www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Moved by: LDeska
2008-01-05, 17:27
Problem z uruchamianiem kompa i blue screen
Author Message
pawelt 

Helped: 12 times
Piwa: 8/28
generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2008-01-04, 20:59   Problem z uruchamianiem kompa i blue screen

Mam ostatnio taki problem który się nasila.

Zazwyczaj przy uruchamianiu kompa, przy wgrywaniu lub tuż po wgraniu win xp SP2 wyskakuje mi blue screen z błędem albo pliku ntfs.sys lub pisze jakąś komendę typu logicznego i zaczyna robić zrzut pamięci na dysk.

Po skończeniu, lub restarcie mam wielki problem z uruchomieniem kompa. Czarny ekran, światełko od dysku się ciągle pali, DVD sprawdza i tyle. Nic na ekranie się nie pokazuje. Muszę kilka razy zrobić twardy restart i pomaga i jest ok. Za drugim razem rzadko wyskakuje blue screen i wtedy może komputer chodzić cały dzień i jest ok.

Sprawdzałem pamięci, tzn w różne sloty, wyjmowałem, sprawdzałem memtest86 3.4a i wszystko jest niby ok, więc to coś innego.

Jest coraz gorzej, bo dziś rano po tym blue screenie i restarcie ze 20 razy musiałem restart robić i myślałem że już nie odpali. Za to wczoraj odpalił rano normalnie nawet bez blue screenu i cały dzień działał ok.

Dużo tu informatyków, więc może ktoś pomoże.
Od razu piszę, że format C i reinstal winXP to ostateczność
Last edited by pawelt on 2008-01-04, 21:01; edited 1 time in total  
Postaw piwo autorowi tego posta

Beny 

xfire: fcbeny
Helped: 50 times
Piwa: 65/13
generał dywizji  Złoty order za specjalne zasługi - system Dyplo, PBEM, FFA, losujący, civilopedia  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo Miś 2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Złoty gracz w demokrację - GwD1-admin  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2008-01-04, 21:02   

pawelt wrote:
Od razu piszę, że format C i reinstal winXP to ostateczność

:)
A ja Ci powiem, że jestem na 100% pewny, iż jest to wina softu, a nie hardware :)
A konkretnie windows :/

Ale widzę, ze jesteś na xfire to już lecę ;)

Azazell 

xfire: azazell
starszy plutonowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier 
Reprimends:
 6/3/6
Posted: 2008-01-04, 21:11   

spróbuj przez konsole odzyskiwania chkdsk /p

a podmiana w ten sposób

cd C:\windows\system32\drivers
ren ntfs.sys ntfs.old
copy nap.:\i368\ntfs.sys C:\windows\system32\drivers

raczej to wina systemu operacyjnego a nie sprzętu .. oby ..

pawelt 

generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2008-01-05, 12:36   

Więc tak:
dziś rano znowu niebieski ekran, tym razem z błędem: PFN_LIST_CORRUPT

Problemy z uruchamianiem oczywiście, ale zauważyłem, że im dłużej się czeka z ponownym uruchomieniem tym częściej "załapuje"

Zrobiłem tak jak pisał Azazell. Skopiowałem plik ntfs.sys z CD i zrobiłem chkdsk /p i napisał mi że na woluminie c jest jeden nieodwracalny problem.

Na razie kilka razy z rzędu komputer się uruchomił i nie było niebieskiego ekranu. Ale tak zazwyczaj było, że jak już się uruchomił to działał. Posprawdzam jeszcze przez jakiś czas. Po dłuższym wyłączeniu jak coś powinno być tak znowu.

Beny 

generał dywizji  Złoty order za specjalne zasługi - system Dyplo, PBEM, FFA, losujący, civilopedia  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo Miś 2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Złoty gracz w demokrację - GwD1-admin  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2008-01-05, 13:17   

pawelt wrote:
Skopiowałem plik ntfs.sys z CD i zrobiłem chkdsk /p

Ale w kolejności najpierw chkdsk, a potem ntfs?

Ile masz partycji na dysku, albo jeszcze lepiej, dysków?
I ile masz kości RAM-u (jedna czy dwie)?
Bo może być też to RAM, ale wątpie, bo RAM to by sie raczej wysypywał podczas pracy kompa. No ale są na tym świecie rzeczy, które sie filozofom nie śniły...

pawelt 

Posted: 2008-01-05, 15:57   

niestety blue screen powrócił

Beny, kolejność jak napisałem. Czyli bład jest na dysku z nowym plikiem ntfs.sys

mam jeden dysk (Samsung 40GB) i jedną partycję na nim
ram mam ddr 256 i 512, ale je już sprawdzałem memtest86 - 2 godziny trwał test i zero błędów

może być jeszcze dysk uszkodzony, zasilacz, albo po prostu winxp( ma już ponad 2 lata, ale nigdy nie było żadnych blue screenów itp.)

Beny 

Posted: 2008-01-05, 16:25   

pawelt wrote:
Czyli bład jest na dysku z nowym plikiem ntfs.sys

Czyli przywracamy stary plik?
Jeśli tak to proszę:

cd C:\windows\system32\drivers
del ntfs.sys
ren ntfs.old ntfs.sys

pawelt wrote:
może być jeszcze dysk uszkodzony, zasilacz, albo po prostu winxp( ma już ponad 2 lata, ale nigdy nie było żadnych blue screenów itp.)

Nadal stawiam na xp

Spróbuj z tym mini systemem co wczoraj ściągałeś, czy sie uruchomi bez problemu :)

pawelt 

Posted: 2008-01-08, 14:29   

dziwna sprawa, komp się sam naprawił
albo to co mi poradziliście zadziałało z opóźnieniem
nic nie instalowałem i żadnych narzędzi naprawczych w miedzy czasie nie używałem

LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 12/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2008-01-08, 14:55   

Z elektroniką już tak jest - psuje się według rozkładu normalnego :)

sc0rp 

xfire: sc0rpionus
Helped: 3 times
Piwa: 1/1
starszy chorąży sztabowy  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2008-01-08, 15:11   

ta a przy padzie HDD zauwazylem nastepujaca prawidlowosc:

WPD = random(0,10) - WWD + WTS/2
if WPD < 5 dysk padnie bez ostrzezenia
else if WPD=5 dysk da ci przed padem jedno ostrzezenie ze umiera
else dysk da ci WPD-4 ostrzen za nim umrze

WPD - wspoclzynnik padniecia dysky
WWD - wspolczynnik waznosci danych
WTŚ - wspolczynnik twojego szcescia

mi 2 razy daly jedno ostrzezenie a raz kilkanascie ;)

poki co nie stracilem danych przed pady dyskow ;)

pawelt 

Posted: 2008-03-20, 18:53   

dla potomności piszę, że to był procesor
civka tak mocno go potrzebuje, że kilka razy miałem czarny ekran kiedyś (przegrzał się) i musiał częściowo ulec zepsuciu.
Dysk padł w międzyczasie.
Dodam, że kupiłem nową kartę graficzną i nic to nie dało.
Nowy dysk też nie pomógł.
Nowe pamięci też.
Dopiero nowa płyta główna z procesorem załatwiła całą sprawę.
Teraz muszę, jak gram w civkę, obudowę mieć otwartą.
Mam AMD 2400+ który bardzo się grzeje.

LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 12/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2008-03-21, 10:07   

Też tak miałem kiedyś ale tylko w lato. Skoro w zimę musisz mieć otwartą obudowę, to w lato pewnie będziesz musiał lodem obkładać :)

pawelt 

Posted: 2008-03-21, 11:24   

nie strasz i nie kracz!
Ja i tak mam ciepło w mieszkaniu (ok 24 stopni C), bo jestem ciepłolubny :)
W lato akurat jest tu w miarę chłodno, ale też nie wiem czy się gdzieś nie przeprowadzę, ale wtedy będę się o to martwił.
Na razie jest spoko :)

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum