www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

D7: Eferalga: Hatszepsu/Native Americans-Historia prawdziwa
Author Message
Eferalga_500 

TokugawaImperium Arabskie

xfire: throgin
Helped: 3 times
Piwa: 27/4
starszy chorąży sztabowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo 9  III miejsce w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
  Posted: 2012-03-28, 19:21   D7: Eferalga: Hatszepsu/Native Americans-Historia prawdziwa

Part 1

Tutaj chciałem podzielić się swoimi przemysleniami na temat moich czynów.

Moja strategia na tą grę miała wyglądać następująco:
Nacja cre daje duże pole do popisu, mozna się rozepchać miastami nie oglądając się za bardzo na sąsiadów. Spi daje 1 ture wcześniej ścinke niż sąsiadem na początku jest to ponad 10% "produkcji".
Nacja - tu od razu powiem - nie lubie piesków - są dla mnie unitem słabym na po czasie katapek. Nie ma czym ich ubijać :/ - jednak UB to jest to co lubie. Zaryzykowałem, że będę mieć słonie - kórych okazało sie nie miałem i musiałem jakoś dotrwać do Długich Łuków.
Zanim zobaczyłem mape maiłem zamiar zagrać agresywnie - jednak z takimi terenami najpierw chciałem zabezpieczyć kluczowe tereny - do tego potrzebowałem czwartego miasta.
Biorąc pod uwagę to, że jestem CRE oraz mam pieski uznałem, że tylko szaleniec może mnnie zaatakowac na początku - ta strategia okazała się dużym błędem - szaleniec się znalazł i prawie mu się udało ;) - opisze to później...

Poćżatki:
Na początek to co widziałem przy podejmowaniu decyzji o lokacji stolicy (przepraszam za brak całości - będzie wdiać na kolejnym screene):

jak widać rozpierzchłem się wszystkim do okoła. jestem fanem ciężkich górek i lubie stawiac na nich miasta - jak już wiele razy wspomniałem 1 :mlotek: :moneta: wiecej na poczatku jest wart wiecej niż 100 w przyszłosći...

Analiza terenu uświadomła mi:
po lewo jest może - mój najpewniejszy sojusznik, po prawo jest jungla i to duża - nikt nie bedzie się pchał - jest żarcie (krowy i nawodnione kuku), sa górki, są konie, miedz, jest zalew i kupe grasslandów. Nie było sie co wachac z decyzją. Już wtedy poznałem lokacje dwóch pierwszych miast. Oba bardzo dobre lub przynajmniej dobre. Do tego laski do wyciecia.

To czego nie lubiłem w mojej pozycji startowej - mało lasów :(

Niestety robotnicy mogli zrobić tylko drogę w T0.
Dylematem było gdzie postawić miasto nr 3. Oczami widziałem amazonke więc poleciałem wzdłuż niej.

Nie pamiętam w której turze założyłem - postaram się wstawić screena jak go znajde - mogło to być w T3 lub T4. Jak tylko zobaczyłem, ze jest oaza oraz kuku nie wachałem sie ani chwili:

EDIT: 3 miasto załozyżyłem w T3 (szczegóły w part2)

jak widać BW miałem w turze 12. Mogłem mieć w turze 11 jednak nie chciałem tracic monet na brak bonusu za brak poprzednika dla Miningu.

Dosyć wcześnie też poznałem sąsiada który szperał duża ilościa wariorów w okolicy. Niestety ja w tym czasie straciłem juz wariora na niedzwiedziu na północnych rubieżach - z tego też wywnioskowąłem że na pólnocy nikogo nie ma (całkiem słusznie).

W T6 znałem już ich wszystkich.

Part 2

Początki ciąg dalszy.

poprzednio opisałem jak postawiłem dwa pierwsze miasta. Wg mnie postawienie dwóch pierwszych miast jest najłatwiejsze. Trzecie nie jest aż tak ważne jednak musi być postawione rozważnie i na tyle szybko by były z niego jak najszybciej profity. Wg mnie 2 i 3 miasto są na pierwszą część gry - do szybkiej prodykcji i szybkiej kasy. Miasto nr 3 chciałem postawic najpóźniej w T4/T5.

Poniżej sytuacja jaką widziałem na koniec T2:

plan robót publicznych:
Pierwsza farma została zbudowana na kuku - wolny robotnik ruszył budowac droge na złocie - Kolejnych dwóch w T3 ruszyło budować droge do miasta nr 3 (nie mieli co robic a musieli byc przygotowani na T5 na złoto). W T4 jeden z robotników poszedl budować droge na miedz a drugi wolny zaczał budować farme na drodze(była bez sensu - jednak nie miał co robić). W T5 zaczeli budować kopalnei złota, która była gotowa w T6. W tejze samej turze była gotowa droga na meidzi. Najważniejszy etap robót publicznych został zakońzony.

Plan ekonomiczny:
Miast nr dwa pracuje na zlocie do czasu obrobienia jego własnej farmie. Stolica ma pracować na rozrost. Miasto nr 3 ma pracowac na oaze (zloto).

Plan militarny:
Dojść do psów i zastanowic się na kogo najechać.

Krótka analiza mapy i podjęte strategie:
Obszar numer 1 - na najbliższe 50 tur wyjęty spod ekspansji - nieużytki. Nikt rozsądny nie będzie się tam osiedlać.

Północ - może tam być jakiś sąsiad - na chwile obecna nic ciekawego - do tego nasz osadnik oddalił sie stamtąd na odległość 6 tur.

Zachód - hura jestesmy przy morzu - to najlepszy sojusznik :) Dwa potencjalne obszar na uniwersalne miasta.

Obszar numer 4 - jest ryba jest górka - są krówki , jest blisko do stolicy (4 kratki) - blokuje kulturą przejście. Potencjalne miast na 3 lub 4 miasto (jeszcze nie wiedziałem jakie skarby są w okolicy :) )

Lokalizacja trzeciego osadnika: siedzi na górce przy amazonce. Fartownie pustynai okazała się oazą. Można zaryzykowac i stawiac miasto lub eskplorować dalej. Nie lubie stawiac pierwszych miast dalej niż 3-4 kratki od siebie - pójście dalej jest rzyzkowne. Lokalizacja jest w miare bo ma rzeke, górke i oaze. Do tego jest już T3 i sąsiad który może być za miedzą może postawic miasto przed nami nas blokując. Była to dobra lokalizacja na ten etap gry. Jak sie okazało dzięki temu rozepchałem się daleko

Przy okazji poznałem pierwszego sąsiada Lukgina - był blisko. chciałem podkreślic, że do czasu postawienia miasta nr 3 nie znałem go.
W T3 poznałem też sąsiada ze wschodu jednak nie wiedziałem o tym bo wykonał ture na podwójnym ;)

W T4 upewniłem sie co do lokacji miasta nr 4 i poznałem sąsiada Geo - idealne miasto na produkcje na pierwsza część gry - prawdziwy raj (scinka +górki). Na drugi etap gry - Statue Moai.

Analiza sąsiadów:
Cola - za junglą - całe szczęście - silne UU jest w stanie wystawić silniejszą armie ode mnie.
Geo - na przesmyku i dalek - prawdopodobnie potencjalny partner jeżeli będą wspólne interesy
Lukgin - bardzo blisko stolica. Potencjalny konflikt w przyszlosci.

Na tym etapie i po poznaniu mapy zmieniłem strategie na gre:
Wczesniej zamierzałem zrobić rushu po w okolichach 20 tury - teraz ze wzgledu na uwarunkowania terenu - w pierwszej kolejności postawić miasto nr 4 oraz nr 5 i zablokowac sąsiadów na wejście w moją strefe wpływów.

Tutaj pragne zwrócić uwage na to że dlugo nie grałem w Civ i popełniłem jeden z pierwszych poważnych błedów - zaczałęm budowac wszędzie baraki zamiast wariorów... Jednakże byłem święcie przekonany, ze nikt mnie nie zaatakuje co wkrótce miało być zweryfikowane...

Miałem szczęście że przed T8 Lukgin i Cola nie mieli kontaktu. Z niewiadomych mi przyczyn Luk wszedł na górke a w kolejnej turze został teleportowany w swoim kierunku:

Była już też tura 7 i wojownicy wysłani na rekonesans zaczynali wracać do domu...

Powoli zaczynałem się zastanawiac ze Luk może mnie zaatakować - szybka kalkulacja sprawiła, ze raczej tego nie zrobi. W okolicy wydziałęm 3 wojowników - za mało - do tego moch dwóch byłoby na pewno w miescię w turze 11 - a i trzecie byłby w pogotwi - cały czas idyllicznie budowałem sobie Baraki :wstyd:

Lekcja dla misi: pierwsza buduj wariory lub robotników jako pierwszych

W T8 wiedziałem, że mnie zaatakuje - dopiero wtedy zmieniłem produkcje na wojowników. Kalkulowałem że nie jest możliwe przeze mnie utrzymanie miast nr 3 chyba że popełni błąd. Pomio tego cały czas produkowałem baraki zmieniając produkcje tylko w jednym mieście :wstyd: . Przyczyny takiego postępowania: Mysłałem, że zaatakuej 4 wariorami - ja z kolei w 14 turze miałem mieć pierwszego psa a w 15 turze byłby w mieście frontowym. Powziąłem decyzje, że musze ruszać się jako pierwszy dlatego tuż po przeładowaniu wszdłem z pracy - gdzie gra załadowała mi się z błedami :/ :

Zwródzcie uwagę, że mój wojownik stał razem z wojownikiem Lukgina i nie był w stanie wrócić do miasta na górce.

Tutaj powziąłem decyzje by wypowiedzieć wojne jako pierwszym i zyskać:
- efekt propagandowy
- osłabić jednego unita tak by dostał tylko 1 pkt exp zamiast 2 pkt exp przy ataku na mnie(mogło to miec kluczowe znaczenie jeżeli random byłby ze mna przy obronie miasta):

Jak widać 6 na dwóch - żadnych szans na obrone:

T11 - kluczowa tura w której powinienem stracić miasto. To było naprawdę długie 24 godziny podczas których zastanawiałem sie co się mogło stać - aż taki random łaskawy :D
Oprócz tego nic ciekawego się nie wydarzyło - pomijając to, że dybym nie zmniejszył w T4 nakładów na nauke miałbym juz BW. Oczywiście ruszyłem wszyskich robotników na lasek tak by ścieli drzewka i by mieć w T14 psa

W T12 ze wstrzymanym dechem w piersiach wchodzę i widzę:

Po dziś dzień zupełnie nie rozumiem tego ruchu. Lukgin czy mógłbyś nas ośiecić ?

Pomimo tego, że mam juz BW nie wprowadzam niewolnictwa by nie spłoszyśc zwierzyny. Do tego przyspieszam produkcje wariora tak by był gotowy za dwie tury. Nie ryzykuje i nie zmieniam produkcji na psa ponieważ jestem w oblężeniu i jescze Lukgin pomysłałby aby mnie zaatakować i spalić miasto. Przy ilosci wojowników 6:3 miasto ma szanse sie wybronić przy 5:3 jego obrona jest prawie pewna.

W T14 mam już 3 wojowników w miescie +zmierzajacy Pies. Nie zdecydowałem sie na atak na wojownika na górce przez rzeke zamiast tego zbudowałem sobie droge na farme i ruszyłemtak by jak najszybciej przegonic intruzow:

Wojowników budowałem bo miałem ich produkcje niedokończona oraz w T15 miałem mieć opracowane hunting. Ponieważ luk na cos czekał uznałem, że idzie po aniala i przyjadzie zaraz chariot (wsystkiego mogłem sie po nim spodziewać). Do tego szykowałem się powoli do kontrakatu :P

W kolejnych turach dokonała się rzeź. Mój kontratak zostął opóźniony przez barbarzynców którzy zaczeli mnie najeżdzac musiałem zostawić obwody do obrony - :/ - w zasadzie ocalili oni Luka przed niechybna zguba szedlem do niego juz dwoma spirami i 3 psami - miałem wejść na jego tereny w turze 18 i zacząć pustoszyć kraine - co przy jego zalesionym terenie nie bylo niebezpieczne :) Niestety barbarzyncy skutecznie mnie spowolnili i gdy wszdlem do niego miał już czym sie bronić - nie pozostało nic innego jak wycofać się i w T27 podpisać pokuj.

Podsumowanie wojny:
Ta wojna strasznie mnie opóźniła - nie wyciągnałem z niej niczego - chociaż przeżyłem. Miasto nr mogło powstać w turze 18 - powstało w turze 31 - 13 tur straty :/ które odbiło się na całej grze... Największy błąd: - brak produkcji wariorów w pierwszych turach. Do T10 mogłem ich mieć dodatkowo 6. Gdyby Lukgin zobaczył 4 wariórów na górce nie zaatakowałby tak szybko - a o pozwoliłoby mi zbudowac miasto nr 4 w 18 turze. Jeżeli by zaatkaował mogłbym uderzyc kontra od razu nie bojąc się niczego...

Mam nadzieje, że ta historia kogoś czegos nauczy...

CDN...
Postaw piwo autorowi tego posta

Wyświetl szczegóły
Rihiter 

Mehmed IIImperium Kartagińczyków

Piwa: 126/18
starszy szeregowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 
Posted: 2012-03-28, 19:48   

Zmniejsz obrazki! Zmniejsz obrazki!

:...: :...: :...:

Dyplo Hymn

cule 

BrennusImperium Indyjskie

xfire: culecivka
Piwa: 47/11
pułkownik  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo6   III miejsce w Pucharze KAC - Turniej Rocznicowy 
Posted: 2012-03-28, 19:48   

Ludzie z małymi ekranami bardziej by Cię lubili jakbys skalował obrazki :)

ScoobyDoo 

Wilhelm IImperium Rosyjskie

xfire: scoobydoopl
Helped: 7 times
Piwa: 83/66
generał dywizji  Złoty zlotowicz - 5 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  I miejsce w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś  III miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana  III miejsce w rankingu FFA 
Posted: 2012-03-28, 20:00   

Super opis się szykuje :) , masz piwo, naprawdę fajne. Mozę ktoś pójdzie w ślady Królowej.

Cholernik 

xfire: Cholernik
Helped: 14 times
Piwa: 53/27
podpułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 2  I miejsce w Pucharze KAC - w turnieju drużynowym Civ 5  Wygrany jeden GOTM 
Posted: 2012-03-28, 20:05   

Zamiast narzekać na zbyt duże fotki, byście kupili po prostu większe monitory :P

Peter 

Kubilaj ChanImperium Japońskie

xfire: peterek
Helped: 12 times
Piwa: 43/13
generał dywizji  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 13 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Złoty gracz w demokrację - GwD2-kapitan 
Posted: 2012-03-28, 20:18   

Obrazki spoko - włącz surowce :)

Cholernik 

podpułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 2  I miejsce w Pucharze KAC - w turnieju drużynowym Civ 5  Wygrany jeden GOTM 
Posted: 2012-03-28, 20:35   

Ostatnio się dowiedziałem że profesjonaliści nie grają z włączonymi surowcami :cwaniak:
Ja jestem amatorem, bo bez nich nic nie widzę :zawstydzony:

cule 

BrennusImperium Indyjskie

xfire: culecivka
Piwa: 47/11
pułkownik  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo6   III miejsce w Pucharze KAC - Turniej Rocznicowy 
Posted: 2012-03-28, 20:36   

No to chyba raczej kwestia wzroku niż profesjonalizmu :) Ja zawsze gram z tymi znaczkami, bo bez nich mi połowa umyka :D

plewan_79 

Piwa: 18/18
pułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  III miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy 
Posted: 2012-03-28, 20:40   

fajny opis - włącz surowce i zmniejsz obrazki proszę :)

Cholernik 

Posted: 2012-03-28, 20:46   

Mam do was pytanie. Jak można włączyć znaczki z fotek, które robione były w ch... (dawno) temu. Jedyna opcja to fotki od Cheosa, chyba że Efe posiada zapis gry ;)

cheos 

Nieznany

xfire: cheos01
Helped: 4 times
Piwa: 52/118
starszy chorąży sztabowy  Złoty zlotowicz - 6 zlotów  Złoty sponsor KAC - Główny sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo6  II miejsce w Dyplo - dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2012-03-28, 21:32   

Ode mnie też się nie da. Pierwszy save mam z 13 tury :(
No ale jak Efe włączy już te znaczki to ... :przestraszony:

cule wrote:
No to chyba raczej kwestia wzroku niż profesjonalizmu :) Ja zawsze gram z tymi znaczkami, bo bez nich mi połowa umyka :D

Też jestem ślepota. Jednego FFA tak przegrałem. Miałem atom 20 tur przed wszystkimi ale tylko jeden uran zasłonięty przez miasteczko.
Nie podpiąłem i nucki dostałem w tą chatkę, dopiero zauważyłem, że tam był uran :zawstydzony:

Efe jak potrzebujesz jakiegoś screena po 13 turze to mogę wspomóc o ile opis pociągniesz dalej :)

giggs 

Helped: 2 times
Piwa: 44/39
podpułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2012-03-28, 21:34   

Zmniejsz obrazki, włącz surowce, zrób frytki.

A na poważnie to obrazki niech sobie są duże tylko je wrzucajcie do spojlera, bo faktycznie taki Cule z 15' może mieć problem z rozjechanym forum.

cheos 

Nieznany

xfire: cheos01
Helped: 4 times
Piwa: 52/118
starszy chorąży sztabowy  Złoty zlotowicz - 6 zlotów  Złoty sponsor KAC - Główny sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo6  II miejsce w Dyplo - dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2012-03-28, 21:36   

No mi na notebooku też się forum rozjechało. Trzeba do domu jechać i poczytać.

Rihiter 

Mehmed IIImperium Kartagińczyków

Piwa: 126/18
starszy szeregowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 
Posted: 2012-03-28, 22:00   

Niektórzy to tylko lapków używają... zmniejsz obrazki.

Dyplo Hymn

ScoobyDoo 

Wilhelm IImperium Rosyjskie

xfire: scoobydoopl
Piwa: 83/66
generał dywizji  Złoty zlotowicz - 5 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  I miejsce w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś  III miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana  III miejsce w rankingu FFA 
Posted: 2012-03-28, 22:25   

Nie wiem o co chodzi z obrazkami sa ok, wszstyko widac, jak sa duże, tez mam laptop
laptop nie netbook :P

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum