www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Civilization 1 - wspomnienia
Author Message
LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 20/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2008-09-04, 15:36   Civilization 1 - wspomnienia

Jak Paweł o dwójce to ja o jedynce popiszę :D Wczoraj miałem chwilę a nie mogłem grać w Civ4, to uruchomiłem Civ1 :hyhy: Działa bardzo ładnie pod DOSBox'em który kiedyś Ponti reklamował. Nawet głos działał fajnie (trzeba wybrać w menu SoundBlaster). No i wybrałem Zulusów i pograłem :D

Moje uwagi:
- farmy i kopalnie rulez :)
- drogi i koleje buduje się wszędzie, droga daje +1 handlu z pola, kolej chyba żarełko daje dodatkowe
- farma nic nie daje zanim się nie odkryje Republiki
- podobnie kopalnia, daje jedną tarczę więcej tylko zanim się na Republikę nie przejdzie
- niezadowolenie jest poważnym zagadnieniem, na Republice / Demokracji każda jednostka poza miastem to jeden wkurzony
- budynki zmniejszają niezadowolenie, ale nie działają na tych wkurzonych z powodu wojska poza miastem
- trzeba więc dawać kasę na luksusy albo zdejmować ludzików z pól, inaczej nie da się w ogóle walczyć
- random szalał jeszcze bardziej niż w Civ4 - idę sobie armijką złożoną z katapult i rycerza, atakuje mnie zwykła starożytna konnica i... wszyscy moi do piachu :) no co za głupi mechanizm walki tam był - wszyscy giną jak jeden przegra walkę.
- koszary po odkryciu Prochu znikają z miast i trzeba budować je od nowa :) potem jeszcze raz tak było o ile pamiętam więc w sumie trzeba je było trzy razy budować w grze
- na poziomie Warlord na którym grałem odleciałem w techach niemiłosiernie, a grałem po raz pierwszy od pewnie 10 lat albo i dłużej :oczami:
- najlepszy komputer był w epoce kamienia łupanego, ale cóż z tego skoro jak mi odbił jedno miasto które mu zająłem to sobie ukradł... Proch :) tak było w Civ1 - po zajęciu miasta przeciwnika można było sobie wybrać jeden tech który on miał a ty nie
- Piramidy wtedy też wymiatały, umożliwiają włączenie dowolnego ustroju - zbudowałem je i od razu na Republikę przeszedłem. To straszne dopalenie jest bo nie ma kary -1 żarełka do pól dających więcej niż 2 żarełka i podobna kara chyba jest też na handel i produkcje pod Despotyzmem i Monarchią. Tylko walka jest bardzo utrudniona na tym ustroju. Ale i tutaj pomagają Piramidy - przełączyłem się na Komunizm i zajechałem Francuza a potem na Demokrację już
- system niezadowolonych ludzików był beznadziejny - jak jedno miasto buntuje się dłużej niż 1 turę to całe państwo pogrąża się w anarchii i jest się turkę w plecy
- podczas robienia osadnika miasto rośnie, ale jak się zrobi osadnik to zmniejsza się ono o 1, o ile pamiętam to był sposób na pozbycie się miasta - wybudowanie osadnika jak miasto miało rozmiar 1
- korupcja i marnotrwastwo są dośc niskie, metoda walca działa bardzo dobrze
- beznadziejnie działała opcja "Idź do" - trirema potrafiła wypłynąć na otwarte morze i zginąć :D

Generalnie gra naprawdę wyprzedziła swoją epokę... sentyment pozostał, grało się świetnie :ok:

Teraz muszę civ2 pomęczyć :)

I parę zrzutów...

pawelt 

Helped: 12 times
Piwa: 8/28
generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2008-09-04, 16:15   

JA zawsze grałem na ostatnich dwóch poziomach i miałem patent, żeby szybko wybudować piramidy i przechodziłem na demokrację i dawałem dość dużo na luxury (ok 40%), a i tak wychodziłem z dużą nadwyżką.

Miasta można było budować przy sobie nawet, co dawało ciekawe możliwości taktyczne.

Strefy kontroli jednostek to była męka (choć wtedy się tego nie odczuwało). Można było się tak zabunkrować na szczytach w fortach, że nikt nie przelazł.

Gra jak na początek lat 90 była niesamowita. 5 lat w nią pykałem niemiłosiernie. Głównie grekami, niemcami i tłukłem się zazwyczaj z zulusami i stalinem (nigdy nie zapomnę pierwszego nuka jakiego mi zrzucił! - ręce mi się trzęsły przez godzinę)

Na początku rydwany rządziły, później czołgi i nuki :)

Najmniej przyjemne we wszystkich trzech częściach był wg mnie spam miast. Ciągle trzeba było je dostawiać wszędzie gdzie się da i to jak najszybciej.

Do tej pory też pamiętam ciągłe wtopy typu: battleship pada na osadniku, lub czołg na militi :) - to coś dla randomowców z civ4!

Co tam jeszcze.... zauważyliście ile nowych technologii się pojawiło od czasu civ1 w civ4? Tam to się nazywało jeszcze future tech :) Zawsze mnie ciekawiło co to będzie to future :)

ponti 

xfire: marchwik
Helped: 9 times
Piwa: 61/68
generał broni  Złoty order za specjalne zasługi - Za adminowanie, Tfurca Gotmuff  Złoty zlotowicz - 10 zlotów  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo6  III miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD1-kapitan 
Posted: 2008-09-04, 16:52   

Ja lubiłem zawsze grac Rzymem i Grekami,uwielbiałem tez te filmiki jak sie budują cudaki albo jak wkraczasz wojskiem do miasta.Super była takze dyplomacja im dalej tym coraz ciekawsze budynki w tle sie pojawiały a najlepszy był Genghis albo Zulu w garniturze :)

Za kilkanascie lat Ldeska ze 100000 postów bedzie pisał jak to Civ4 była przestarzała ale fajna i bedziemy grali w sali hologramowej jak w startreku w Civ7.

I tego serdecznie jemu oraz nam wszystkim życzę :)

-------------------------------------------
Tfurca Gotmuff
Postaw piwo autorowi tego posta

LDeska

marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2008-09-05, 09:25   

Strefa kontroli była super - dzięki temu był w ogóle sens budowania fortów... no był oczywiście niedociągnięcia - o ile pamiętam nie można było atakować z łódek, więc wystarczyło obstawić linię brzegową i nikt nie wylądował :) chociaż pamiętam że okręt wojenny (battleship) padł mi raz na jakimś rydwanie czy milicji :oczami: więc na tym etapie można było już sobie z tym radzić.
Z tymi piramidami to pamiętam że ja Republikę zawsze brałem a Demokrację to dopiero jak mi państwo podrosło.
Też pykałem w tą grę niemiłosiernie przez wiele lat. Nawet potrafiłem rano przed wyjściem do szkoły na 8:00 zrobić kilka turek i dopiero iść na autobus :)
No i ja nigdy nie zrzucałem atomówek - miałem do tego uraz że to takie niehumanitarne :) i chyba tylko raz spróbowałem jak to wygląda.

A wiecie że w civ1 były takie kwiatki np.: podczas rozmowy z innym przywódcą stali za nim jego doradcy. Ilość tych doradców świadczyła o sile cywilizacji...

Ponti - jak grałem teraz dwa dni temu to też oglądałem wszystkie filmiki, włącznie z intro i tym filmikiem co się pokazuje jak rozpoczynasz grę. Czy wiecie czemu ten filmik w ogóle był zrobiony? Po prostu komputery były wtedy tak słabe że stworzenie mapy zajmowało bardzo dużo czasu, więc wstawili takie intro. Jak się nacisnęło spację albo escape to jak tylko mapa się przeliczyła to ten napis na dole z białego robił się ciemniejszy i przechodził do gry. W ten sposób widać było jak szybki komputer miałeś - na 386 przechodził po kilku ekranach, a na 286 trzeba było poczekać dłużej :P

pawelt 

generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2008-09-05, 10:04   

Na amidze dochodziło mi zawsze do przedostatniego obrazka :)

w civ 1 uwielbiałem bitwy morskie, floty, lotniskowce, ale AI nie za bardzo był kumaty i nie robił flot :( . Za to można było kupę jednostek rozwalać na wybrzeżu takim battleshipem, a już najlepiej w grupie.

Teraz to w civ 1 brakowało by mi kawalerii :) . Między rycerzami i czołgami nic nie ma mobilnego.

Eferalga_500 

xfire: throgin
Helped: 3 times
Piwa: 27/4
starszy chorąży sztabowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo 9  III miejsce w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2008-09-05, 11:42   

Najlepsze było przerzucanie wojska miedzy statkami oraz wyladowywanie w swizo zdobytym miescie, w ten sposob walczylem przy demokracji zdobywaljac wroga cywilizacje w ciagu jednej tury :D - jezeli wrog mial koleje pomiedzy miastami - jezeli nie mial to musialem troche sttlerow wziac na ich szybka rozbudowe :hyhy:

seti 

xfire: setipl
sierżant  Obibok – nie grał od 90 dni  Wygrany jeden GOTM 
Posted: 2008-09-05, 12:10   

najgorszy byl transport jednostek koleja, bo zajmowalo to kupe czasu. z automatu komp przesylal jednostki przez miasta i sie 1/3 ruchu tracilo... a zeby obnizyc koszty utrzymania miast to armia byla "na sytk" i jechala taka jednostka w jedna ture 40kratek na front :)
ale wtedy czlowiek byl mlody mial mase czasu i mogl dokladac kazde z kilkudziesieciu miast ustawic + te ruchy.
pamietacie karawany, ktore budowalo sie w kilku miastach po czym w jedna ture cudaka mozna bylo strzelic? - help build wonder - takie umiejetnosci posiadaly

ja gralem glownie na mapie swiata, 7cywilizacji, emperor, start gdzies w azji i podboj calego swiata :) na koncu zostawialem sobie jedno miasto, zeby za szybko nie wygrac i wykrecac wyniki powyzej 200%, dochodzac do powyzej 70 future tech :)

z ciekwaych rzeczy: byly bodajze 3pkt za kazda ture bez wojny (max 100pkt), i punkty karne za zanieczyszczenia :) - ktoby pomyslal o czyms takim w civ4

LDeska

Posted: 2008-09-05, 13:15   

Eferalga - w civ1 można było zajmować cały kontynent wroga w jednej turze. Mój brat tak robił: najpierw atomówki czyściły wszystkie miasta a potem jedna kawaleria chyc chyc chyc wszystkie miasta w jedną turę zajmowała o ile AI było takie miłe i już miało koleje między miastami :oczami:

Seti - dokładnie, AI przełąziło przez miasta i trzeba było ręcznie chodzić na front :) a jednostki na styk były i to była moja największa bolączka w civ4 bo też tak chciałem grać:D Karawany były super, w praktyce cudaka mogło budować 10 miast bo się tam karawany robiło, albo się robiło je na zapas i cudaka od razu można było zrobić po wynalezieniu techa :)

Centurion 

Helped: 9 times
Piwa: 52/22
generał broni  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac CIV5  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  II miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2008-09-05, 13:27   

mnie sie w civ 1 i2 karawany podobaly najbardziej dlatego ze mozna bylo wyhodowac miasto na zupelnej calkowitej pustej pusciutkiej pustyni albo na kole podbiegunowym :D

to byla beka z tym oddawaniem jedzenia ;)

D@mian 

xfire: damian83
Helped: 4 times
porucznik  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3 
Posted: 2008-09-06, 11:19   

Aj te czasy błogiego dzieciństwa... Razem z moją przyjaciółeczką żonglowałem dyskietkami, by pisać historię cywilizacji na nowo. :) Pamiętam, jak padła mi dyskietka "SaVE" z Civ1 :rozpacz: ... jedynym ówczesnym wyjściem było ciągnięcie partii od początku do końca przez kilkanaście godzin, bądź pozostawienie uruchomionej Amigi w oczekiwaniu na wielki powrót króla! :rotfl:

bogdandz 

xfire: bogdandz
Helped: 1
starszy plutonowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  II miejsce w sezonie GOTM - III sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - III sezon Maxman 
Posted: 2008-09-06, 12:02   

ahhhh te zrzuty budzą wspomnienia. No grało się w ulubioną gierkę :)

Zaharien 

xfire: zaharien
Helped: 2 times
kapitan  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2008-09-06, 13:45   

O ile dobrze pamietam to naciskajac esc na ekranie wyboru nacji mogles wpisac wlasna nazwe i grac Polakami...

Och coz to byly za czasy... sciagne sobie civa 1 i pogram :)

LDeska

Posted: 2008-09-06, 14:32   

Tak, piękne czasy :)
Pamiętam że można było dać Esc na ekranie wyboru nacji i wpisać własną nazwę, ale gra i tak losowała kim się grało i miało się techy startowe i nazwy miast wylosowanej nacji. A może wtedy zawsze się grało Rzymem? Już nie pamiętam

Było takich ukrytych rzeczy więcej w tych starych grach... to wynikało częsciowo z tego że raczej nikt z nas nie miał oryginalnej drukowanej instrukcji :oczami:

Jak sobie radziliście z tymi pytaniami antypirackimi? Ja oczywiście miałem zeszycik i zapisywałem w nim odpowiedzi. To było tak że pojawiał się obrazek techa i trzeba było wybrać jakie techy były wymagane (słownie) żeby tego techa odkrywać. Więc się rysowało samochodzik dla techa Automobiles i prawidłową odpowiedź... :D

pawelt 

Posted: 2008-09-06, 14:46   

Ja po dość krótkim czasie wpisywałem już z pamięci :)
Do tej pory pamiętam niektóre odpowiedzi :P

LDeska

Posted: 2008-09-06, 15:48   

Ja już nie, ale rzeczywiście po jakimś czasie nauczyłem się tego drzewka civ1 na pamięć :) Jeszcze jedno mi się przypomniało: pamiętacie ikonkę osadnika? Wyglądała jak na tym zrzucie:

Jak grałem w civ1 to myślałem że to jest taka uśmiechnięta buźka :oczami: dopiero gdy po paru latach znowu usiadłem do civ1 to spojrzałem na tą ikonkę z innej perspektywy i zauważyłem że to jest wóz na kołach - taki typowy jakim Amerykanie podbijali swój kontynent. Oni mają takie skrzywienie że nawet w civ1 w roku 4000 p.n.e. wrzucili wóz drabiniasty, mimo że civka nie ma nawet Koła odkrytego :D

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum