusze chce to towarzystwo podleczyc, szczególnie rycerzy.

domel (Niemcy) 2009-03-04 10:35:06
Sulejmanie, Przyjmij moje najszczersze gratulacje z wygranej bitwy, przepraszam również że goniec z nimi tak długo biegł lecz pomylił kierunki i zamiast do Turcji wpierw dotarł do Bizancjum. Zobaczyłem wykres wojska Zulusa i ostro oberwał, myślę że trzeba kuć żelazo póki gorące i po podleczeniu jednostek spróbować skontrować. Jeśli by się udało przejąć tereny po rzymskie i pozostawić Zulusa w rezerwacie złożonym z jego pierwotnych miast byłby to wielki sukces. Jednak te decyzje trzeba podejmować z rozwagą, uzyskałeś przewagę i nie można jej zmarnować. W przeciągu ostatnich 2 tur wyprodukowałem 2 szpiegów aby mogli sprawdzić teren przed przybyciem wojsk germańskich. Jeśli chodzi o twoje obawy dot zawansowania technologicznego Zulusa to wydaje mi się że ledwo co skończył wynajdowanie chemii i będzie pędził zapewne do grenadierów. Na grenów będą dobre rycerze z promocją do jednostek używających prochu więc jak tylko skończę edukacje pędzę do prochu. Ofensywa przeciw Rosji pomału się kończy, w tej nowej turze padnie przedostatnie miasto a za kolejne 3 powinno paść ostatnie. Kilka jednostek rycerzy stoi w miastach przy granicy z Turcją i wyruszy natychmiast gdy pozwoli na to zadowolenie obywateli. Pomyśl nad planem ataku na tereny po rzymskie a ja postaram się jak przemieścić jednostki konne na południe kontynentu. Pozdrawiam Fryderyk I Zauroczony

didi (Turkowie) 2009-03-04 14:09:42
Atak na tereny porzymskie oceniamy obecnie jako dość rudny i ryzykowny. Z dwoch armii zuluskich zniszona zostala ta przynalezna do ich rdzennego terytorium natomiast na rzymskich terenach posiadają Zulusi obecnie w umie około 25 knechtów 5 muszkietów i 10 katap.Wchodzac tam musielibysmy sie liczyc z przyjeciem tego udeżenia na siebie. Dlatego obecnie analizując mozliwosci kontrataku sklaniamy się raczej do udeżenia na Kwadawkuze -najblize miasto zuluskie. Jezeli bedą chcieli bronic go za wszelką cenę wowczas będą musieli opuscić Antium. A my bedziemy w stanie wzglednie kontrolowac ruch ich armii.

domel (Niemcy) 2009-03-05 09:27:47
Zastanawiam się czy atak na kwa się opłaci. Jeśli ruch w stronę „kwa… coś tam” ma tylko wywabić armie zuluską z północno-wschodniej części kraju to spoko. Jednak jeśli faktycznie myślisz o przejęciu tego miasta to cienko to widzę, przede wszystkim jest ono oddalone o 2 pola od twoich granic czyli faktyczny atak odbędzie się dopiero w 3 turze – a to daje Zulusowi sporo czasu na umocnienie garnizonu. Poza tym jeżeli zdobędziesz miasto wydłużysz tym samym sobie linie defensywną i prędzej czy później Zulus je odbije, przynajmniej będzie miał duże szanse gdyż nie uda ci się szybko zyskać przewagę kulturową tak aby przynajmniej na 1 kratkę otoczyć to miasto swoją kulturą.

didi (Turkowie) 2009-03-05 10:44:18
Atak na Kwa i ewentualne jego zdobycie byloby raczej przejsciowe to prawda, ale gdzies kontrowac muszę. Teraz co ture sytuacja sie zmienia i jeszcze nie wiem gdzie uderzę. Zulus wlasnie zaczął ściągać wojo z Antium(okolo 10 macek) a w Mediolnie nadał promocje muszkietom do obrony miasta. Tam spodziewa sie ataku. Jednak Mediolan takze bylby bardzo trudny do utrzymanie bo narazony na atak z dwoch stron...byc moze teraz przerzuce konnice i zaczne oblegac jednk Antium. Ogólnie zobaczymy. Od jutra przejmujesz Fryderyku dowodzenie nad moją armia więc sam zdecydujesz ( hasło Sulik) . Z uwagi na to, ze niedługo wspomożesz Turcje swoim wojskiem zarowno sobie jak i Tobie odradzam na czarnych Ziemiach ryzyko. podp. Sulejman Kunktator.

didi (Turkowie) 2009-03-05 13:39:10
Sytuacja obecnie wygląda tak: -Zmniejszony zostal zuluski garnizon w Antium do kilkunastu jednostek i tam zamierzam teraz atakować armią wshod( jakieś 35 jednostek) -W następnej turze dolecze armię zach( 50 pare jednostek) i w gre wchodzi atak na Mediolan, ale sie wcham. Szpieg nie widzi wszystkiego, ale jezeli tam wejde to spodziewam się miec na przeciw sobie okolo 30 zuluskich jednostek plus dodatkowo 10 katap...troche duzo, jak dojdzie do bitwy bylyby zapewne spore straty po oby stronach( zulus oczywiscie uderzyłby pierwszy)

domel (Niemcy) 2009-03-09 01:37:55
Podczas namiestnictwa twoim państwem nie atakowałem Zulusa zgodnie z konsultacjami. Otrzymałeś w podarku karawele na promocji od kraju jakiegoś (sprawdź) którą podleczyłem i w następnej turze będzie do użytku. Wywiad donosi że niedawno czarni mieli 4 tury do grenadierów ale pojawienie się przy twoich granicach karawelki zmusiło ich do zmiany techa na kompas i dalej zapewnię do optyki do której będą ieli 1-2 tury. Z wydarzeń handlowych przekazuje że zawarłem w Twoim imieniu z Brenozjuszem Pobożnym umowę na wymianę Twego jedynego złota na gemsy, barwnik i chyba coś jeszcze (sprawdź). Ze złych wieści, może nie aż tak, ale jednak mam to że w 1200Ad narodził się u czarnych wielki artysta który może grozić bombą kulturową w któryś z regionów. Dlatego proponuję wycofać na jedną kratę główne siły z Twojego południowego miasta. Będzie dobrze gdyż za turę będziesz miał inżynierię więc ewentualny kontratak będzie mógł zostać prowadzony z wewnątrz twego terytorium. Generałowie Germańscy również zaczęli pomału opracowywać plany kontrataku na ziemie czarnych, Wstępnie powiem że pierwszy atak skupi się na odbiciu utraconego przez Ciebie miasta. Armia Germańska powraca z uroczystości zaślubin z Carycą Katarzyną i formuje sie na południowych terenach Germanii. Więcej szczegółów niebawem.

domel (Niemcy) 2009-03-10 18:17:56
Złe wieści, szpiegowi udało się odnaleźć artystę zuluskiego niedaleko utraconego przez Ciebie miasta.

didi (Turkowie) 2009-03-10 18:40:34
Armia wschod zostala zafortyfikowana 2 pola od Antium na górce. To wydaje sie byc i bezpieczne miejsce i odleglośc. Wynajduje alfabet, ale teraz bez zlotego wieku moja gospodarka ledwo zipie. Jak najszybciej trzeba rzucic na porzymskie tereny siatke szpiegoska i tak czy inaczej udeżyc na Antium, lepiej szybciej, aby z grenami nie walczyć. Mysle o tym , aby przerzucic wszystkich rycerzy na wsch i przejśc do oblężenia: to byloby 35jednostek plus 10 katap. Szpiedzy będą kontrolowac zaplecze Antium.Jakie jest Twoje zdanie fryderyku? Tereny porzymskie to zuluski skarbiec. Musza zostac szybko zdobyte, aby odciąc Rebeliantow od funduszy. podp. Sulejman Zniecierpliwony

didi (Turkowie) 2009-03-12 00:08:18
Znalazłem te katapy: 10 sztuk jest dokladnie miedzy Mediolanem, a Cume, czyli jakies 8 pol od Antium. Wojsko ma dość rowno rozlozone po miastach: podobna ilośc w Antium, mediolanie i Kwa$#%$^, nieco mniej w Rzymie. Wyglada to wszystko dośc zachęcająco. podp. Sulejman Optymistyczny

didi (Turkowie) 2009-03-14 14:04:07
Po ostatnich ogledzinach sytuacji oto moja propozycja: Moj szpieg jest na górce kolo Rzymu- teren czysty Zulus nic tam nie ma. Proponuje , aby Twój wszedl na gorke za Antium i potwierdzil, ze tam tez czysto. Jezeli tak To w nastepnej turze podchodze pod Antium na swoim terenie( oslona z rycerzy) i zbijam obrone do zera( 13katap) Zulus nie zdąży nic podciagnąć, albo sie wycofa, albo zostanie w Antium wycięty. To drobna korekta do poprzedniego planu, popatrzylem i jezei Twoj szpieg potwierdzi, ze za Antium nic nie ma to dochodze do wniosku, ze nie ma co sie czaić, tym co tam mam moge smialo atakowac, a swoja droga proponuje, abyś swoich rycerzy puscil przodem dla asekuracji mojego wojska. To jak, pasuje ?

didi (Turkowie) 2009-03-14 14:05:57
P.S dla uscislenia: w następnej turze chce tylko szczyścic obrone, ale nie atakowac, atak ewentualnie w kolejnej jezeli Zulus sie nie wycofa po zmiękczeniu katapi.

domel (Niemcy) 2009-03-14 17:36:06
ok, konnica jest juz w twoim mieście nadmorskim. a poniżej wynik zwiadu trójkąta Antium-Rome-Ravenna.

didi (Turkowie) 2009-03-14 23:30:44
Zamek to jednak kawał twardego skurczybyka na katapy ... Zulus zużył artystę, ale fajerwerków to on na szczęście nie zrobił. Podszedlem pod miasto i 13 katap zbiło obrone ze 100 do 75% ...mało!!! Czyli w nastepnej turze zbije do 50, a dopiero w kolejnej wspólnie zbijemy do zera. Ściąga Zulus katapy spod Mediolanu, ale nie wiem czym on by chcialby atakować, w calej okolicy ma jakieś 20pare jednostek plus te 10 katap na nasze wspólne około 90. jedyna korekta to ta, ze z zamkami troche to potrwa. podp Sulejman Oblegający

domel (Niemcy) 2009-03-15 10:43:02
Nie przesunąłem mych rycerzy do obstawy twoich jednostek bo uznałem że nie ma to sensu gdyż ma on tam 17 jednostek w tym 1 gren, 2 muszkiety 1 pik a reszta to mace. ty masz kupe wojska więc jeśli chociaż częścią zaatakuje to nie powinien wyrządzić dużo strat. W następnej turze zapewnie się wycofa bo jeśli tego nie zrobi to straci tą armie. A więc na tą ewentualność plan jest taki. Ty zbijasz dalej kulturę a ja w swojej turze szturmuje miasto jednak go nie zdobywam, zostawiam tam przy życiu 1 jednostkę co pozwoli ci w twojej turze walczyć przeciw max 2 jednostkom. Jeśli się wycofa to w zależności od tego ile będzie w mieście myśle że będziesz mógł atakować.

didi (Turkowie) 2009-03-15 10:59:07
Zalecam ostrożnośc,to bedzie raczej za wczesnie na szturm. Po mojej kolejnej turze obrona miasta bedzie wynosić 50% dodajmy do tego gorke i premie za fortyfikacje i wychodzi, ze kazdaje dnostka ma tam 100% do sily. To duzo za dużo.Mysle, ze należy zbijać obrone do zera, a to potrwa. Wczoraj omsknął mi sie palec..knechtem z podwojna promocja to ataku na miasto tam przywalilem...nawet nie drasnąłem obrońcy... podp. Sulejman Ostrożny

domel (Niemcy) 2009-03-15 11:06:56
spoko spoko, w mieście jest mój szpieg i jeśli uda mu sie akcja szpiegoska to na chwile ataku nie będzie tam żadnej kultury. jednak uważam że się wycofa na to pole lub n górkę nad tym polem a katapy podciągnie tam gdzie zaznaczyłem. Pozwoli mu to w jednej turze odbijać miasto dlatego ważne będzie abyś ty wszedł do miasta jako pierwszy a ja w nowej turze jeszcze przed ewentualną kontrą Zulusa.

didi (Turkowie) 2009-03-15 11:57:09
Acha...szpieg, no dobra zobaczymy. Jak ja sie wladuje do miasta z ponad 30 jednostkami to nich sobie 20 stoma atakuje. W sumie stracimy na takiej akcji na pewno nie wiecej niz on.

domel (Niemcy) 2009-03-15 12:42:43
ty tak nie popieraj zbanowania kasy w handlu, ja właśnie dobiłem targu z Brenusem aby za 300g ode mnie zaprzestał z Zulusem handlu na 10 tur :)

didi (Turkowie) 2009-03-15 13:23:03
Hehe...za silne lobby na zbanowanie kasy, przykro mi ;) A swoja drogą...dobry inters choc drogi :)

didi (Turkowie) 2009-03-15 23:12:55
Ściąlem obrone do 50% Mam tam 34 jednostki plus 13 katap. Zulus 20 jednostek plus 10 katap. Jezeli nie wyjdzie Ci akcja szpiegiem to podjedź wojskiem i zbijaj obrone, dzięki temu w następnej turze miasto tak czy inaczej będzie nasze. A wojskiem chyba tak czy inaczej lepiej stanąć wspolnie, w kupie sila ;) podp. Sulejman Skupiony

domel (Niemcy) 2009-03-16 00:17:45
A więc tak: Ściągnąłem obronę miasta do 26% chyba, Wykonałem akcje szpiegowską z buntem Walnąłem w niego 6 katapami I uderzyłem armią Straty po mojej stronie to 6 katap i 4 rycerzy Po stronie Zulusa ostał się tylko ranny pik :) Jednostki jakie mogą podejść do miasta to katapy, muszkiet i 2 piki więc miasto jest twoje. Nic mu tam nie wyskoczy bo będzie miał bunt więc pewnie się wycofa tym co tam ma. Obrone dlatego zbijałem bo podejrzewam że w twojej turze już nie będzie buntu (daj znać czy był) co byś miał większe szanse na to żeby zdobyć je odrazu.

domel (Niemcy) 2009-03-16 00:23:16
A było w tej turze głosowanie pałacu apostolskiego, Justin martwi się o mnie i poprosił o zaprzestanie wojny ze mną. Zagłosowałem na nigdy więc czekam na twój głos na NIE.

didi (Turkowie) 2009-03-16 00:39:44
Brawo :) podp. Sulejman Gratulujący

didi (Turkowie) 2009-03-16 16:24:36
Niestety w Antium wygasły wpływy tureckie. Nie ma skoku kultury i są 3 tury buntu( jak wchodzilem do miasta to buntu nie było ). Wrzucilem do miasta 10 jednostek. 28 plus 13 katap plus trab w nastepnej turze będzie już pod Rzymem, mysle, ze co do tego kierunku ataku jest zgoda? I ruszysz tam swoim wojskiem za mną ? Tam tez niestety jest zamek. W środku chyba 6/7 jednostek i jakies axy. Po za tym w poblizu te 10 katap. Miasto na poludnie od Antium chyba 3 jednostki. Mediolan okolo 25 Kwa kkilkanasci muszkietów. Z zachodu zaatakowal Holender galeonami i Zulus scina na greny. podp. Sulejman Wspaniały

domel (Niemcy) 2009-03-16 16:43:22
Brenus rozwiązał umowy handlowe z Zulusem więc uciekły mu 3 zadowolenia :) Jednym słowem Zulus pa przechlapane.

domel (Niemcy) 2009-03-16 16:44:46
To że byś miał bunt było pewne gdyż zbyt długo to miasto było poza twoim wpływem, jednak bardzo szybko odzyskasz kulture gdyż masz tak 40-45% obywateli tureckich.

didi (Turkowie) 2009-03-16 21:10:26
Robie te droge i teraz policzylem, ze Zulus ma w tych dwoch miastach razem 40 jednostek na moich 45 nie licząc katap, a sam podciaga tam tez 5 katap spod Rzymu...musze tam odeslac troche rycerzy bo jak cos moze byc gorąco. Tymczasem Wilhelm zdobył nadmorskie miasto Zulusa na zach wybrzerzy...zdobyl kawalerią ;) Nie wiem czy utrzyma, a co do wciągnięcia go do paktu to jestem jednak ostrozny po przemysleniu sprawy. Jakiś czas temu zalozył ze mną pakt pod tytulem " nadzieja" ...teraz to Zulus potrzebuje nadzieji... więc bylbym ogolnie z Wilhelmem jednak ostrożny, bo obawiam sie ze jego motywem głównym jet: "pomoc najslabszym" Na razie poprosilem o oddanie w przyszlosci zdobytego miasta, zobaczymy co odpowie.

didi (Turkowie) 2009-03-17 19:38:22
Pytalem Wilhelma czy odda miasta: odp: " oprócz tego piewszego zdobytego miasta do czasu zakonczenia ekspedycjii Zuluskiej - wszytskie zdobyte miasta będą przekazywane na rzecz Turcji."

didi (Turkowie) 2009-03-17 22:01:56
Obrona zbita do 18 %. Nie ma co dawać uciec jednostkom Zulusa. Proonuje zdobywaj miasto. Po za tym Zulus wogole nie odbija swojego miasta od Wilhelma, po panstwie zaczynaja mu biegac holenderscy strzelcy. Jestem karawelka z galeonami Pomaranczy pod zuluską stolicą. Zulus tam teraz pakuje greny.

domel (Niemcy) 2009-03-17 22:07:27
No nie wiem czy zdobywać mam ja, nie mam siły w broni masowego rażenia a ma tam pewnie ze 3 greny. Jak zobacze to pomyśle.

domel (Niemcy) 2009-03-17 22:08:31
a strzelcy dla niego to nic strasznego ma greny co maja +50% przeciw nim, bardziej by mnie cieszyło jak by to kawaleria tam biegała.

domel (Niemcy) 2009-03-17 22:53:31
Rzym zdobyty, straty własne to 4 katapy 2 rycerzi i maceman.

domel (Niemcy) 2009-03-17 22:55:06
Myśle że teraz kierunek to Revenna a potem Cumae.

didi (Turkowie) 2009-03-17 23:08:59
Ravenna to miasto najbardziej na zach o ile pamiętam. Populacja tam spadla z 11 do 6 wiec pewnie kolejny zamek. To ja ruszę polową jednostek z Antium i pewnie polowa tego co mam pod Rzymem, wystarczy jak dorzucisz swoje jednostki oblęznicze i powinno byc ok.Odpoczniesz w Rzymie ;) Poleczysz się i pojdziemy na Cume. Choc jest spora mozliwośc , ze Zulus uruchomi wtedy kontre z Mediolanu...25 jednostek plus 10 katap... To co mimo wszystko Ravenna? No i gratuluje Rzymu, straty nie duze :)

domel (Niemcy) 2009-03-17 23:17:02
w sumie 2 rycerzy i maca na 3 promocjach straciłem a szkoda mi najbardziej tych rycerzy. Revenna to to miasto najbardziej na zachodzie ale z Antium możesz wszystkim się ruszyć zostawiając tam tylko ze 2 jednostki bo w razie czego będzie można podesłać tam rycerzy bardzo szybko. W Revenie obecnie stacjonuje grenadier i axmen więc też nie trzeba zabierać dużo woja bo raczej max uzbiera tam 4-5 jednostek.

domel (Niemcy) 2009-03-17 23:24:54
No i jeszcze jedna informacja bo zacząłem w końcu widzieć co wymyśla Zulus, ma obecnie 9 tur do stali

didi (Turkowie) 2009-03-18 16:48:34
O Holendrze juz wiesz, to raczej nie niespodzianka. W Rawennie jest jeden ax, czyli miasto padnie za 2 tury( pewnie zetnie na pika wiec nie bede mogl w kolejnej szturmowac rycerzami) Tymczasem Zulus sciaga na powrot katapy do Mediolanu: stan jego woja w okolicach Ankary to 45 jednostek( głownie muszkiety) plus te 10 katap razem. Ja mam tam 55 jednostek( ale sporo kusz) i 15 katap. Ciekawe czy zaatakuje, jak cos bedzie niezla rzeźnia i fajne straty po obu stronach :)

didi (Turkowie) 2009-03-19 16:15:16
Ravenna połknięta. Proponuję zbiórkę 2 pola nd pld od Rzymu i ruszmy na Cume. Zulus zaczął robić karavelki i moją już skasował... Od jutra do poniedzialku mnie nie ma , zastąpisz mnie ?

domel (Niemcy) 2009-03-19 16:49:22
Gratuluje, pewnie bronił się tylko axem... W sumie później pomyślałem że mogłem się ruszyć rycerzem z promocją do prochu i zablokować mu tego grena no ale przynajmniej już po sprawie. Co do tych karawel to dużo tego miał czy po prostu ci zdjął i nie widziałeś??? Bo ja już od tej tury mogę galeony robić więc zastanawiam się ile tego zrobić, chyba zrobie tak że najpierw walne 2 galeony na promocjach a dopiero potem obserwatorium. Zastanawiałem się również jaką ścieżkę techów teraz obrać, z początku myślałem nad chemią i naukami wojskowymi aby również mieć greny, ale jednak ostatecznie polece po kirasjerów bo konnica jest główną częścią mojej armii a są tak samo silne jak greny no i mają promo do dział po które zmierza Zulus. Spoko mogę cię zastąpić.

didi (Turkowie) 2009-03-19 18:15:07
W mieście był gren, ax i ...maly archer ;) Stracilem 2 jednostki na jego 3 więc może być ( kusza mi padła na archerze majac 90% ;) ) Widzialem 2 karawelki w stolicy Zulusa swoją, w tej turze juz mojej nie było. Kirasjerzy by się przydali...no ja sie niedługo doczłapię do glidi. Kasa prawie we wszystkich miastach sie robi, a i tak jade na 10 % :D Przydala by mi sie jakas mega bitwa, no za duzo mam tego woja ;) Co do zastępstwa wskazówek nie musze dawać, wiesz co masz robić :) podp. Sulejman Wspaniały

didi (Turkowie) 2009-03-22 23:09:03
Wrócił do miasta, jest spokonie.

domel (Niemcy) 2009-03-23 18:43:12
zrób droge tam gdzie zaznaczyłem

didi (Turkowie) 2009-03-23 19:52:13
Ok.

domel (Niemcy) 2009-03-24 07:33:14
W tej turze już możemy iść do natarcia. ja wsadze tam 15 strzelców, kawalerie i jakiś kirasjerów. Reszta konnicy będzie ubezpieczać marsz z obwodu przygranicznego. Poruszaj się zgodnie z kierunkiem czerwonej strzałki. A w Cumae zostaw mały kontyngent bo nawet jeśli ruszy odbić to miasto to zamkniemy go w pułapce.

didi (Turkowie) 2009-03-24 09:28:11
Dlaczego idziemy łukiem, a nie prosto przez krowy ? Idąc przez krowy widze dobra asekurację Cume, jezeli pojdziemy lukiem to do ewentualnego odbicia Cume i jednostek go atakujacych bedziemy mieli do dyspozycji wyłacznie konnice.

domel (Niemcy) 2009-03-24 10:04:36
Stakiem z wojem pójdzie max 2-3 jednostki kawalerii a reszta konnicy będzie szła obwodem wokół terenów Zulusa (dlatego potrzebne były drogi) tak aby móc ubezpieczać natarcie. Najdogodniejszym miejscem dla Zulusa ataku na nasze wojska jest moment gdy będziemy 2 pola w głębi terytorium zuluskiego gdyż jego atakujące jednostki będą mogły się wycofać o 1 pole. On ma w tam zgromadzone ponad 30 jednostek my puścimy tam coś koło 50 nie wliczając katapult. Jednak gdyby random dla nas nie był korzystny muszę być wstanie wysłać tam kawalerie z obwodów. Jeśli byśmy poszli przez krowy to nie chyba nie będę wstanie ich zabezpieczyć w 1 turze. Tak czy siak w 1 turze kieruj się według wskazania po skosie w górę, ja jeszcze przemyśle sprawę i się zastanowię czy damy rade iść przez krowy czy nie.

didi (Turkowie) 2009-03-24 10:35:23
Dobra, może tak być. Mały kontyngent...zamierzam zostawic 5 jednostek.

domel (Niemcy) 2009-03-26 07:43:10
dzisiaj przed skończeniem tury zadzwoń do mnie

domel (Niemcy) 2009-03-26 09:49:03
Puść sygnał ja zadzwonię ze stacjonarnego bo mam słabą baterię.

didi (Turkowie) 2009-03-26 11:38:11
Ok.

LDeska

Posted: 2009-05-15, 14:05   

didi (Turkowie) 2009-03-26 14:03:14
Przezylo mu 20 jednostek, ale najsilniejsza ma 5 życia, wiec nie powinno byc problemu, miasto jest nasze, armia Zulusa odchodzi do historii :) Teraz pomyslalem...w natepnej turze ruszyłbym z atakiem z Ankary na Kwa, do tego ubezpieczalbys mnie tam jednostkami kawalerii ilośc do ustalenia. Mysle , ze to dobry moment i nie ma na co czekać. czyli zafortyfikowalbys sie w Mediolanie. A głowne udezenie poszłoby teraz/juz na Kwa. Co Ty na to? P.S Padl mi trab...nie wiem czemu, ale mam nadwrazliwą myszke w tym pbemie, w HŚ wszystko chodzi ok, a tu mam mase ataków- przypadków :/ podp. Sulejman Wsapaniały

domel (Niemcy) 2009-03-26 14:07:15
Jestem za już nawet myślałem że w tej turze byś ruszył pod kwaDukuze bo mi aż tyle kawalerii nie potrzeba aby zdobyć Mediolanium. Ale spoko od następnej możemy śmigać.

didi (Turkowie) 2009-03-26 14:22:13
Dobra, zostawie pewnie 10 jednostek w Ankarze, wiec rzuce pod Kwa jakies 45 mojej drobnicy plus sprzęt oblężniczy. Obecnie w okolicach Kwa mysle, ze bedzie mogl zgromadzic max 30 jednostek plus te 5 katap i to w sumie juz teraz bedzie cała jego armia.

domel (Niemcy) 2009-03-28 09:55:43
Przekazałem w tej turze Rzym Tobie. Ja poczekam stakiem jeszcze w Mediolanium i jak zdobędziesz kwaDukuze to z dwóch stron ruszymy dalej na południe. Do tego czasu przezbroje moje 4 treb do dział. Część kontyngentu wycofuje do rdzennych terenów Germanii gdyż szykuje się do ostatecznej rozgrywki z Justinem.

didi (Turkowie) 2009-03-28 10:23:53
Działa, nareszcie... Oczywiscie pod Kwa mam nadzieje siedzi troche niemieckiej kawalerii...zaraz mam nadzieje to potwierdzić. Tymczasem w obliczu ostatnich wydarzeń na świecie, Turcy pragną uczynic krok w kierunku uniknięcie niedawnego losu Rosji i przyszlego Bizancjum... To jest propozycja zawarcia Fryderyku miedzy nami Amerykańskiej Unii !!! podp. Sulejman Unijny

didi (Turkowie) 2009-03-29 09:26:19
Jezeli sie nie wycofa w tej turze, to atkuje. Mogą to być duze straty po mojej stronie bo nie chce wszystkich katap tracic więc jak cos zdobędziesz miasto kawalerią. W innym wypadku ( jezeli sie wycofa) proponuje, abym ja zdobył ( kasa po polowie) i dzięki temu idziemy od razu dalej na poludnie. P.S Ciekawy czy Justin odbije miasto Holendrów :)

didi (Turkowie) 2009-03-29 12:06:53
Hehe...jak przyszło co do czego to przywalilem wszystkim co miałem ;) Efekt: stracilem 30 jednostek , Zulus 20. Masz tam jedenascie jednostek zuluskich do dobicia wszystko z zyciem ponizej 5 zdaje się. W stolicy dorobie ze 2 traby, akurat jak wylecze wojsko to ruszą z nim dalej, a Twoja kawaleria z moimi katapami juz by mogła w nastepnej turze iśc na płd , to jak ?

didi (Turkowie) 2009-03-29 20:51:42
Czy 3 generałów dołaczonych do miasta daje potrójne promocje jednostkom ? Bo troche ich nazbieralem :)

domel (Niemcy) 2009-03-29 21:24:06
musisz to sobie policzyć. każdy generał daje +2 exp, baraki dają +3 exp, stajnie +2 exp, czyli gdy masz to wszystko to z 3 genkami będziesz robił konnice na 3 promocjach gdyż będziesz miał 11/10 exp jednak zwykłe jednostki będą wychodzić na 2 promocjach z 9/10 esp.

didi (Turkowie) 2009-03-29 21:50:22
Ok, teraz wszystko jasne, dzięki.

didi (Turkowie) 2009-03-30 17:14:54
Hm...czyli poludnie bedzie wygladac dosyc drętwo po wojnie. Jako przyszly wasal ghm, ghm, jestem sklonny do renegocjacji umowy odnosnie ziem zuluskich, aby bylo to wzglednie sprawiedliwe. A armie rozumiem juz dalej trzymamy na ziemiach Rebeliantów rozdzielone na wsch i zach czy tak?

domel (Niemcy) 2009-03-30 19:43:19
Spoko Sulejmanie nie trzeba robić renegocjacji. To się wszystko odbuduje, potrwa to dłużej ale dam rade :) Kontyngent z Mediolanium mógłbyś przesunąć do miasta na najbliższego na południu a ten z kwaDukuze na do tego które zdobyłem w tej turze. Jak zdobędę Nobambę razem wszystki ruszymy na Ulundi

didi (Turkowie) 2009-03-30 19:53:02
Dobra.

didi (Turkowie) 2009-03-31 18:01:42
Nobambę bierzesz w tej turze? Bo wydaje mi sie, ze teraz katapami z częścia wojska wypadałoby mi juz ruszyc na stolice Zulusów. Proszę o potwierdzenie.

didi (Turkowie) 2009-04-02 11:07:31
Tak dzisiaj od 23 do poniedzialku możesz mnie zastąpić ?

domel (Niemcy) 2009-04-02 12:12:34
nie ma sprawy

didi (Turkowie) 2009-04-02 12:41:27
Fajnie. podp. Sulejman Zadowolony

didi (Turkowie) 2009-04-02 23:33:19
Odnosnie Nongomy powinna pomoc roszada z zamianą miast. Jak mi je oddasz, a nastepnie ja Ci przekaze to chyba rybki beda w Twojej kulturze.... Podobnie mialem w HŚ , gdzie kulturowo przejąlem miasto Pacala, a jak mu je oddalem to a kultura nagle mu skoczyla na 10 pól.

domel (Niemcy) 2009-04-02 23:36:58
niestety Nongama idzie do Celta. w tej turze. Wyhandlowałem je za miasto które chciał zdobyć na Justinie. Jemu zależy żeby mieć choć jedno miasto na innym kontynencie dla handlu i chciał je zdobyć na Justinie. Odpuści atak na Justina w zamian za Nongame.

didi (Turkowie) 2009-04-11 14:32:19
Masz wojnę z Montim ???

domel (Niemcy) 2009-04-11 15:31:06
to była sztuczna wojna i już jest pokój

didi (Turkowie) 2009-04-14 21:16:30
Poprosiłem o kamień na Oxford o ile na razie nie używasz.

domel (Niemcy) 2009-04-14 21:31:19
nie ma sprawy

didi (Turkowie) 2009-04-16 14:19:33
Mozesz mnie zastąpic od jutra do poniedzialku ?

domel (Niemcy) 2009-04-16 15:01:18
ok

didi (Turkowie) 2009-04-16 15:38:12
Dzięki. Jak sie urodzi naukowiec to na astro. Potem chyba...kierunek biologia.

This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum