www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

towalnie

To walnie
Author Message
plewan_79 

Helped: 7 times
Piwa: 21/22
pułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  III miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy 
Posted: 2019-01-17, 11:02   To walnie

Wydaje się, że w tym roku czeka nas kryzys. Może nawet kwestia tygodni. Piszę bo może kogoś to poruszy - trzeba przemyśleć finanse - to słaby czas na kupowanie akcji, ziemi, itd. Złotówki to też może być słaba lokata.
Postaw piwo autorowi tego posta

Lary33 

xfire: lary33
Helped: 6 times
Piwa: 35/27
generał dywizji  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Reprimends:
 1/3/6
Posted: 2019-01-17, 11:14   

Plewan , podzielam ,ale jestem ciekawy na podstawie czego wyciągasz takie wnioski.

bombel79 

xfire: bombel79
Helped: 12 times
Piwa: 64/4
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Za adminowanie  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo3  II miejsce w Dyplo - Dyplo2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w rankingu FFA  I miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  II miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy 
Posted: 2019-01-17, 11:19   

Lewy, wieszcze kryzys od około roku. Na razie trochę się spoznia (początkowy przewidywalem przełom 2018/19). Teraz obstawiam 3 lub 4 kwartał tego roku ale jest za dużo zmiennych (choćby twardy Brexit). Bardzo zle dane z Niemiec, wątpliwości dot. Chin, wojna celna.

Tylko na jedno nie umiem sobie odpowiedziec: czy kryzys doprowadzi do inflacji i co stanie się że złotówka. W teorii powinna być deflacja i wzmocnienie waluty, ale jakoś tego nie widzę...

Co robić? Nie wiem, ale ten rok będzie paskudny. 2021 powinien być dużo lepszy...

Lary33 

generał dywizji  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Reprimends:
 1/3/6
Posted: 2019-01-17, 11:30   

bombel79 wrote:
Lewy, wieszcze kryzys od około roku. Na razie trochę się spoznia (początkowy przewidywalem przełom 2018/19). Teraz obstawiam 3 lub 4 kwartał tego roku ale jest za dużo zmiennych (choćby twardy Brexit). Bardzo zle dane z Niemiec, wątpliwości dot. Chin, wojna celna.

Tylko na jedno nie umiem sobie odpowiedziec: czy kryzys doprowadzi do inflacji i co stanie się że złotówka. W teorii powinna być deflacja i wzmocnienie waluty, ale jakoś tego nie widzę...

Co robić? Nie wiem, ale ten rok będzie paskudny. 2021 powinien być dużo lepszy...

Wzmocnienie waluty? Chyba wręcz odwrotnie . Kryzys w 2008 roku doprowadził do bardzo duzego ,szokowego wręcz osłabieniu PLN w przeciągu kilku dni, więc moim zdaniem jeśli pierdyknie i pierdyknie nagle to PLN osłabi sie znacząco , Euro osłabi sie znacząco i wszyscy znowu uciekną do USD i złota. Chociaż kurs złota jest i tak juz bardzo wysoki ( pewnie wszyscy czekają na kryzys :P ) .
Inflacja bardziej nam grozi niz deflacja .

plewan_79 

pułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  III miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy 
Posted: 2019-01-17, 11:31   

Lary - pogadałem ze specjalistą. USA, EBC i Japonia przestały drukować, złoto od świąt już ponad 10proc w górę, urzędy francuskie przestali wypłacać kasę. Chyba właśnie się zaczyna.

Franki Bombello?

Lary33 

Reprimends:
 1/3/6
Posted: 2019-01-17, 11:47   

plewan_79 wrote:
Lary - pogadałem ze specjalistą. USA, EBC i Japonia przestały drukować, złoto od świąt już ponad 10proc w górę, urzędy francuskie przestali wypłacać kasę. Chyba właśnie się zaczyna.

Franki Bombello?

Plewan ja to taki niewierny Tomasz jestem iz natury nonkonformista , nawet jak sie z czyms zgadzam to z tym dyskutuje :P .

Pytanie dlaczego USA,EBC i Japonia przestały drukować ? Przeceiz nie dlatego ,ze sie zbliża kryzys. Przeceiż drukowały aby włąsnie z tego kryzysu z 2008 roku wyjsć i zapewne uznano ze cel drukowania zostą spełniony.
Wzrosty o 10% to nie wiem skad wziąłeś, od jakiego okresu. Sprawdziłem ostatnie 6 miesięcy ( czyli od połowy lipca ) i wzrost jest o 4,21 % ale faktycznie od połowy listopada mamy w góre ale nie o 10% tylko o jakieś 5% .

Co do Urzędów francuskich to nie rozumiem. Jakie Urzędy? komu?

Edycja: Roczne totowaia złota to minus 3,35% . :P
Last edited by Lary33 on 2019-01-17, 11:48; edited 1 time in total  

bombel79 

xfire: bombel79
Piwa: 64/4
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Za adminowanie  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo3  II miejsce w Dyplo - Dyplo2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w rankingu FFA  I miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  II miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy 
Posted: 2019-01-17, 11:54   

W Niemczech jest nadwyżka bo nie mają kim realizować inwestycji. W Polsce podobnie ale na mniejszą skalę (Nie pije do polityki). To może być zupełnie inny kryzys niż do tej pory.

Przy kryzysie ogranicza się import więc waluta powinna się wzmacniać (tyle teoria), ale jeśli wszyscy się ograniczają to wzmacniają się "twarde" waluty... też pomyślałem o frankach, żeby mieć na te parę lat na spłatę ;)

A jak walnie złotówka to i inflacja się zwiększy. No tak, to ma sens.

Bobek1971 

xfire: bobek1971mie
Helped: 8 times
Piwa: 88/364
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Astro Puchat, Kalendarium Dyplo 5, grafiki, random  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Złoty gracz w demokrację - GwD1  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2019-01-17, 12:41   

Zloto jest na obecnie w konsolidacji pod mozliwym przebiciem trendu spadkowego....
Bialek też przewiduje dol ze wszystkim do polowy roku do 3/4 roku....
Jak idzie kryzys mowia ze warto trzymac w pieniadzu

plewan_79 

Posted: 2019-01-17, 13:02   

Lary33 wrote:
Plewan ja to taki niewierny Tomasz jestem iz natury nonkonformista , nawet jak sie z czyms zgadzam to z tym dyskutuje :P .

hehe, przychodzi czas gdy wiem, że z mało wiem by dyskutować więc trzeba zapytać ;)

z ciekawości co będzie - notowania na 17.01

srebro - 15,61 USD/uncja
złoto - 1 293,85 USD/uncja
frank 3,7858 PLN
WIG20 2 368,63
CD projekt 170,40 zł ;)

Zobaczymy, może jak przez ostatnie 10 lat wszyscy złowieszczą, a "jakoś to będzie"

Quote:
Przy kryzysie ogranicza się import więc waluta powinna się wzmacniać (tyle teoria)

przy kryzysie spekulanci uciekają z małych krajów
Last edited by plewan_79 on 2019-01-17, 13:04; edited 1 time in total  

Peter 

xfire: peterek
Piwa: 45/13
generał dywizji  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 13 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Złoty gracz w demokrację - GwD2-kapitan 
Posted: 2019-01-17, 14:55   

Co roku ma walnąć.
Albo i co kwartał ma walnąć już, już, tuż, tuż... a moim zdaniem nigdy nie wiadomo kiedy to się stanie.
A nawet jak się stanie to jakie będzie mieć efekty.
Szkoda życia w oczekiwaniu na apokalipsę ;)
Ja dla odmiany mam zamiar bardzo dużo zainwestować w 2019 roku.

Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
hechter, Rookie
plewan_79 

Posted: 2019-01-17, 15:26   

no właśnie od 10 lat ma walnąć, a dolar od 50-ciu i chyba teraz jest ten moment. A jak walnie to będzie najlepszy moment na inwestycje więc powodzenia :)

Lary33 

Reprimends:
 1/3/6
Posted: 2019-01-17, 16:22   

Tak naprawdę to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co to znaczy wanie.

Bo jeśli to cos co 1929 lub 2008 to na pewno nie walnie . Bo coś takiego przychodzi nagle , bez ostrzeżenia . Teraz wszycy sie spodziewaja kryzysu , wiec będzie tylko cykliczne techniczne spowolnienie. Kryzysu jako takiego nie będzie . Ale dla nas to będzie bardzo ciężkie spowolnienie, ze względu na to ze Pis rozdmuchał wydatki socjalne do ogromnych rozmiarów i może nie być możliwości ich udźwignięcia.

Gdybym wiedział kiedy to bym inwestował w Waluty USD , CHF , moze złoto
Last edited by Lary33 on 2019-01-17, 16:22; edited 1 time in total  

Bobek1971 

generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Astro Puchat, Kalendarium Dyplo 5, grafiki, random  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Złoty gracz w demokrację - GwD1  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2019-01-17, 21:17   

w złoto mozesz cały czas jest na razie nisko :)
Peter jak walnie to najlepszy moment na inwestycje ...tak mawiają, że taniej juz nie będzie :)

Peter 

xfire: peterek
Piwa: 45/13
generał dywizji  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 13 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Złoty gracz w demokrację - GwD2-kapitan 
Posted: 2019-01-18, 11:05   

Bobek1971 wrote:
Peter jak walnie to najlepszy moment na inwestycje ...tak mawiają, że taniej juz nie będzie :)

Ale ja nie mam zamiaru czekać aż może walnie w tym roku, tylko inwestuję teraz.
Jak się mylę to wtopię masakrycznie kupując na górce, jak się nie mylę to będę coś robił i pewnie zarabiał na tym, a nie siedział i czekał kiedy ewentualnie walnie...

Lary33 wrote:
Ale dla nas to będzie bardzo ciężkie spowolnienie, ze względu na to ze Pis rozdmuchał wydatki socjalne do ogromnych rozmiarów i może nie być możliwości ich udźwignięcia.

Porównując do poprzedniego socjału w PL to dali dużo. Porównując do tego co maja za Odrą to nadal żałość.
Konsumpcja wewnętrzna z tego 500+ ładnie nakręca gospodarkę.
Dodatkowo 500+ wymusiło znaczący wzrost wynagrodzeń w sektorze prywatnym co też się przekłada na wzrost konsumpcji.
I co najciekawsze budżetówka została przeważnie na starym poziomie płacowym co pewnie doprowadzi do protestów i pewnie dostaną więcej szmalu skoro mamy rok wyborczy.
No i konsumpcja dalej będzie żreć.

Quote:
Gdybym wiedział kiedy to bym inwestował w Waluty USD , CHF , moze złoto

Jakoś tak pod koniec 1999 kupiłem za całość kasy dolary po 4,11 obstawiając ich wzrost.
Na początku 2000 sprzedałem ze strata po 4,07.
Nie wypaliło, straciłem - taki random.
Ale z perspektywy czasu to dolar po prawie 20 latach nadal tańszy zatem dobrze, że się nie zawziąłem i nie trzymałem aż w końcu wzrośnie :)

Reasumując to chodzi mi o to, że inwestowanie w waluty jest bardzo ryzykowne (ponoć jeszcze bardziej niż w akcje).

Bobek1971 

Posted: 2019-01-18, 12:35   

A nie wydaje się Wam że w ogole nie będzie tego kryzysu jak do tej pory bywały...zloto jest bo jest, drukarki zadziałały gdy wybuchł największy kryzys od 1929, jedynie co mogłoby doprowadzić do kryzysu to prawdziwa wojna miedzy potegami. Nawet nie handlowa bo ta po prostu podroży życie, a próżnie zaczną wypelniać lokalni dostawcy, pojawią się kreatywne pomysły by zastąpic coś niezastępowalnego choc gorszej jakosci ;)
Teraz jesteśmy w bessie....ale czy będzie kryzys ? ...za dużo powiązań
Zapewne powstanie nowy uklad systemowy....bo inaczej goraco.
Chiny są już na tyle silne i mające sporą klasę średnią (jak na swoje warunki) że wojna handlowa owszem uszczupli ale czy zaglodzi i wprowadzi w recesję ?
Oni strasznie duzo inwestują w technologie SI, wyslali sie na księżyc, szykują bron do udupienia satelit, mają najpoteżniejsze superkomputery, populacje z ktorej wylowią najzdolniejsze mozgi do czasu az ich roli nie zajmie SI ;)
Usa ma cały czas wzrost o którym UE może pomarzyć a giełda u nich sporo od szczytów spadła...
Wojna gorąca praktycznie nierealna....bo jak przez 50 lat zimnej wojny z ZsRr miala być końcem swiata to tak samo i tersz będzie....chyba że Chiny są samobojcami.
Owszem najwieksza populacja ale ograniczone pole manewru w przypadku goracej wojny ....chodzi o kontrolę i obszar na ktorym zyją Usa i Chiny
Last edited by Bobek1971 on 2019-01-18, 12:40; edited 2 times in total  

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum