www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Pakt "HRE - Natywni Amerykanie" (czajmen)
Author Message
wnuczus 

Kubilaj ChanImperium Celtów

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Piwa: 38/47
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2013-10-11, 22:19   Pakt "HRE - Natywni Amerykanie" (czajmen)

Pakt numer 3100, założony 2012-12-23 22:53:08 przez czajmen (Świête Imperium Rzymskie - Napoleon)

Nazwa paktu: HRE - Natywni Amerykanie

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: czajmen
Barteq
Postaw piwo autorowi tego posta

wnuczus 

Kubilaj ChanImperium Celtów

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Piwa: 38/47
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2013-10-11, 22:19   

czajmen 2012-12-23 23:12:30
Witam starego znajomego. Jak widzę i w 8 los rzucił nas blisko, ale nie za blisko. Powiedz mi z larym jesteś sąsiadem od strony lyonu czy orleanu? Obstawiam Lyon, bo niżej bym cię nie spotkał. Co powiesz na współpracę? Ostatnio była dość owocna, chociaż moje błędy (btw. z larym) mocno ograniczyły zdolności mojej Francji. Teraz mam zamiar to wyeliminować. Daj znać co o tym myślisz.

PS. jestem na wyjeździe, więc odpisywać raczej będę wieczorami.

Barteq 2012-12-24 05:28:36
Wielka Czarna Wodza wita bladą twarz :)

Rzeczywiście, czy my się skądś nie znamy :P .

Myślę, że współpraca będzie możliwa, a sąsiadem jestem od Lyonu.

PS Będę dostępny po 26 na dłuższą pogawędkę :) .

czajmen 2013-01-08 10:37:54
Co tam słychać w dalekich krainach? U nas nuda wieje, że hej.

Barteq 2013-01-08 12:49:23
U mnie też powoli się nudno robi. Mój sojusznik zrobił tylko 3!!! poważne błędy przy zdobywaniu 1 miasta, więc raczej utkniemy, ale to akurat nie jest dla mnie nie jest dużym problemem, bo zdobyłem, co chciałem, okopałem się, kulturka zaraz wskoczy, więc mogę poczekać sobie na katapki :) .

PS Gdybyś to Ty był na miejscu BBB, to właśnie padło by 3 miasto Rihitera (zakładając, że nie miałbyś randoma, jak w d7 ;) ).

czajmen 2013-01-08 13:00:17
No random mnie tutaj też za bardzo nie kocha. Nie ma tragedii, ale Lary miał dużo szczęścia - stąd też musiałem zakończyć wojnę, bo doprowadziła by ona do podobnej sytuacji jak z Rhiterem i Rudim.

A tak w ogóle to nie pytałem, widzę że poznałeś Babilon (Maiar) - sąsiadujesz z nimi, czy to był tylko daleki zwiad? Bo to, że z Larym sąsiadujesz to wiem.

Barteq 2013-01-08 13:47:25
Do Maiara mam na ten moment odrobinkę bliżej niż do Larego :) (powinienem być znaczniej bliżej Larego niż Maiara, ale mapa mnie nie zachęciła do przesunięcia się w jego stronę, a w sumie nawet się lekko oddaliłem ;) - kwestie związane z rolnictwem :) ).

Jutro mam pismo, więc chętnie podpisze OB. Może mi sama rela wskoczy ;) .

Barteq 2013-01-08 13:48:42
Po tym ile ścinałeś, to myślałem, że się spokojnie przebijesz. Chętnie sobie poczytam o przebiegu tej wojny po rozgrywce.

czajmen 2013-01-08 14:18:40
Z Larym problem był z jego stolicą, bo:
1) stoi na miedzi
2) stoi na twardej górce
3) ma w zasięgu dwa ryże nawodnione
4) ma w zasięgu krówki na równinach
5) ma oczywiście klejnoty na twardej górce
6) na dokładkę ma 2 słonie w zasięgu
7) ma marmur na twardej górce

Ogólnie bardzo dużo jedzenia i przez to bardzo dużo produkcji. Jego dwa pozostałe miasta są bez znaczenia. Ilość warów jaką zrobił (praktycznie 1 co turę), a do tego jeden mój błąd, oraz jego szczęście w randomach spowodowało, iż po wynalezieniu BW przez niego nie opłacało się dalej wojować. Na szczęście ze zdobytego miasta mam dużo kasy, więc sobie spokojnie techuje i jadę na 100%.

czajmen 2013-01-08 14:20:07
Jakby nie ta miedź, to dawno bym ją odciął i wojnę by się wygrało prędzej czy później. A tak to nie było szans. Do tego konie ma w mieście najdalej ode mnie. Atak był na styk i niestety trochę brakło. Może jakby nie mój błąd to bym dał radę, a może i bym nie dał rady. Kto wie. Na pewno łatwo nie było.

Barteq 2013-01-08 14:34:23
Czasem tak bywa. Ja też miałem w d7 z BBB ten problem, że miedź była w praktycznie najdalszym, możliwym dla mnie miejscu, a stolicę opływała rzeka prawie dookoła. Jakby nie Twoja pomoc (szczególnie ten 1 chariot) i dzięki temu, że BBB nie poszedł szybko w łuki, to utknąłbym do katap. Z drugiej strony, jakbym poszedł na Hechtera, to po odcięciu miedzi, podbiłbym go sam. Ty z kolei samemu atakując Hechatera też mógłbyś utknąć, bo do miedzi miałbyś najdalej.

czajmen 2013-01-08 14:37:09
Tak zgadza się. Każdy atak to ryzyko. Dlatego zakończyłem wojnę nim koszty przerodziły zyski. I dlatego 1 vs 1 jest ciężkie.

czajmen 2013-01-08 14:39:25
A w ogóle powiedz mi czy masz jakieś plany związane z Babilonią? Ja póki co z każdym z sąsiadów żyje dobrze, ale póki co daleko brakuje do tego co było w D7 pomiędzy nami. A to, że jesteśmy kawałek od siebie i że znów mamy dwóch wspólnych sąsiadów bardzo przypomina mi tamtą sytuacje :)

Barteq 2013-01-08 14:43:50
Na ten moment jeszcze nie, bo pieski nie lubią łuków :) . Natomiast słoniopulty powinienem mieć wcześniej niż się sąsiedzi spodziewają, więc wtedy wybiorę cel.
Dużo zależy od sytuacji na linii Rihi - Rudi, bo zkończenie tej wojny ma dla mnie najwyższy priorytet.

czajmen 2013-01-08 15:00:24
Z tego co widzę, to Rihiter chyba już leży. Pościnał co miał i tyle go było.

Wiadomo, że teraz to nie pora na atakowanie. Jak będziesz wybierać cel to pamiętaj o mnie, chętnie pomogę.

Barteq 2013-01-08 15:38:04
Rihiter jest w fatalnym położeniu, ale przez błędy BBB Rudi wrócił do gry.

W sumie, to ja teraz rozdaję karty, bo mam oferty od każdej ze stron :P .

czajmen 2013-01-08 16:00:16
No to musisz dobrze wybrać :) No w waszym kociołku na pewno się ciekawie zrobiło.

czajmen 2013-01-08 16:03:56
A tak na marginesie, to jakby nie zamieszanie ze startem i moją rezygnacją to miałbym twojego lidera. Miałem go wziąć w pierwszej kolejności.

Barteq 2013-01-08 16:15:13
Nie rozpaczałbym :) . Grałbym najprawdopodobniej Boudicą i Zulusami (lub Willim i Nativami).

Willi z Zarą byli dla mnie równorzędnymi liderami :) . Wolałem Zarę, po poprzedni zwycięzca strasznie rzuca się w oczy. Dlatego chyba bym brał Zulusów.

Barteq 2013-01-08 16:16:15
Zresztą było jeszcze sporo innych fajnych opcji. Dziwnie ludzie wybierali, oj dziwnie...

Barteq 2013-01-08 16:16:55
A co do opcji, to jest jeszcze choćby Whiteye pod ręką :) .

czajmen 2013-01-08 16:20:25
No na pewno - dziwnie było wybierane.

Barteq 2013-01-08 16:47:05
Trochę ludu brakowało, więc dopuszczono sporo osób, które nie prentują jeszcze poziomu dorosłego dyplo (mam troszkę większą wiedzę w tej materii).

czajmen 2013-01-10 15:32:54
Ale ci się trafił sojusznik na wojnie. Szkoda, że tak tury opuszcza.

Barteq 2013-01-10 16:44:45
Nawet mi nie mów.
Dzisiaj mamy wspólnie wejść i szturmować miasto...

Akurat tutaj te 2 tury nie miały znaczenia, bo wojska wcześniej ustawił (na szczęście).

Barteq 2013-01-11 21:11:53
Wczoraj udało się jednak wspólnie zalogować. Medina padnie, jeśli Rihiter nie będzie miał w tej turze mega fatra, ale odbyło się to olbrzymim kosztem (na szczęście nie moim - obiecałem pomóc, ale dałem warunek - musi mi pozdejmować łuki).

Tutaj mała uwaga. Nie czułem się zbytnio zobowiązany pomagać BBB, bo mieliśmy wspólnie szturmować, ale najdalsze (a nie najbliższe) miasto Rihitera. BBB mógł je zdobyć kosztem 1 lub 2 axów, gdyby wszystko zrobił planowo, jak ja (miałby do pokonania 4 lub 5 jednostek, bez bonusów z fortyfikacje, a nie 9)...

PS Piszę wyjaśnienie, bo spodziewam się wielu komentarzy po wpisie Rihitera o treści, jaką już otrzymałem na tajnych w komentarzu od Admina - "widzialem ale rzeź, BBB widzę ze wytracił masę, a czarny indianiec przycwaniaczył....."

czajmen 2013-01-12 20:59:13
Spoko. Acha z ważnych rzeczy - z larym uzgodniłem pakt (tajny) do 60 tury i zamierzam go dotrzymać. Obstawiam, że ruszy po 40 turze na trebucha, ale nie mniej uważaj.

Barteq 2013-01-13 01:43:09
Dzięki za info :) .

PS Moja czujka, którą spotkałeś, nadal tam stoi, więc, biorąc pod uwagę obecną odległość między mną a Larym, to nie ma, na ten moment, najmniejszego nawet zagrożenia dla mnie, bo jest na tyle dobrym graczem, że zdaje sobie sprawę ile wojska narobię, zanim do mnie dojdzie :) .

Barteq 2013-01-13 01:44:01
Poparłem Twój pomysł i dodałem kilka własnych uwag (odnośnie podwójnych).

Barteq 2013-01-16 04:31:17
Twoje informacje mogą być w 100% prawdziwe. Bobek wchodzi mniejszą armią, niż ja kilka ładnych tur temu na Rihiego, więc nie wierzę, że idzie sam. U góry widać kulturkę Larego, więc wystarczy połączyć wszystkie fakty :P (prawie jak Sherlock, jak to szło w sławetnej reklamie ;) ).

czajmen 2013-01-16 07:49:17
:)

Barteq 2013-01-23 00:11:55
To mała niespodzianka od Larego, ale nie zauważyłem, że ma jeszcze pakt z Trebuchem :) .

Pytanie. Jak wygląda teraz Twój układ z Maiarem - czy macie jakiś aktywny pakt o nieagresji (coś przypadkiem wspomniał, jak o przerzuceniu SP dyskutowaliśmy)?
Zaczął mocno wojo klepać i zastanawiam się na kogo (ja, Dzia czy Ty?).

PS W mojej okolicy kręciły się 4 charioty.

czajmen 2013-01-23 06:05:19
Nie mam z nim żadnego paktu. Koło mnie ma 2 bowmanów. Przy czym, tak mi terem wszedł, że widzi jedno moje miasto i trochę terenu. Miasto koło mnie ściął do 1. Nauka mu chyba stanęła, bo ma najmniej z moich sąsiadów.

PS. Punkty szpiegostwa ściągnę jak dojdę do wykresów - w sumie to bym cię nie szpiegował, ale nie mam z nimi co robić.

czajmen 2013-01-23 11:57:30
Masz jakieś plany wobec niego? Tak czy inaczej armię mam i obserwuje jego wykres. Jakiś czas temu miał koło mnie 2 axy i 1 speara, ale zniknęły gdzieś. Nie wiem jak daleko jest do ciebie, ale może przerzuca, a rydwanami robi rozeznanie.

czajmen 2013-01-23 13:08:49
Maiar napisał właśnie do mnie ws paktu jawnego - tak więc szykuj się, bo pewnie planuje jakąś akcje.

Barteq 2013-01-23 17:56:38
Ok. Dzięki :) .

Barteq 2013-01-23 18:02:04
Czyli ja lub Dzia.

PS Robi to tak nieporadnie, że by się nawet największa lama trochę przygotowała :) . Trochę mu mina zejdie, jak jutro zobaczy mój skok w demo :P .

Barteq 2013-01-23 18:26:35
Jeśli chodzi o plany, to skłamałbym mówiąc, że nie mam :) .
Maiar od początku zostawał za mną z tyłu, więc przy słoniopultach będzie bardzo zapóźniony. Kilka katapek, stadko słoni, jakieś 3 dogi do ochrony przed spearami i myślę, że szybko pójdzie z górki :) .

Teraz jest tylko newralgiczny moment, bo nie mam dobrej kontry na bowmenów (jedynie konie się nadają). Mimo wszystko, samotny atak na przygotowaną, kreatywną cywilizację bez katap na takim etapie gry??? Powiem tak - długo bym się zastanawiał przed podjęciem tak karkołomnej akcji i raczej bym sobie ją odpuścił (ale mało doświadczeni gracze są dość nieobliczalni...).
Sojuszników też raczej znikąd, bo z jedynym potencjalnym mam tajny pakt do 60 (ten akurat zazwyczaj ich dotrzymuje).

PS Chyba, że wspólnie, z moim 2 sąsiadam, idą na Sumerię. To by wiele tłumaczyło, bo pakt Maiarowi wygasł w 45 turze (na jego miejscu raczej tak właśnie bym zrobił, jeśli bym się już decydował na atak).

czajmen 2013-01-27 22:37:41
Maiar chyba szykuje się na mnie. Zaczął mnie szpiegować, gadał z larym odnośnie pojechanie mnie razem. Oj będzie się dziać.

Barteq 2013-02-01 00:10:08
Sorki, że nie piszę, ale właśnie wyjechałem na bardzo ważne zawody.

Obawiam się, że możesz mieć sporo racji, bo kilka dni temu trochę się ociepliły moje relacje z Maiarem, a Lary coś napomknął o pakcie. Także bądź czujny (ja również jestem).

czajmen 2013-02-01 05:24:15
Spoko. Dzięki za info.

czajmen 2013-02-01 15:21:18
Widzę, że mój drogi sąsiad (maiar) odpuścił sobie Ciebie i powoli szykuje się na mnie.

czajmen 2013-02-15 08:31:36
No to walczę z liderem, jak się uda to za chwilę będziesz ty nowym. Niestety mi może w plecy wejść maiar - jestem na to gotowy i mam nadzieje, że wraz z waszym końcem paktu w razie czego mogę liczyć na ciebie. Zgadza się?

Barteq 2013-02-18 04:21:10
Nie będę Cię oszukiwał i napiszę wprost. Mocno mi się skomplikowały sprawy na innej granicy, więc muszę przede wszystkim zająć się teraz zająć tamtą sprawą. Maiar jest w ścisłym sojusz z Whiteyem i nie dałbym rady zająć się oboma sprawami jednocześnie :( .

W związku z powyższym jestem zmuszony przedłużyć pakt z Maiarem.

czajmen 2013-02-18 05:34:49
Rozumiem i dzięki za szczerą odpowiedź.

czajmen 2013-02-19 16:26:46
Masz teraz szanse - maiar mnie atakuje, więc większość wojska bedzie mieć u mnie. Następna okazja może się ci nie przytrafić. Paktu jeszcze nie przedłużyłeś.

czajmen 2013-02-21 21:53:27
Nic nie napisałeś :(

czajmen 2013-02-21 21:55:32
U mnie jest troche jego axów - 14, 3 speary, 4 rydwany, 4 bowmany - czyli dość dużo. wszedł już na mój teren, więc szybko nie wyjdzie

Barteq 2013-02-22 05:32:16
Sorki. Trochę się gubię w dyplomacji :( - strasznie dużo do mnie ostatnio osób pisze.

Niestety, ale na mnie nie możesz liczyć. Mam inny, umówiony od dość dawna cel, a na 2 (praktycznie 3) fronty nie dam rady pociągnąć (przynajmniej na tym etapie gry), tym bardziej, że Maiar ma defensywny z Whiteyem, który jest również moim sąsiadem (wiem, że bardzo blisko współpracują ze sobą).

czajmen 2013-04-19 20:09:47
tak byś wiedział:

czajmen 2013-04-19 20:10:11
wiem, że masz dużo na głowie, ale może mógłbyś przynajmniej jakoś maiar postraszyć.

Barteq 2013-04-22 02:38:56
Rozumiem Twoje położenie i również mi bardzo nie na rękę sukces Maiara, natomiast za bardzo nie mogę teraz nic zrobić, bo samemu mam stacka Whiteya idącego na moją stolicę, a z drugiej strony warzywniak na karku. Wszystkiego nie utrzymam i już będę ponosił jakieś straty, więc każda jednostka jest teraz dla mnie na wagę złota.

PS Do tego mam jeszcze ważny pakt z Maiarem do 130.

czajmen 2013-04-22 12:54:53
Spoko rozumiem - pisze co byś wiedział i miał informacje.
Postaw piwo autorowi tego posta

This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum