www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

eu4pomoc

Pomoc z Eu4
Author Message
sivek164

Posted: 2017-05-16, 14:50   Pomoc z Eu4

Witam wszystkich użytkowników forum.

Nigdy nie grałem w europe, dopiero zacząłem swoją przygodę z czwórką.
Angielski nie jest dla mnie problemem, wszystko rozumiem.
Tylko nie rozumiem sensu gry na początku osmanią.
Co podbijać do ilu mogę podbijać? Ponieważ nie chcę robić żadnych koalicji, tym bardziej na początku gry.
Postaw piwo autorowi tego posta

Paszczfin 

szeregowy 
Posted: 2017-05-21, 17:05   Re: Pomoc z Eu4

Hej

sivek164 wrote:
Tylko nie rozumiem sensu gry na początku osmanią.
Co podbijać do ilu mogę podbijać? Ponieważ nie chcę robić żadnych koalicji, tym bardziej na początku gry.

Czy drugie zdanie nawiązuje do pierwszego? Forma prezentacji treści wpływa negatywnie na zrozumienie.

1) Otto nie ma sensu? - Tylko w jednym przypadku się zgodzę; gra tą nacją nie ma sensu bo rozgrywka jest zbyt łatwa. Sojusz z Rosją i nie ma mocnych.
Pewnego razu grając Otto - zbyt agresywnie wszedłem w rozgrywkę, powstała koalicja i musiałem oddać 1/3 wszystkich podbojów (mowa o latach do 1500r). Powiem tak, byłem wściekły. W momencie kiedy rozejmy przestały obowiązywać z uwolnionymi nacjami, podbiłem je na nowo i żadna koalicja już nawet nie powstała - wyglądało to tak "jesteśmy(koalicja) wybawicielami dla tak wielu narodów, jesteśmy wspaniali" <<poof reanex>> "jesteśmy wspaniali ale nie wiemy dlaczego".
To był pierwszy i ostatni raz kiedy zagrałem Otto - a jeszcze wtedy uczyłem się jak funkcjonuje rozgrywka (była to 2-ga rozgrywka w nowo zakupionej EU4). Efekt na screenie.

2) Jeżeli grasz dużym państwem i chcesz uniknąć koalicji staraj się unikać prowadzenia wojen w jednym regionie; kiedy wiesz że koalicja powstaje na zachodzie, walcz na wschodzie. A jak monitorować stan koalicji? Polecam filtr mapy - w przypadku gdy Twoja agresywna ekspansja w oczach innych narodów jest na poziomie ~20, możesz jeszcze sporo; kiedy osiągnie ~60 lepiej odpuść na jakiś czas, nie dawaj pretekstu. Podpisując pokój w rogu jest ikona koalicji i przedstawia zmiany w zależności od Twoich roszczeń.

3) Jeżeli grasz Otto, zachęcam do wasalowania a nie anektowania - w razie konfliktu masz wsparcie, a i tak te ziemie w przyszłości będą należały do Cb. Na początek musisz zmiażdżyć Bizancjum, ale później z Zachodem bym sobie darował na jakiś czas. Dążyłbym do zjednoczenia obszaru obecnej Turcji - a później na zmianę, atak na Aq Qoyunlu/Irak/Qara Qoyunlu/Persja/Mamluks. W trakcie tych podbojów zrobić wypad na Krym lub Hejaz (ogólnie płw. Arabski); ewentualnie najazd na Europę - w przypadku 1° Mając dobrą armię i wywołując otwarty konflikt; 2° Armia nie musi być jakaś silna, zawsze można wykorzystać już istniejący konflikt w Europie. (Polecam monitorowanie statystyk posiadanych armii - na dole po prawo pod mini mapą)

Nie jestem ekspertem, ale mam nadzieję że moje doświadczenia i wskazówki pomogą w uprzyjemnieniu rozgrywki :)

1.jpg
wastelands w Afryce optycznie powiększają efekt
Plik ściągnięto 22 raz(y) 326.26 KB

Lary33 

xfire: lary33
Helped: 6 times
Piwa: 35/26
generał dywizji  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2017-05-21, 20:01   

Peter gra Ottomanami aby podbić cały świat ale nei wiem czy mu siet ow końcu udało.

Peter 

xfire: peterek
Helped: 12 times
Piwa: 43/13
generał dywizji  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 13 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Złoty gracz w demokrację - GwD2-kapitan 
Posted: 2017-05-25, 15:46   

Quote:
Peter gra Ottomanami aby podbić cały świat ale nei wiem czy mu siet ow końcu udało.

Jeszcze nie ale już brakuje bardzo nie wiele.
Azja jest kurka strasznie duża ;)

Quote:
1) Otto nie ma sensu? - Tylko w jednym przypadku się zgodzę; gra tą nacją nie ma sensu bo rozgrywka jest zbyt łatwa. Sojusz z Rosją i nie ma mocnych.

Mi wyszło, że Rosję to jednak lepiej zjechać szybko (jeszcze jako Moskwę).
Sojusz zawieram tylko jeden z Francją i nią "orzę" Europę jak się da.
Jestem na etapie, że Europę rozbijam w pierwsze 100 lat. Następne 200 lat to już TYLKO wyczyszczenie Europy w walce z ciągłą koalicją która rozbijam jak umiem na mniejsze ;)

Kłopot to zdążyć z podbojem Chin i ciągły brak punktów administracji (podboje) i dyplomacji (aneksowanie).

Jestem przekonany, że dam radę podbić Ottomanami cały świat - oby tylko w ciągu najbliższych 2-3 tygodni nie wyszedł nowy dodatek ;)

Centurion 

Helped: 9 times
Piwa: 52/22
generał broni  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac CIV5  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  II miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2017-05-25, 16:19   

Peter wrote:
Jestem na etapie, że Europę rozbijam w pierwsze 100 lat.

Nieźle. Manpowera ci starcza, czy standardowo na najemasów ciśniesz? :D

Lary33 

generał dywizji  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2017-05-25, 19:42   

No to ja potrzebuje pomocy. gram Krzyżakami ( oj cięzko, juz 4 razy zaczynałem) a teraz w końcu jakosidzie tylko miałem problem bo mi wpływy arystokracji skoczyły ponad 80% i nie mogłęm z teg zejsc. I niestety stąło sięto:

Arystokratyczny przewrót.

Juz zszedłem ponizej 80% jakis czas teu ale nadal to wisi i nei wiem ja ksie tego pozbyć. A to boili 25% minus do handlu i podatków. to u mnie 15 monetek min. i ledwo zipie finansowo.

POMOCY!!!
Last edited by Lary33 on 2017-05-25, 19:44; edited 1 time in total  

Peter 

xfire: peterek
Helped: 12 times
Piwa: 43/13
generał dywizji  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 13 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Złoty gracz w demokrację - GwD2-kapitan 
Posted: 2017-05-26, 09:53   

Centurion wrote:
Nieźle. Manpowera ci starcza, czy standardowo na najemasów ciśniesz? :D

Pierwsze 100 lat to najemna piechota zawsze uderza pierwsza.
Później staram się przejść na zwykłe bo ze szmalem robi się krucho ze względu na wielka armię.

Lary33 wrote:
Juz zszedłem ponizej 80% jakis czas teu ale nadal to wisi i nei wiem ja ksie tego pozbyć.

Nie powinieneś do tego dopuścić.
Wchodzisz na prowincje gdzie mają wpływy i im je zabierasz klikając na odpowiednia ikonkę - czasem robią jakiś mały bunt ale pacyfikujesz rebeliantów standardowo wojskiem a ich procentowy wpływ spada.
Redukujesz do poniżej 80% i nie masz żadnych przewrotów.

Teraz jak już masz to zdaje się, że możesz to zlikwidować w zakładce z misjami (tam pisze jakie warunki musisz spełnić, a jak nie ma to zmniejsz arystokracji wpływy poniżej 80% i powinno się pojawić).

Lary33 

Posted: 2017-05-26, 13:27   

No mam od dawna te 65% i nic. Ogólnie to masakra .

Edycja: No dobra udało się:

ale musiałem zdjąć 10 terenów i w związku z tym miałem 10 buntów po 12 jednostek. Dobrze ze sie nei połączyli ;)

statoi

Posted: 2017-10-23, 17:27   

Pewnego razu grając Otto - zbyt agresywnie wszedłem w rozgrywkę, powstała koalicja i musiałem oddać 1/3 wszystkich podbojów (mowa o latach do 1500r).

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum