www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Pakt "Unia Europejska" (pawelt)
Author Message
wnuczus 

xfire: wnuczus
Helped: 16 times
Piwa: 33/46
generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2011-07-10, 21:07   Pakt "Unia Europejska" (pawelt)

Pakt numer 1086, założony 2011-04-28 05:57:39 przez pawelt (Paweł)

Nazwa paktu: Unia Europejska

Zaproszone do paktu nacje:
Twórca: pawelt
jarek1333
Postaw piwo autorowi tego posta

wnuczus 

generał broni  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Mini turnieju w Civilization IV - I Mini turniej 
Posted: 2011-07-10, 21:07   

pawelt (Paweł) 2011-04-28 05:58:00
Jarek napisał:
Za 2 tury idę wycinać te lasy pod piramidy, a 3 roboli będzie podcinać lasy na latarnię- chyba, że mogę w tym czasie obrobić miedź ?
Barb obok stolicy pokonany jednak w przyszłej turze muszę dorobić tych 2 wariorów(tzn w stolicy poczekam).
Twój barb też padł :) Jeśli w przyszłej turze dasz max na naukę to w kolejnej będziesz mógł zacząć robić kamieniołomy więc pamiętaj daj na maxa !

P.S Hmm moje obrazki są jakieś małe w kronice :| Napisz mi kiedy lasy trzeba będzie ścinać na latarnię, a które obecnie powinienem tylko podcinać.

pawelt (Paweł) 2011-04-28 06:00:26
Ja obrazki zamieszczam na naszym serwerze, leszek zwiększył limit do 600kb, do tego odznaczam opcję skalowania.
Co do miedzi to dam ci jeszcze znać, spróbuję to jakoś ogarnąć, tzn wycinkę lasów pod latarnię :D

pawelt (Paweł) 2011-04-30 07:50:34
Hej, tura 16 i teraz tak.
skautem się nie ruszyłeś. rusz się najpierw na r1, następnie na r2 i tam pozostań do czasu wybudowania latarni, bo inaczej nie obronię tego miasta jak barby z turcji przyjdą.

W następnej turze mamy już masonry! Jak możesz to daj tych 3 roboli do podcinania lasów co zaznaczyłem. Tych dwóch po lewo jak obrobią złotko to poślij na lasy nad alpami, żeby je wycieli na piramidy, następnie pójda na prawo i wytną 2 lasy na latarnię.

Uważaj na barba na górze. To jest bodajrze ostatnia tura z maksowaniem, bo do tej doszliśmy wtedy. tt juz działa.

ps. w stolicy chyba zmienisz na produkcję żeby mieć szybciej kuter?

jarek1333 (Jarek) 2011-04-30 09:38:57
Tak zmieniam na produkcję ale nieznacznie bo mogę tylko przyspieszyć o jedną turę.

Co do skauta to ruszyłem się tak bo idzie na mnie barb z północy i nie dam rady sie wybronić jeśli poślę skauta do Ciebie- no chyba, że wygram tą walkę.

jarek1333 (Jarek) 2011-04-30 09:50:08
Kuter wyszedł tak samo jak i warior w mieście z klejnotami- przyda się.

Wysłałem jednak scouta tam gdzie chciałeś( ustawiłem go zresztą tak żeby jednak doszedł jak najszybciej na tamtą górkę)- mój warior pokonał barba, dam promo więc kolejny też pewnie padnie.

Grrrr- pierwszy las już mógł być ścięty więc poszedłem na boki. Usuń tamte znaki z liczbami bo nic mi one nie mówią :) Mam wycinać(podcinać) po prostu wszystkie lasy i ewentualnie robić drogi ? Sailing dopiero za jakieś parę tur(ja sam bym wynalazł w 10 tur przy jakichś 24monetach/ na turę).

pawelt (Paweł) 2011-04-30 10:19:20
tak, robolami po lewo po kolei podcinaj lasy do 1 tury nad tym miastem. ja po piramidach zajmę się lasami pod tym miastem.

zastanawiam się czy by pierwszych lasów nie dać na wielki mur. Później następne na latarnię. Musiałbym to przeliczyć czy starczyło by lasów i czy bysy nie mieli opuźnienia za dużego. To jeszcze zalezy kiedy oni wymyśla bronze working i ile mamy zapasu tur.

jarek1333 (Jarek) 2011-04-30 14:50:22
Po lewo ? Do stolicy to mam wyciąc tylko dwa lasy a piramidki możesz już budować więc nie muszę ich wstrzymywać-nie łapię tego :P

pawelt (Paweł) 2011-04-30 17:20:55
po prawo :)

pawelt (Paweł) 2011-04-30 20:00:45
tura 17.
Idź teraz 2 robolami po lewo na lasy nad alpami (po jednym)

Po prawo poznaznaczałem które lasy trzeba podcinać. podcinaj pokolei wszystkie i zaznaczaj, które są podcięte. Rób to od górnych lasów, ja będę obrabiał dolne i boczne.

pawelt (Paweł) 2011-04-30 20:05:53
ps. skautem możesz być w tym miejscu co jesteś teraz. dużo terenu mamy tak odłsoniętego.

pawelt (Paweł) 2011-04-30 20:19:15
ps2. trochę poprzeliczałem sobie turki, młotki i lasy. Jak dobrze pójdzie i nic nie schrzanimy to możemy wielki mur zgarnąć od razu.
Piramidy będą w 21 turze. Wielki mur też w tej turze lub następnej.
Na razie podcinaj wszystkie lasy co zaznaczyłem, będę dawał ci znac na bieżąco.

jarek1333 (Jarek) 2011-04-30 20:42:01
ke ? Po co nam ten cholerny mur :zalamany:
Martwmy się o najważniejsze cuda czyli piramidki i latarnię- gdzie w końcu chcesz zrobic latarnię ?
Idę robolami i w Twojej stolicy ścinam od razu las, w tym mieście nadbałtyckim ze ścinką mam czekać do sailingu rozumiem.

jarek1333 (Jarek) 2011-04-30 20:43:04
P.S Wielki mur ok ale dopiero jeśli bedziemy mieli tamte cudaki, jeśli im je zgarniemy to dostaną mur ale bywa- jakoś wtedy muszą nadrabiać braki :)
Będzie chociaż ciekawie- nie mówię żeby odpuścić ale żeby skupić sie na tamtych dwóch.

pawelt (Paweł) 2011-04-30 20:49:48
dobra, masz rację, skupiamy się na latarni, później ewentualnie mur.

jarek1333 (Jarek) 2011-04-30 20:56:09
Kurczę straciłem jeden ruch robolem bo nie zaplanowałem wszystkiego :/

Co do niewolnictwa to mogłeś o turę później wprowadzić, wyszedłby robol który mógłby pracować i już pracowałbyś na małżach w Utrechcie po anarchii ale widać obaj nie przemyśleliśmy aż takich detali :P

pawelt (Paweł) 2011-04-30 21:00:37
eee? ja mam wszystkoe przemyślane co do młotka, przynajmniej mi się tak wydaje :D
Niewolnictwo musiało byc teraz, bo chcę ściąć łebka na robola w stolicy i nadwyżka idzie na piramidy, inaczej się nie da.
Kuter po prawo jest do podcięcia dopiero na latarnię, więc za 5 tur. teraz to miasto będzie robiło wielki mur dla kasy. zastanwiam się czy nie lepiej by było z jeden lasek lub nawet dwa ściąc właśnie na mur, żeby więcej kasy mieć i jechać na 100%. może się to przydać jeśli zdecydujemy się na wyścig po wyrocznię.

jarek1333 (Jarek) 2011-04-30 21:02:21
Hmm chyba, że tak planujesz :) No ok, co do muru to lepiej go wybudować niż mieć kasę z niego :P No to zetnę ten jeden las za który dostaniesz najmniej młotków.

pawelt (Paweł) 2011-05-01 08:12:59
Azjaci wymyślili teach, domyślnie bronze working. Czyli jesteśmy 2 tury do przodu. DO tego mamy już obrobione złotka, oni nie.
Teraz się trzeba skupić na latarni, juz może nie wycinaj drzew na mur, tylko podcinaj na latarnię. Ewentualnie jeden lasek maks. Wtedy dostaniemy trochę kasy za mur.

pawelt (Paweł) 2011-05-01 14:25:46
czy mi się wydaje, czy twój lewy robol nad alpami ma opóźnienie o turę? :szok:
jak tak to piramidy będe o turę później!
A brakuje mi dosłownie kilkunastu młotków, żeby były nawet w następnej turze.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-01 14:38:49
Aaaa ten robol- nie wszystko gra. Po prostu skasowałem mu polecenie póxniej.

pawelt (Paweł) 2011-05-01 14:42:25
ok, to pw juz nie ważne. tak więc piramidy w 21 turze będą.

pawelt (Paweł) 2011-05-01 16:22:37
mogliśmy mieć piramidy w 20 turze już....
przecież mogłes mi przekazac te 2 robole nad alpami po zrobieniu nimi ruchu, a w kolejnej turce ja bym się ruszał nimi pierwszy i bym dokonał wycinki :P

No nic, może znowu barby będa ich lały i powtórzymy ostatnie turki :P

jarek1333 (Jarek) 2011-05-01 16:40:32
Paweł, Paweł ... po pierwsze chcesz wygrywać takimi tanimi sztuczkami :) ?
Wygrajmy to w duchu fair play bez żadnych wałków ;)
Hmmm chyba dałoby radę tak zrobic choć coś mi się kojarzy, ze czegoś nie można byłoz robic jak sie straciło ruch ale unity chyba można przekazywać.

pawelt (Paweł) 2011-05-01 18:36:42
ale tak się normalnie gra w teamach. jak jest potrzeba to pożycza się robole. normalnie po zrobieniu ruchu możesz mi dac robola i wtedy po przeładowaniu turki miałbym nimi ruch, ale ty już nie, więc to nie jest wałek, że 2 ruchy na turę.

Tak samo możńa wałkiem nazwać to że ty podcinasz mi lasy na piramidy :P

jarek1333 (Jarek) 2011-05-01 18:37:44
Już łapię :) Ale miało być chyba bez pożyczania unitów, oddawania unitów itd.

pawelt (Paweł) 2011-05-01 18:55:50
wszystko dozwolone, juk w teamie, prócz oddawania miast.

A nie wiesz czy my teraz normalnie możemy sobie kasę, surowce przekazywać? czy musimy czekać do pisma czy pieniądza?

jarek1333 (Jarek) 2011-05-01 18:56:52
Sprawdzałem i surowców jeszcze nie możemy przekazywać- zaraz dokończę drogę to zobaczymy czy trzeba nam pisma.

pawelt (Paweł) 2011-05-01 19:32:03
azjaci wybudowali wielki mur. wpadło mi tylko 55złota. ale lepsze to niż nic.
W następnej turce mamy piramidy, o ile nas nie wyprzedzą...

pawelt (Paweł) 2011-05-01 22:06:21
Mamy piramidy!!

Teraz tak: robolami nad alpami idź na praw na górkę, oni tez pomoga w wycinaniu lasów na latarnię. Podcięte lasy pozaznaczaj.
W następnej turce dopiero wymyślimi sailing i w kolejnej dopiero zetnę na latarnię, a jeszcze w kolejnej dopiero będziemy lasy wycinać, więc trzeba jakoś się zsynchronizować, żeby za 3 tury wyciąć od razu najpierw lasy przy mieście i dalej o kratkę. Wtedy w turę zrobię wielką latarnię i będziemy ustawieni ;)

pawelt (Paweł) 2011-05-01 22:07:25
trzeba też pomyśleć co po sailing.
Proponuję uderzyć po wyrocznię, bez zatrzymywania się na zwierzaki. Ty masz 2x zwierzaki, ja też, ale mamy i inne jedzonko więc może wytrzymamy te ok 10 tur?

jarek1333 (Jarek) 2011-05-01 22:12:45
Co do techów to jasne, też tak uważam a dodatkowo będę miał co budować w miastach(pomniki a kulturka u mnie jest potrzebna).

Co do tych lasów to hmmm są lekkie problemy bo byłyby potrzebne drogi ale ok zaraz pomyślę.
Pasuje zrobic jakieś wpisy ale w kronice ogólnodostępnej, w tym i dla rywali :P

pawelt (Paweł) 2011-05-01 22:15:09
jutro się zajmę wpisami.
drogi możesz robić jak się nudzi ;)
ale pamiętaj, że ty możesz lasy wyciąc już w turze PRZEDE mnią. więc od teraz za 2 tury już. Czyli jak będziesz u mnie w budowie widział latarnię to ścinaj wszystkie lasy w zasięgu.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-01 22:24:55
No ja wiem, zresztą Ty w przyszłej turze odkryjesz sailing to ja w kolejnej mogę zacząć ścinać pierwsze lasy i młotki przejdą na latarnię.
Są podcięte chyba 4 lasy do 1 tury, zaznaczyłem zresztą te lasy które obrabiałem, wejdź na to pole które zaznaczyłem jednym robotnikiem to od razu wytniemy las w jedna turę.

Padł mi warrior przy 90,8% ....

jarek1333 (Jarek) 2011-05-01 22:25:47
P.S Jednym robolem musiałem zacząć robić drogę :P
Zresztą to ja podłączyłem nas siecią handlową :zdegustowany:
Przyjąłeś złoto ode mnie ?

pawelt (Paweł) 2011-05-01 22:30:46
złoto przyjąłem, ale w sumie okazało się nie potrzebne, jak podepnę swoje za ok 5 tur to ci dam.

Chcesz u siebie robić wyrocznię? mogę ci dać marmur. w stolicy mógłbyś podciąć lasy i 5 robolami akurat wyciąć ją w całości w 1 turę.

Ale chyba ta walka nie była jakaś ważna? niedługo miedź podepnę to ci dam swoją.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-01 23:23:52
Mogę zrobić, Tobie pkt do proroka pewnie nie będą przydatne.

Walka ? No była ważna ale nie ma tragedii, zabiję tamtego woja i będę miał za to leśnika bo mam 3/4 expa. Potem mam nadzieję, ze zatrzymam kolejnego barba :(
Ok, będę czekał na miedź ale pewnie sam swoja podepnę do tego czasu.

pawelt (Paweł) 2011-05-02 08:51:36
hej. azjaci jakiegoś techa odkryli. sailin raczej nie, bo byli 2 tury za nami a by wymyślili turę przed nami? bez złotka? wg mnie teraz lezą po wyrocznię, bo plewan ma z kapłaństwem tańsze sądy.
Więc z wielką latarnią nie ma jakiegoś niebezpieczeństwa i ruszyłem się nieco inaczej robolami.
W tej turze wyciałem już kuter i nadwyżka przejdzie na latarnię. wydaje mi się, że możesz wyciąc teraz lasy, na których akurat stoich, bo na latarnię przechodzi mi 30 młotków, plus 1 z produkcji, czyli maksymalnie można dociąć 29 bazowych młotków, a ty stoisz 2 kratki na prawo i 2 kratki na górze na 2 lasach po 13 młotków.

Rozumiem, że teraz ścigamy się po wyrocznię? Mamy nawet duże szanse, choć jesteśmy ok 160 kolbek do tyłu. Ale ja zaraz podłączę złotko swoje. Do tego miasta nam wreszcie wzrosną i można na monetach pracować, poza tym masz dużo czasu żeby podciąć lasy u siebie. Jakbyś potrzebował pomocy to daj znać.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-02 14:03:26
Tak, akurat mogę ściąć te 2 lasy, masz akurat 57 młotków czyli 30 na latarnię i 27 przechodzi dalej.

Aha nie dałeś jakiego techa odkrywać więc dałem na ten mistycyzm jednak jadę na 0%- w następnej dam na 100%.

pawelt (Paweł) 2011-05-02 14:51:45
Na latarnię mam równo 120 młotków. Teraz możesz już wszystkie lasy ścinac jak leci.
Czyli lecimy po wyrocznię. Obmyślaj sobie gdzie i jak chcesz ją wyciąć. Mamy ok 30% na jej zgarnięcie, bo jesteśmy 3 tury za azjatami. Może ze 2 tury nadgonimy, ale oni raczej tego nie schrzanią.
Ciekawi mnie tylko co wezmą z wyroczni. Monarchię? Bo do caste potrzebują pisma, a do odlewnictwa animala, a tego już na pewno nie zdążą wymyśleć.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-02 15:17:05
Wyliczyłem, że będziesz miał w kolejnej turze(nie obecnej którą dostaniesz) 124 młotki co daje jakieś 186 młotków.
Zetniesz ten las obok stolicy albo pomożesz mi ściąć ten las gdzie jest napisane wejdź tu robolem i będziesz miał szybko wielka latarnię. Dzięki temu, ze skoczy w tamtym mieście kultura bedę mógł pójść scoutem zabezpieczyć teren bo juz mnie barby mocno gnębią :/

pawelt (Paweł) 2011-05-02 20:21:45
Azjaci zrobili stona. więc poszli w mistycyzm.
My w następnej mamy latarnię.

Jak możesz to zajmij sie kroniką ogólną, bo ja nie dam rady. Jakieś fajne wpisy by sie przydały, z grafika najlepiej, zeby klimat załapać, bo to ludzie azwyczaj czytają.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-02 20:40:35
Cieżko u mnie będzie z klimatem itd ale postaram się- czasu mam ale leń ze mnie :P

jarek1333 (Jarek) 2011-05-02 20:49:41
Kolejne dwa barby pokonane ... ciężko jest bo promo nie dostaje ale dzięki temu medyków sobie najlepszych wyrobię- przy podbijaniu to będzie bomba już jednego prawie mam, jeszcze tak z 3 expa- muszę sprawdzić czy premie się kumulują.

pawelt (Paweł) 2011-05-02 22:47:10
Mamy latarnię :)
Dzięki za współpracę, nagrodę masz w miastach - po 2 szlaki, od razu PNB skoczyło. Jestem pierwszy :)

Jakbyś miał za dużo setów to pisz ;)

jarek1333 (Jarek) 2011-05-03 01:36:47
No to super !
Hehe ta nagroda średnio mi się przyda, przynajmniej do połowy gry- a potem i tak mielibyśmy korporację ale dla mnie to i tak nie najgorszy bonus, a dla nas już dość spory.
Mamy 2 najważniejsze cuda, postaram się wykorzystać reprezentację jak miasta się rozwiną, chatki pobuduje jak miasta będą wypasione.
Skoro będę na reprezentacji to pasuje pobawić się ze ścinką za jakiś czas.
Zobaczysz, że charyzmatyczny nie jest takim złym wyborem do wojaczki.

Sety ? Wątpię :P Musze się spieszyć i wyciąć jakiś lasek żeby założyć miasto przy Egipcie.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-03 01:56:23
P.S Jak tak idziemy do wyroczni to co chcemy z niej wziąć :szok: ? Hodowle zwierząt ? Mogliśmy chociaż iść przez hinduizm do judaizmu.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-03 01:57:55
P.S Politeizm jest lepszy bo można dla kasy czy choćby dla samego cudu Świątynie Artemidy zbudować. Ja mam lasó sporo w stolicy, właśnie jeden mi random dokoptował :]

jarek1333 (Jarek) 2011-05-03 02:16:20
Hmm i to znowu ja :]
Pismo będzie nam potrzebne tak czy siak.
Co do ekspansji to ja pewnie dostawie z dwa miasta w kierunku AI a potem skolonizuje Skandynawie i zaczne sie zbroic. Ty w tym czasie najlepiej jakbyś zbudował galerke i założył miasto przy kanale Sueskim.

W techach idziemy do matmy(ogrody i inżynier w Twojej stolicy) czy do pałacu ?

pawelt (Paweł) 2011-05-03 08:27:53
Po wyrocznie musimy się spieszyć, dlatego przez buddyzm. Jesteśmy do tyłu o kilka tur więc nie możemy tracić kolejnych na hindu. Z wyroczni weźmiemy co będzie, może nawet i animala ;) Ale bardziej myślałem nad pismem ewentualnie ironem. Po prostu cokolwiek, żeby azjaci nie skorzystali.

JA się do suezu nie wciskam. To za daleko, a na pewno cesar czy toku już tam są. W pierwszej kolejności chcę miasto założyć na bosforze, żeby tutaj nam nie wleźli.

Co do techów dalej, to zobaczymy, ogrody nie są ważne, ale MM tak, posąg dzeusa też niezły i partenon ważny. Tak więc ja bym szedł raczej po partenon, posąg dzeusa później po WB i na końcu po MM. ALe to moze się zmienić.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-03 10:31:30
MM raczej na tych ustawieniach nie jest aż taki dobry jak na singlu.

pawelt (Paweł) 2011-05-03 10:34:49
No nie wiem, ja tam planuje co najmniej 3 GA ;)

pawelt (Paweł) 2011-05-03 10:48:42
Z wyrocznią dobrze by było zrobić tak, że ja kończę wynajdować kapłaństwo, a ty od razu możesz już budować wyrocznię i wycinasz 5 lasów i masz w tej samej turze.
Jak azjaci skusili sie na hindu to mamy duże szanse na wyrocznię. z niej można wziąć pismo i po partenon iść.

pawelt (Paweł) 2011-05-03 10:52:15
do partenonu oczywiście potrzeba hindu też, ale to można domyśłeć, jak będę budował partenen, bo to jednak zajmie kilka tur. nie da się tak z lasów łatwo wyciąć, ja już nie mam lasów za dużo. chyba że u ciebie gdzieś.

pawelt (Paweł) 2011-05-03 10:58:33
Eh, pomyłka. nie da sie budować partenonu bez hindu. Muszę to jeszcze przemyśleć. Ale mamy już turę na buddyzm.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-03 11:04:56
Ja miałem nakłady tylko na 30%, a tura straty to prawie nic. Niespełna tura strata bo ja jechałem na połowie nauki.

pawelt (Paweł) 2011-05-03 17:42:58
no ja w sumie nie mam jeszcze zaksięgowanych kolbek na buddyzm więc moge mzienić. oni na 90% poszli w hindu. Tylko, że tak to raczej nie dogonimy ich do wyroczni. Chyba że jakoś wymaksujemy naukę. A oni z wyroczni wezmą monarchię... 877 monet.
Ciekawe ile kasy dostali za piramidy, pewnie więcej niż ja za mur.
Dałbyś radę podmaksować jeszcze naukę? Ja też spróbuję. Ale widzę że ty za bardzo nie masz jak. Możesz spróbować postawić gdzieś miasto wodne, lub ze dwa. Mi też w sumie przydałby się set, bo nie mam gdzie robić. W stolicy będe robił św artemidy, a później cudaki z estetyki.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-03 19:43:19
Paweł dorób koniecznie te sety bo jeśli będziesz robił cudaki to nas to w końcu zapóźni. Zaraz postawie jedno wodne miasto, drugie też będzie morskie jeśli się uprę.

No to zmieniaj na hinduizm.

pawelt (Paweł) 2011-05-03 19:54:45
problem w tym, że ja nie mam gdzie robić setów. teraz miasta muszą mi koniecznie wzrosnąć.

Jeśli idziemy przez hindu, to z wyrocznią musimy wszystko zrobić tip top. zacznij już synchronizować ruchy roboli. Dobrze by było jakbyś też posąg dzeusa zrobił u siebie. Potrzeba do niego 4 pomniki. Ja się raczej nie wyrobię z pomnikami i z innymi cudakami. Jakbyś mógł z jednego seta mi z lasów wyciąć byłbym wdzięczny. Drugiego jakoś sam zrobię, może w lewym mieście z lasów. W prawym muszę dać na wzrost, żeby pracowało na kopalni i złotku, dopiero później wezmę się za seta.

I jeszcze jedno. trzeba by zsynchronizować odkrycie pisma i podłączenie drogi do hati i izy, mielibyśmy lepsze szlaki handlowe. a u nas byłby to niezły bonus. Tak samo trzeba by nawiązać kontakt z cesarem i toku, choćn ie wiem czy oni otworzą granice.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-03 20:10:59
Co do wyroczni to jeśli będę miał marmur zrobię to na tip top.
Seta ... ? Postaram sie ale bedzie ciężko- ja nie mam żadnych terenów obrobionych bo musiałem ścinac te lasy.

pawelt (Paweł) 2011-05-03 20:16:40
marmur obrabiam za 2 tury, spokojnie zdążę ci przekazać. z setam nie ma pośpiechu aż takiego. może z lasów wytnę u siebie, ale tez nie mam za bardzo terenów obrobionych.

pawelt (Paweł) 2011-05-03 20:38:11
azjaci jakiegoś techa wymyślili. trudno stwierdzić jakiego, wg mnie buddyzm. Jeśłi tak stracimy wyrocznię, ale zyskamy św artemidy.

pawelt (Paweł) 2011-05-04 06:47:09
hej, widzę że hati idzie setem. pewnie postawi miasto nad pszenicą. będziesz musiał ostro walczyć kulturowo o nią.

Kończymy juz hindu, niedługo będzie pristhood, dosłownie za 3-5 tur, więc juz bądź przygotowany. W następnej turce złotko podłączam więc będzie szybciej niż się wydaje teraz. Lepiej już idź na pozycje robolami, bo możesz nie zdążyć.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-04 08:40:48
Hehe znając życie Hati tam nie postawi bo AI jest głupie i wejdzie na górkę(mam tam niebieskie kółko i oby tak lepiej było). Jeśli Hati chce założyc tam miasto uda mi się, co do wycinki lasów to spokojnie pisałem i wszystko jest już gotowe, mam 76 młotków na wyrocznię co z marmurem da mi akurat ilość potrzebna na wybudowanie w jednej turze.

pawelt (Paweł) 2011-05-04 08:52:01
ok, a gdzie masz zamiar drugie miasto postawić? nad stolicą? Czy bardziej od strony izy? Trzeba teren zajmowac od ich strony.
Ja seta będę miał dopiero za jakieś 7-9 tur na bosfor. Kolejne na razie w fazie marzeń :D
Zastanawiam się czy artemidę budować dla kasy czy dokończyć jej budowę. Daje punkty do kupca - może się przydac na misję handlową lub na GA, do proroka, może się przydać na św miasto lub też GA. Do tego szlaki handlowe miałbym +100%, czyli wyszło by teraz po monecie na szlak czyli +3 monety. Ale z drugiej strony dostać prawie 350 monet też było by nieźle teraz, a wielkich zbierać raczej naukowców na akademie lub inżyniera na korporacje.

Zastanawiam się czy czasem azjaci nie poszli najpierw po garncarstwo, bo wczesniej im szybko punkty wzrosły po jakimś tanim techu może nawet tańszym niż buddyzm. A teraz od 4 tur im nie wzrosły, czyli prista chyba nie wymyślają. Może teraz dopiero idą po hindu lub buddyzm. Chyba że mają jakieś zastoje naukowe, w co wątpię. Jakby mieli już garncarstwo to trzeba bardzo uważać na wyrocznie, bo wezmą z niej odlewnictwo :P

pawelt (Paweł) 2011-05-04 09:01:38
jeszcze jedna sprawa. czy jak ja ci dam marmur to będziesz mógł mi go oddać od razu w kolejnej turce? Bo jak nie, to trochę kicha, bo artemidy nie będę mógł budować. Ty twój marmur obrobisz dopiero za wiele tur, kiedy ci kultura skoczy.
Ja drugi marmur mam w południowej grecji. Mam tam miasto postawić, ale któreś z kolei dopiero.

pawelt (Paweł) 2011-05-04 09:33:02
sprawdziłem i nie będziesz mógł mi oddać od razu marmuru, więc trzeba to jeszcze jakoś przemyśleć.

pawelt (Paweł) 2011-05-04 09:49:46
dobra to zrobimy tak. musisz miec wszystko przygotowane na zrobienie wyroczni w 1 ture. wtedy dam ci marmur a ty ja zrobisz. ja 10 tur wytrzymam bez marmuru, wyrocznia wazniejsza niz artemida. a jak oni zbuduja wczesniej to nie bede musiał ci w ogóle dawać i dokończę artemide.

pawelt (Paweł) 2011-05-04 11:13:42
TURA 29.
Azjaci nadal nie wymyślili żadnego techa. mam wrażenie, że oni wymyslają teraz pismo. Nie wiem czy lecą po partenon, czy chcą może z wyroczni zakosić estetykę, lub code. Ale z tego co kojarzę prista jeszcze nie mają, więc luzik. Jak w kolejnej turce nie skoczą im punkty za techa to stracą wyrocznię. Trzeba by się wtedy zastanowić co bierzemy z wyroczni, czy pismo, monoteizm, monarchię, czy odlewnictwo jak wymyślimy garncarstwo (2 tury)

jarek1333 (Jarek) 2011-05-04 14:04:21
Monarchii nie ma co brać lepiej już relę jeśli da radę.
Ja pisałem dam radę zbudować wyrocznie w jedną turę- juz poustawiałem roboli bo kazałeś mi sie sprężyć ... ale zawsze mogę zrobić drogi i potem wejść jeszcze raz.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-04 14:13:39
Ok stało sie tak jak pisałem-będę miał całkiem fajne miasto nad morzem więc 4 monety z nowego miasta +2 bo skoczyła mi populacja da dodatkowe 6 monet odliczając koszta utrzymania będę jakieś 3-4 monety do przodu na turę.
To co odkrywamy garncarstwo ?

jarek1333 (Jarek) 2011-05-04 14:14:35
Jeśli tak to pasuje po politeizmie garncarstwo a na koniec kapłaństwo.

pawelt (Paweł) 2011-05-04 15:06:09
najpierw wymyślmy prosta, wtedy zobaczymy, czy od razu budujemy wyrocznię, czy czekamy jeszcze na garncarstwo. lepiej na razie nie ryzykować. Zobaczymy ile tur nam to garncarstwo zajmie, jak jedną turę to możńa się skusić, jak 2 to może też, ale powyżej to lepiej nie ryzykować.

pawelt (Paweł) 2011-05-04 19:37:01
azjaci wymyślili jakiegoś techa. Ciężko stwierdzić co to jest. 5 tur wymyślali Monoteizm to nie jest.
W kolejnej turce wymyślili prista.
Masz ustawione tak, żeby w następnej mieć już wyrocznie zbudowaną?
Ciekawe czy oni zbudują wyrocznię w tej turce. Nam garncarstwo zajmie 2 tury jak dobrze przymaksujemy.

pawelt (Paweł) 2011-05-04 19:40:12
A izę chyba barby jadą, spadają jej punkty za kulturę. nie wiem czy stolicy nie starciła :D

jarek1333 (Jarek) 2011-05-04 20:14:09
Hehe to fajnie- możliwe, ze ją jadą :D
Czyli staramy się przyfarcić z wyrocznią ?

pawelt (Paweł) 2011-05-04 20:30:08
daj na maxa na naukę. Wymaksuj też w miastach naukę, może się uda garncarstwo w 2 tury zrobić.

pawelt (Paweł) 2011-05-04 20:32:17
dokończ wymyślać prista, o ile dasz radę, w następnej turce będziesz mógł już zrobić część wyroczni, dam ci marmur, o ile nie wybudują oni wyroczni. Pamiętaj, że możemy zrobić tak, że ty wybudujesz wyrocznię, a w tej turze przeładowania dokończymy wymyślać (tzn najpierw ty, potem w kolejnej ja) garncarstwo, więc teoretycznie byłaby tura do przodu.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-04 20:33:29
Aha wiec uda nam się na pewno ! Bo ja solo miałbym garncarstwo w 4-5 tury wiec nie ma obaw :)

jarek1333 (Jarek) 2011-05-04 20:33:42
P.S Tylko zeby oni nam wyroczni nie zgarnęli :hyhy:

pawelt (Paweł) 2011-05-04 20:34:57
no mogą zgarnąc, ale i tak jesteśy mocno do przodu dzięki piramidom i latarni, więc nie ma bulu ale jest i nadziejia jakby to nasz prezydent napisał ;)

jarek1333 (Jarek) 2011-05-04 20:37:52
hehe ale może się udać, przynajmniej jeśli nam sie uda to już na odlewnictwo. Mam 36 monet na turę( na czysto).
Co do nauki to wiem i ją maksowałem ale niepotrzebnie i w przyszłej zmieniam na normalne pola bo damy radę.
Teraz Ty odkrywasz, ja, Ty, ja - zbudowanie wyroczni i Ty już na 100% odkryjesz garncarstwo.

pawelt (Paweł) 2011-05-04 20:40:24
chyba się o turę pomyliłeś. wg mnie jak się sprężymy to możemy o turę wcześniej wymyślić garncarstwo, dlatego pisałem żebyś naukę przymaksował. pamiętaj, że mamy duży bonus do garncarstwa ponad 60%, ale to jeszcze w następnej turce przeliczymy

jarek1333 (Jarek) 2011-05-04 21:36:38
W 3 tury damy radę wymyślić garncarstwo ? Ciężko to widzę.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-04 22:45:43
Ok w przyszłej turze mogę ściąć wyrocznię- rozumiem, że mam ją zbudować na 100% ?
W najgorszym wypadku dostaniemy te 100 golda :P
Monoteizm jak był tak jest nieodkryty przez nikogo ale idziemy po garncarstwie do hodowli i pisma ?

pawelt (Paweł) 2011-05-05 09:35:23
hej. trochę przeanalizowałem ich punkty i wyszło mi, że oni chcą zrobić ten sam numer co my, tzn wymyślili już prista (chyba przez buddyzm) i to turę wcześniej. teraz idą po garncarstwo, tyle że oni ruszają się pierwsi. I teraz kwestia czy oni czy my zgarniemy odlewnictwo. Zobaczymy czy teraz zbudwali wyrocznie. jak tak, to mają odlewnictwo.
Czekam na turkę od plewana.

pawelt (Paweł) 2011-05-05 11:02:23
ok, nie wybudowali jeszcze wyroczni, ale wymyślili jakiegoś techa. może dopiero teraz mają prista.
Wybuduj w tej turze wyrocznie koniecznie! będziemy mieli odlewnictwo!

W stolicy zamiast galery buduj może artemidę puki masz marmur, za każdy błotek będziesz miał później 2 monety.

Mógłbyś mi też seta wybudować? postawiłbym miasto w afryce koło słoni i srebra. Słonie będą ważne do posągu dzeusa. Nie jest to pilne, ale im szybciej tym lepiej. Ja jednym setem stawiam miasto za 5 tur na bosforze, drugim na sycylii.

wnuczus 

jarek1333 (Jarek) 2011-05-05 13:37:40
Wyrocznia completed. Ty będziesz budował kolosa ?
Olewamy monoteizm i idziemy do animala i pisma ? Po estetyce itd warto iść do teologii. Naukę mamy zabójczą ja jestem drugi a Ty pierwszy jak przejdę na reprezentację i miasto mi się podtuczą to odlecimy.

pawelt (Paweł) 2011-05-05 14:15:47
no ja mogę zbudować kolosa, bo mam tańsze kuźnie, do tego w mieście lewym juz mi się zbieraja punkty na merchanta, więc byłoby jednolicie. Zależy mi jednak na wyhodowaniu ze 2 naukowców na początku dla akademii. Tylko musiałbyś mi tego jednego seta na razie zrobić, bo się nie wyrabiam :)
Nie wiem czy mamy naukę największą. Pamiętaj ze w PNB jest liczona kultura za cudaki. Azjaci teraz w 2 tury jakiegos techa odkryli.
Teraz warto by iść po animala, pismo estetykę (po partenon). A dalej się zobaczy.

Jakby coś się pomieszało i nie dało się wziąć odlewnictwa to lepiej chyba wziąć pismo niż monoteizm. Dzięki pismu szybko byśmy doszli do estetyki i zakosili partenon. Lepiej im tego cudaka nie odpuszczać, tak samo jak tego od reli. Plewan umie dobrze grać na wielkich a z takimi bonusami do wielkich, może nieźle zamieszać, szczególnie jak zacznie masowo hodować szpiegów. Zresztą tego się po nim spodziewam i trzeba ciągle mieć to na uwadze. On juz może robić swoje sądy! za kilka tur trzeba się spodziewać narodzin szpiega u niego.
Musimy w miarę szybko dojśc do caste i budować sądy.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-05 15:21:09
Z tym szpiegiem to nie tak szybko bo to Bobek ma pkt z wielkiego muru.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-05 15:22:41
No my mieliśmy 2 cudaki i oni też, w tym, że oni już wszędzie mieli monumenty wiec podobnie wychodziło. Więc jeśli chodzi o naukę to przodujemy. Co do naukowców to ja mogę się postarać ale to dopiero za jakiś czas.

pawelt (Paweł) 2011-05-05 15:31:10
ale pamiętaj jeszcze, że my wynajdujemy techa z dużymi bonusami. To też widać w PNB. Ja nie twierdzę, że nie jesteśy najlepsi w nauce, ale PNB nie jest tutaj jednoznaczne i lepiej sie tak do końca tym nie sugerować.
Skoro bobek ma mur, to plewan zrobi szpiega za ok 30 tur dopiero, chyba że przyspieszy naukowcami.
Może ty spróbuj wyhodować proroka na chrześcijaństwo? możesz dodać naukowca, to jak on się trafi też dobrze. Tylko nie wiem czy hati nas nie wyprzedzi, ona ma proroków już z monumentu.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-05 15:47:06
Postaram się ale ciężko będzie, potrzebuję po pierwsze albo reli i światyni albo pisma i naukowców ale wtedy nie ma 100% pewności, że wyjdzie prorok.
Oni chyba też mają bonusy do techów :P

pawelt (Paweł) 2011-05-05 16:01:28
mają bonusy, ale teraz nie wymyślali chyba garncarstwa, a my tak, a to jest tech który ma najwięcej bonusów. Daj 2 naukowców w mieście z wyrocznią i za którymś razem może wyjdzie prorok. Dobrze by było własnie partenon zakosić jeszcze.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-05 16:29:09
Hehe dam jak bedę miał bibliotekę.

pawelt (Paweł) 2011-05-05 16:34:03
zapomniałem, że plewan ma fila czyli czystego szpiega może mieć za 17 tur. jak przyspieszy naukowcami to może zejść nawet do 10.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-05 16:36:52
Tylko, ze to im nic nie da póki co- no chyba, że dodadzą szpiega do miasta a Plewan zacznie grać full na szpiegostwo.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-05 16:38:03
P.S Tak czy siak zanim rozwiną skrzydła dzięki kradzieży techów minie sporo czasu,a my zgarniemy najważniejsze cudaki a potem zagramy na kontrę szpiegowską.

pawelt (Paweł) 2011-05-05 16:38:43
no tak myślę, że plewan będzie grał, narobi kilka wielkich szpiegów, będzie kradł dechy od sąsiada, a wymyślał inne, do tego odpali szpiega u nas i będzie szledził co robimy. Przynajmniej ja bym tak grał na jego miejscu teraz.

pawelt (Paweł) 2011-05-05 23:04:17
Jakbyś nie miał co skautem robić, to mógłbyś nim iśc do turcji? Chcę w bosforze miasto założyć, a nie mam na razie obstawy, a tam moga być barby.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-05 23:45:27
Właśnie od 2 tur idę w tamtym kierunku, mi zaraz kultura skoczy więc nie potrzebuję już tam czujki.
Hmm wziąłem metal casting i zatrzymał naukę żeby zgromadzić trochę kasy na początek.

Może warto by ścigać się do judaizmu ? To wszak 4-5 turek. Ja mam 32 i od przyszłej 33 monety chyba na turę. Ty jeszcze więcej więc to jakieś 70 monet na turę a monoteizm kosztuje dobre 300.
A jak nie to oczywisty jest animal bo sporo świnek, krów czy koni jest w rejonie.

pawelt (Paweł) 2011-05-06 08:57:27
No ja myślałem raczej, żeby po piśmie iść w caste. mielibyśmy sądy i pewną relę. A judaizm trochę niepewny. na singlu zazwyczaj AI wymyślały go przed 40 turą.
Animal by się też przydał, bo za 3 tury będę miał 4 zwierzaki do obrobienia, a robole będa się nudziły, a miasta słabo rosły.
Ale jak chcesz, ja juz swoje zrobiłem, teraz ty trochę pokieruj ;)

Ciągle też mnie zastanawia, jak oni stracili wyrocznie. Była ich na 95%. Musieli po jakiegoś techa skręcić wg mnie bez sensu, ale może myśleli że skoro poszliśmy w sailing mają czas.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-06 13:19:43
Ok w sumie caste wydaje się być dobrym pomysłem przy reprezentacji- ja tylko staram się znaleźć alternatywy raz lepsze raz głupsze :)
Co do animala to jest to już podstawa zresztą dałem żeby go odkrywać.

Co do ścieżki rozwoju to wszystko ustaliliśmy, a jeśli nie to reszta jest oczywista :)

Co do ich wyroczni to nie wiem jak ja stracili ale wiem, ze powinni ja mieć. Mieli przewagę bo my zrobiliśmy latarnię a oni mieli już mistycyzm, dodatkowo straciliśmy jakby nie patrzeć 0,5-1 tury na zmianę z medytacji na hindu.
To było ryzykowne i to bardzo z naszej strony, opłaciło się nam ale to oni powinni zgarnąć przy takim układzie wyrocznię.

pawelt (Paweł) 2011-05-06 20:35:12
w sumie monoteizm miałby pewne zalety nad caste. po pierwsze rela była by szybciej i przed otwarciem granic z innymi AI, czyli powinna się szybko sama rozprzestrzenić. poza tym równocześnie można by zmienić civiki. Ty mógłbyś wtedy w mieście z wyrocznią zbudować świątynie i dać prista, żeby proroka przyspieszyć na św miasto. Caste oczywiście też ma dużo zalet, ale przeciez można iśc najpierw po monoteizm później po caste od razu po piśmie, i tak raczej nikt nam nie zagrozi.

Co do azjatów, może dac im trochę nadziei i nie spieszyć się bardzo do estetyki? dac im jakoś to do wiadomości, lub wprost napisać. Mieli by wtedy jakieś szanse, szczgólnie z partenonem i WB. Może wtedy była by walka równorzędna, bo na razie to będzie trochę jednostronny pojedynek :/

jarek1333 (Jarek) 2011-05-06 21:27:26
Mi to wszystko rybka jednym słowem, chce gry ciekawej więc trzeba przemyśleć jak dać im do zrozumienia, ze nie idziemy do partenonu. WB nie jest przegięte na tej mapie.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-06 22:21:42
No to monoteizm mamy za 3 turki, ja powinienem go skończyć odkrywać czyli Ty chyba dostaniesz miasto :zdegustowany:

Hmm jeśli by wymaksować młotki z cudaków na kasę to z Artemidy możemy dostać jakieś 600-800 kasy, pytanie tylko czy chcesz mieć Artemidę na 100%. Jeśli nie to zawsze możemy dostać z niej jakieś 400-500 golda z mojej stolicy i mieście gdzie jest wyrocznia bo umowa musi trwać jeszcze przez 6 tur :|

pawelt (Paweł) 2011-05-06 22:31:57
monoteizm możemy tak zrobić żebyś ty je dostał o ile ci zależy. dobrze by było jakby ci wyskoczył koło hati, ale małe jest na to prawdopodobieństwo. mnie by tylko urządzało w mieście na bosforze, w reszcie bez sensu.
Artemidę AI dość szybko budują, więc raczej nie uzbieramy za dużo golda.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-06 22:53:42
Ok więc anuluj umowę za te 6 tur. Co do Hati to raczej szybko ją podbijemy, przynajmniej można z 2 miasta bardzo szybko zająć.
Izabela chyba straciła jednak jakieś miasto wszystko na to wskazuje. Może warto iść do HA i podbić już Hati/Izę ?

pawelt (Paweł) 2011-05-07 07:53:49
wg mnie teraz nie jest czas na podbijanie, za wcześnie. co zrobisz z taką ilością miast? można zbankrutować. trzeba lepiej czekać do katapek i zaatakowac konkretnie, bo z HA może nie wyjść. Na deity AI robi woja jak głupi, może naprodukować tyle łuczników że sie nie wyrobisz z dobijaniem :D

Iza straciła stolicę, zostało jej tylko to miasto od twojej strony :)

To ty też pamiętaj o anulowaniu tej umowy, bo ja mam kiepską pamieć ;)
Mógłbys też swój marmur podłączyć, ale widzę, że dopiero pomnik robisz. Czyli robimy tak, żeby tobie rela wyskoczyła?

jarek1333 (Jarek) 2011-05-07 14:43:27
Mi to też obojętne, mogę ja zająć się rozprowadzaniem reli albo Ty :P
Chodź jeśli idzie o kasę i marnowanie młotków to miała być to moja rola :oczami: ?

jarek1333 (Jarek) 2011-05-07 15:02:25
Hmm Julek przyjął buddyzm, trzeba z nimi otworzyć jak najszybciej OB.
Ciekawi mnie gdzie jest to święte miasto buddyzmu.

pawelt (Paweł) 2011-05-07 16:06:11
św miasto boddyzmu jest na prawo lub dole od stolicy hati, czyli całkiem niedaleko twojego miasta po prawo.
rela wychodzi u ciebie, więc niech tak będzie.

pawelt (Paweł) 2011-05-08 07:47:07
hej. wydaje mi się, że musimy się trochę dozbroić. hati skoczyło mocno wojsko i może nas zaatakowac niedługo. Może pójdźmy po hunting najpierw i zrób ze 2 spiry? Też ze 2 axy by się przydały. Ja mogę dorobić rydwany.

pawelt (Paweł) 2011-05-08 07:57:35
i jeszcze druga ważna sprawa. jak ci wyskoczy judaizm, to zmień civika i zrób misjonarza i daj go do swojego miasta djenne, tam szybko wytnij świątynię i daj specjalistę prista, wtedy będziemy mieli pierwszego proroka, który pójdzie na chrześcijaństwo :)
będziemy mieli drugą relę i pałac apostolski! fajne rzeczy będzie można robić dzięki temu.

pawelt (Paweł) 2011-05-08 08:02:58
i jeszcze ta zagadka z relą u julka. skąd on może mieć buddyzm? otwartych granic nie mają, czyżby julek zdobył jakieś miasto po barbach z buddyzmem, które wcześniej było np izy? ale punkty mu nie skoczyły. nie wiem skąd ma relę. wydawało mi się, że nie może się rozprzestrzeniać bez otwartych granic.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-08 11:21:37
Rea może przejść nawet bez OB. Hmmm będę miał aż 3 civiki do zmian to daje 2 tury anarchii :( Będę musiał z czegoś rezygnować :/

jarek1333 (Jarek) 2011-05-09 07:17:11
Ok mamy monoteizm i co śmieszne mam już judaizm w dwóch miastach, w Djenne(tym na zachodzie gdzie właśnie wybudowałem pomnik :/ ) i w mieście gdzie mam wyrocznię :D

Proroka hodować ale w jakim celu ? Teologia ? Warto tracić wielkiego skoro pewnie i tak pierwsi dojdziemy do chrześcijaństwa ?
Za chwilę pewnie dostaniemy kopa dzięki reprezentacji.

pawelt (Paweł) 2011-05-09 07:27:04
No włąśnie problem w tym, że możemy nie dojść jako pierwsi do chrześcijaństwa. AI lubi z proroka odpalać chrześcijaństwo, a jest hati która może mieć szybko proroków. Nie wiem czy pierwszego proroka da na św miasto (daję na to ok 80%) czy odpali chrześcijaństwo, Ale drugiego na pewno odpali na tego techa. Trzeba to kontrolować i lepiej mieć proroka w zapasie. W razie czego odpali się chrześcijaństwo, jak nie damy na św miasto judaizmu.

Teraz w co mam iść, animala czy hunting?

jarek1333 (Jarek) 2011-05-09 08:10:50
Animala, potem w pismo. Hati nas nie zaatakuje, ja zrobię z 2 rydwany 2 axy i to wystarczy.

pawelt (Paweł) 2011-05-09 08:19:57
skąd wiesz że hati nas nie zaatakuje?
AI atakuje często i gęsto, szczególnie na poziomie deity i to przede wszystkim tych, którzy maja mają wojska w demo, a my mamy najmniej. A jak wparuje rydwanami, to będzie ciekawie :)

jarek1333 (Jarek) 2011-05-09 08:29:12
Eee tam nie kracz ;p Idziemy po animala potem możemy iść w to łowiectwo to zrobię z 2-3 speary na początek.

pawelt (Paweł) 2011-05-09 09:07:50
ok, ciekawe czy nas też japoniec nie zaatakuje, bo planuje postawic miasto koło jego granicy w turcji. musze tam mury zbudować i wojo trzymać, bo będzie się o to miasto rozbijał. mam nadzieję, że rela do mnie niedługo przeskoczy.

pawelt (Paweł) 2011-05-13 15:50:07
hej, ja zmieniłem civiki i relę. AI zaczną nas niedługo nielubić przez to, trzeba się przygotować na odparcie ataku jak coś.

Pamiętaj tez o tym proroku. Mam pomysł na kronikę i ten prorok byłby konieczny na chrześcijaństwo. Pierwszy będzie pewnie wielki u mnie, ale drugiego już wyhodujesz proroka.

pawelt (Paweł) 2011-05-13 15:52:00
ps. ja mam 2x pszenicę, jedną mogę ci dać, bo masz chorobę w stolicy.

pawelt (Paweł) 2011-05-13 16:06:57
chociaż w sumie ty nie masz się czego obawiać. Ja mam -3 relacji z hati, -2 z izą i -1 z cesarem, ale z nimi nie mam granic. Z toku, z którym mam newralgiczną granicę mam 0, bo on nie ma reli. Ale cesar może przejśc przez teren toku i wypowiedzieć mi wojnę, wtedy i z toku będziemy mieli wojnę. Spróbuje jak najszybciej umocnić tamte miasto w turcji, zbuduję spichlerz, mury i wojsko i podeślę jeszcze jednego robola oraz misjonarza o ile rela sama się nie rozejdzie tam za 3 tury.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-13 16:27:47
Jasne, zaraz bedę brał sie za wojo i ścinkę. Nie planuje zmieniać na judaizm wiec będziemy mieć OB bo tylko Ciebie AI nie lubi :P Co do proroka to przydałoby się zebym ja miał pierwszy wielkiego bo ciężko tak proroka wypuścić z 5 pkt na turę :/

pawelt (Paweł) 2011-05-13 16:50:12
raczej nie zdarzysz z prorokiem przede mną. w stolicy mam juz dużo punktów, a po zrobieniu biblioteki daję 2 naukowców, bo ja inżyniera nie chcę na razie. ty zbieraj punkty na proroka, może druga rela ci wskoczy po otwarciu granicy, lub wybudujesz tam MM. coś się wymyśli na pewno. I tak kilku proroków musimy mieć na św miasta. W ostateczności możemy iść na piechotę.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-13 19:24:58
To znaczy na piechotę po chrześcijaństwo ?
Ok skoro nie zdążę to mówi się trudno :/ Zresztą to chyba nic nie zmieni a faktycznie akademia to lepsza inwestycja.
Po zbudowaniu wszędzie spichlerzy i dorobieniu paru roboli państwo zacznie u mnie śmigać i ruszę z ścinką ostro tak żeby później docinać tylko katapy.
Ty też postaraj się coś dorobić wojska tak z 15-20 oddziałów chociaż za jakieś 30-40 tur.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-14 20:46:01
Hej jeśli nie wymaksujesz wielkiego z stolicy to ja za niespełna 20 tur dam radę wypuścić proroka- zastanów się jak to rozegramy.
Rozumiem, ze do kolejnego wielkiego dodaje się 100 pkt potrzebnych czy może 50 ?
Tamto miasto nie ma zbyt dużo żarła a chciałbym je rozbujać :(

Widzę, że Izabela nie ma wojska i barby nawet jej strasznie przeszkadzają :D
Ja zrobie jeszcze tak z 3 roboli 2-3 sety + 1 galerkę i koniec mojej ekspansji :|
Za 2 tury podpiszę OB z AI.

pawelt (Paweł) 2011-05-14 20:59:44
Pierwszy wielki jest za 100 punktów kolejny za 150.
I teraz tak, mi zostało 30 tur do wielkiego - inżyniera. Mogę przyspieszyć naukowcami i mieć wielkiego za 10 tur 50% inżynier 50% naukowiec. Wtedy ty musisz uzbierać 150 punktów na proroka. Mógłbyś go przyspieszyć jakaś inną relą jak ci wpadnie np buddyzm, albo jakbyśmy poszli po caste.

Druga opcja, że ja nie przyspieszam wielkiego i ty masz za 20 tur proroka, a ja mam wielkiego za 9 tur, ale naukowca tylko na 30%, a 70% na inżyniera.

Wg mnie pierwsza opcja jest lepsza, ze względu na większe szanse na naukowca, oraz na to, że ja mając 2 naukowców w stolicy miałbym dodatkowe 12 kolbek.
Twoje miasto będzie wylęgarnią proroków. Tak ze 3 lub 4 będzie potrzebnych, więc bedziemy tam maksować punkty do proroków. Możesz tam dobudować chichten itza i MM. Wg mnie nikt nas nie wyprzedzi do chrześcijańśtwa. Hati na razie nie ma proroka, a pierwszego na pewno da na św miasto buddyzmu, więc mamy jeszcze dużo czasu.

Przemyśl to, oraz w co idziemy po piśmie, czy przez matmę do kalendarza, czy najpierw caste. Matma jest szybka, da nam więcej młotków z lasów, puki jeszcze mamy oraz Wiszące ogrody, całkiem miły cudak przy takiej ilości miast. Z drugiej strony caste da nam kolejną relę oraz tanie sądy i chichten itza dla ciebie, ale drogi tech jest.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-14 21:10:59
Ja bym obstawał za matmą. Ok skoro potrzebuję tylko 150 pkt to da się to zrobić jednak muszę głównie podtuczyć to miasto i zacząć ścinać na wojo.
Wylęgarnie proroków to ja mogę zrobić ale tam gdzie mam święte miasto bo po pierwsze mam tam sporo jedzonka i po drugie z głównej światyni miałbym 3 proroków, z judaizmu miałbym 1 z buddyzmu kolejnego i jeszcze jedna rela pewnie by sie znalazła.
Może lepiej potsawić świątynie później wypalić chrześcijaństwo ?

pawelt (Paweł) 2011-05-14 21:16:44
No farmę to miałbyś niezła w tym mieście w niemczech. Kupę jedzonka tam masz. Tylko musiałbyś się pospieszyć, bo ja w mieście w chrowacji niedługo buduję kolosa i tam wyskoczy mi pewnie drugi wielki - kupiec, a jego bym na razie nie chciał.
Ewentualnie w stolicy wyhoduję kolejnego wielkiego, a ty nazbierasz na proroka 200 punktów w farmie. Pamiętaj, że ty nie masz wprowadzonej org reli czyli nie możesz budowac dowoli misjonarzy, musiałbyś postawić najpierw klasztor, a nie mamy buddyzmu, choć to mały problem.

To po matmie idziemy po caste, czy kalendarz? wg mnie caste jest lepszym wyborem.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-14 22:26:26
moze byc caste choc ja i tak bedę ścinał i ewentualnie miał kupców/naukowców w miastach.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-15 11:18:12
Czyli odpuszczamy Partenon i gałąź z literaturą ?
Mamy pismo i widzę, że kończysz kuźnię w stolicy wiec albo dokańczaj świątynie Artemidy albo pożycz mi marmur :P
Zaraz nam nauka skoczy, dałem żeby odkrywało matmę ale jeśli się rozmyśliłeś to też zmienię.

Jeśli chodzi o przygotowania do wojny to pierwszy filar już jest- medyk z 15% do leczenia na tym samym polu :) Muszę sprawdzić czy da się wyciągnąć 25 czy nawet 30% na turę leczenia.

W stolicy za chwile zbuduję galerkę więc założę dwa miasta na Skandynawii i mogę oddać ja Tobie żebyś założył miasta w Brytanii.

Aha łucznictwo się przyda za jakiś czas, łuki są tanie a do ochrony się przydadzą, bo mają 4 siły a kosztują 25 młotków.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-15 11:26:34
P.S Jeśli dojdziemy do literatury to możemy od razu budować NE i HE( przekaże Tobie jakąś jednostkę jeśli będzie trzeba).

pawelt (Paweł) 2011-05-15 11:28:25
W stolicy po kuźni robię bibliotekę (pewnie ją wytnę), później dopiero artemidę. spróbuj może swój marmur obrobić, bo 10 tur trzeba by znowu czekać.

Pierwszego generała trzeba koniecznie dac na medyka, wtedy się leczenie kumuluje z leśnikiem i jest ponad 50%! to jest coś niesamowitego :)

No galera mi się bardzo przyda, bo właśnie przygotowywuje miasto we francji do masowej produkjci setów i po sycylii będe kolonizował wyspy brytyjskie.

Ja moge teraz wymyślić łucznictwo, powinno pójść szybko. Choć może lepiej po matmie, bo więcej młotków z lasów by się bardzo przydało.

Ogólnie to i tak jest wszystko bardzo dobrze. ja jestem we wszystkim pierwszy :)

pawelt (Paweł) 2011-05-15 11:28:49
aha, nie spieszymy się po estetykę...

jarek1333 (Jarek) 2011-05-15 11:52:15
No tak pisałem, że łuki ewentualnie po matmie. Co do gienka to wiem, że to super sprawa ale muszę sprawdzić ile % dokładnie będzie - w każdym razie da nam to możliwość szybkich podbojów.
Ja jestem gdzieś 2-4 we wszystkim ale kraj mam zacofany :(

pawelt (Paweł) 2011-05-15 15:21:47
hej,. to w końcu robisz proroka w djenne, skoro budujesz tam świątynie?
Mógłbyś scautem podejść w turcji kawałek na ukos do góry?

jarek1333 (Jarek) 2011-05-15 15:37:56
Ok.
Tak robię tam proroka bo gdzie indziej mam go zrobić ?

pawelt (Paweł) 2011-05-15 15:42:37
no pisałeś że zrobisz farmę w mieście po lewej :P

jarek1333 (Jarek) 2011-05-15 16:06:21
Tak ale najpierw musze mieć tego pierwzego proroka

pawelt (Paweł) 2011-05-15 17:48:05
Wpadłem na inny pomysł z wielkimi. W mieście we francji wytnę z łebków bibliotekę i wyhoduję za ok 20 tur 100% naukowca. Ty uzbierasz na proroka za 150 punktów. W stolicy będe budował sety. Do tego lepiej pójść w caste, bo będziesz mógł zbudować chichten itza co da ci punkty do proroka, oraz konfucjanizm i będziesz mógł zbudowac kolejną świątynie i przyspieszyć proroka. Później jeszcze świątynia z chrześcijaństwa i jeszcze z może z buddyzmu i miałbyś tam dużo punktów do proroków.

Tak będzie wg mnie lepiej, bo miałbym naukowca na 100%, choć dłużej o jakieś 10 tur. W mieście w niemczech mógłbyś później chodować samych naukowców, a w mieście po prawo proroków, żeby nie zdawać się na random.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-15 18:51:22
Marnie to widzę, miałbym wypuścić paru proroków z miasta które będzie miało zaledwie parę pkt na turę ? Moim zdaniem najlepiej zbudować świątynię w Niemczech, dać wtedy tam 4 kapłanów na turę i zbudować NE- będę mógł sobie wybierać co chcę czy naukowców czy proroków.
Tamto miasto gdzie mam wyrocznię przecież nie ma dużo jedzenia zobacz.

Jak będziesz miał naukowca za 20 tur skoro zaczniesz od początku generować pkt oO ? No chyba, ze już po zmianie na caste ale do tego jeszcze trochę.

pawelt (Paweł) 2011-05-15 19:22:03
No dobra to robię w stolicy wielkiego, ale trza będzie się pomodlić do randoma :)

pawelt (Paweł) 2011-05-15 19:35:49
ps, ale poszedłbym jednak teraz po caste, mielibysmy relę i chichten itza

jarek1333 (Jarek) 2011-05-15 19:46:53
Możemy iść- zmień ja też tak zrobię.

pawelt (Paweł) 2011-05-15 20:00:22
spoko, fajnie jakby ci wyskioczyła w mieście koło hati poza tym jak zrobimy chichtem itza to AI nas tak szybko nie zaatakują

pawelt (Paweł) 2011-05-19 06:46:02
Co do wielkich, to wg mnie najlepszym rozwiązaniem będzie, jak będziemy hodować wielkich w 2 miastach, tzn u mnie w stolicy oraz u ciebie na farmie w niemczech. Tam zbudujemy po NE.
U mnie w stolicy punkty do wielkich będą głównie z cudaków, a u ciebie ze specjalistów. U mnie będą wyskakiwać pewnie inżynierowie, kupcy, artyści, którzy będą szli na GA lub korporacje, a u ciebie spróbuj hodować proroków i naukowców. Pierwszy prorok oczywiście na teologię, kolejni na św miasta, a naukowcy na akademię u mnie w stolicy i u ciebie na farmie i w kolejnych miastach. Tak więc maksuj farmę na jedzonko.
Ja już kolejnych farm nie będę robił, bo się nie opłaca. Cudaki będę budował głównie w stolicy, a ty częśc cudaków możesz budować metodą nadprodukcji u siebie na farmie.
Dzięki teologii możemy iść od razu do papieru, co ma dużo korzyści. Przede wszystkim uniwerek, który możesz u siebie na farmie wybudować i będzie nam dawał 2 kolbki od każdej budowli reli. Poza tym będzie można wymieniać mapy za kasę u AI, to dość dochodowe jest. NO i jeszcze otwiera nam drogę do edukacji i islamu. Fajna sprawa.
Pałac apostolski ja mogę w stolicy wybudować. A nuż prorok u mnie wyskoczy też. Tylko trzeba będzie przemyśleć na jaką relę dać pałac. Hagę to ja wybuduję, żeby nie zanieczyszczać punktami do inżyniera u ciebie w farmie wielkich. A chichten itza to możesz ty wybudować, mogę ja. Zobaczymy które miasto będzie miało większe siłę przerobową ;) .

U mnie wielki wyskoczy za jakieś 5 tur. Pewnie bedzie to inż. Pójdzie albo na GA lub zostawię go na korporacje. Mam nadzieję, że zdążysz wyhodować proroka na 150 punktów? Będę się musiał z artemidą wstrzymać i pewnie z innymi cudakami trochę oraz z naukowcami.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-19 08:36:39
Szkoda, że nie będzie pierwszy wielki u mnie i szkoda, ze damy go na święte miasto wtedy mogłbym maksować 4-5 kapłanów w ciagu tury a to dży argument tak z 5 pkt pomęcze się nad wyhodowaniem pierwszego i drugiego proroka.

pawelt (Paweł) 2011-05-19 09:56:57
jak wyhodujesz w miarę szybko proroka to może iść i na św miasto. To spróbuj może dać misjonarza konfy do tego miasta po prawo i kolejną świątynie wybudować, i dac kolejnego kapłąna. U mnie w stolicy szybko będzie przybywać punktów do wielkich. Szkoda mi trochę zwlekać z cudakami.

pawelt (Paweł) 2011-05-19 10:59:37

chyba jednak twój sposób będzie lepszy. tzn wyhodowanie proroka za 100 pts zajmie ci 13 tur z jedną świątynią. Jak się da to spróbujesz to jeszcze przyspieszyć drugą świątynią. Ja w tym czasie nie dam specjalistów, ani nie skończę artemidy. Jak coś będzie na kasę.
Dasz tego proroka na św miasto i tam już będzie luzik z kolejnymi wielkimi. A ja wtedy dopiero dam specjalistów w stolicy i dokończe budowę cudaków. Trochę na tym stracimy, ale tak jest lepiej na przyszłość. Z samego św miasta będziemy mieli ok 10 monet na turę.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-19 15:35:44
Ok :)
Aha jak masz juz bibliotekę to warto wymaksować chociażby 2 monety na turę ekstra.
Daj na 100% nauke i powiedz ile jesteś na minusie to będę dawał Ci tyle na turę. No chyba, ze jeszcze tak nie można.

pawelt (Paweł) 2011-05-19 16:10:55
kasę możesz mi dawać chyba dopiero po odkryciu pieniądza.
Na razie nie ma chyba sensu tak maksować wszystkiego, bo jesteśmy mocno do przodu. Można sobie pograć na razie spokojnie.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-19 16:38:07
Ktoś dostał proroka- pewnie Hati i zobaczymy czy w przeciągu najbliższych turach pojawi się świątynia.
Co mnie martwi to fakt, ze nikt nie chce podpisać OB :|

pawelt (Paweł) 2011-05-19 18:20:18
No własnie, co do otwarcia granic to na hati, izę ani cesara i toku nie ma co liczyć. Trzeba jak najszybciej kontakt złapać z luisem i kublijem, są w południowej afryce. Może podejdą jakąś jednostkę w zasięg moich miast na północnej afryce. Jak nie to po założeniu tam miasta koło słoni wyślę rydwan na kontakt.

No tylko hati mogła tak szybko wyhodować proroka. na 99% pójdzie na św miasto, kolejne do kolekcji dla nas ;) Ale na kolenego proroka u niej trzeba bardzo uważać, bo pójdzie na teologię pewnie. Choć aż takie straszne to nie będzie, bo i tak św miasto będzie nasze ;) Gorzej jak azjatom wyskoczy pierwszy prorok ze stona i odpalą teologię i wybudują pałac apostolski. Szkoda by było takiego bonusu.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-19 22:43:51
Tak ale wątpię- nie mają reli a cudaki ma Bobek więc to jakieś 50 tur od wybudowania Stona- no chyba, że im się przyfarci ..
zreszta bedziemy widzieć jak nie to inżynier i postawisz PA- zresztą nawet na piechotę mielibyśmy teologię dosyć szybko ja zaraz rozbujam państwo pomimo początkowych naborów do wojska.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-26 22:31:14
De Gaulle przyjął buddyzm :/
Sprawdziłem relacje i wychodzi na to, że jesteśmy największymi wrogami naszych sojuszników wiec bedziemy mieć wojnę w najbliższej rpzyszłości- warto wiec nie czekać i wypowiedzieć wojnę Toku/Julkowi za kilkanaście tur i czekać aż rozbija się o to miasto w Azji mniejszej a my zyskamy generałów.

W przyszłej turze zakładam świete miasto i będę miał 100/turę kolbek na czysto i z nauką idzie nam dobrze warto więc teraz juz budować baraki i ruszyć z produkcja woja. Jednak bez paru słoni nie ma co sie ruszać- myślałem, ze chcesz założyc miasto w Angli i słałem galerkę ale skoro kolejny set będzie dopiero za 4 tury to ja najpierw założę miasto w Skandynawii.
Hati pcha się juz pod nasze granice- idzie setem.

pawelt (Paweł) 2011-05-26 22:38:10
No to trzeba pomyśleć jak zrobić żeby afrykańczycy przejeli naszą relę. Chodzi głównie o otwarte granice dla handlu, czyli lepsze szlaki handlowe.
Na razie dajmy im może prezenty jakieś.
Puki nam granic nie zamykają nie jest źle, ale to kwestia czasu.
To jest właśnie bolączka własnych reli. NIkt nas nie lubi :D

wnuczus 

jarek1333 (Jarek) 2011-05-26 22:40:40
I tak ich podbijemy :) Szkoda jedynie, że nie mamy z kim handlować.
Zaraz mi farma wielkich podrośnie i będzie tam paru specjalistów a w reszcie miast będę powoli ścinał bo i tak nie mam ulepszeń porobionych.

Ciekawe jaki plan ma Plewan i Bobek.

pawelt (Paweł) 2011-05-27 07:38:07
Podejrzewam, że azjaci walczą z mongołem. Kwestia czy w obronie, czy sami atakują :D Wg mnie się bronią, bo bez katapek nie ma co na wojnę ruszać.

A jedyną dla nich nadzieją jest szpiegostwo. Mają już jednego szpiega, niedługo wyskoczą pewnie następni. To jest całkiem niezła opcja u nich, zrobią sobie państwa szpiegowskie i może być ciekawie :) . Fajne rzeczy można robić.

pawelt (Paweł) 2011-05-27 07:39:52
Po konstrukcji po jadę konną dla słoni rozumiem?
A poźńiej? pieniądz, alfabet?

pawelt (Paweł) 2011-05-27 14:04:27
azjatom urodził się kolejny generał. muszą nieźle wojować.

pawelt (Paweł) 2011-05-27 14:06:42
ps. może przekaż mi tego skauta w turcji, to go przetransportuje łódką do afryki i tam po skautuje.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-27 15:00:47
Ok, hmmm co do techa to raczej w cos rozwojowego bo tak szybko tych katapek nie natrzepię a słonie też jeszcze nie są podpięte.

Oni maja o tyle dobrze, że nie robili cudaków i mają 2x unikalne unity.
Osłabią juz teraz mongoła ale go tak łatwo nie wykończą a przynajmniej będą musieli poczekać do katap gdy my przygotujemy ładnego stacka i przejdziemy przez środek państwa hati i pomęczymy Toku.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-27 15:23:13
Ok konstrukcja skończona, mam jakieś 100 monet na turę i jestem tuż za Tobą jeśli idzie o naukę, w żywności podobnie ale produkcja kuleje a daleko zanim kuźnie ukończę.

Dałem teraz na medytację ale jeśli masz pomysł i chcesz coś innego to zmienię chociaż gdzieniegdzie klasztor by się przydał a i tak musimy mieć medytację przed wypaleniem teologii, tak patrzę to za jakieś 15 tur może będę miał proroka ale muszę sprawdzić i farma mi musi podrosnąć.

Odpuszczamy wiec partenon ? Nawet jeśli tak to mieliśmy i tak w planach Statuę a ja Pagodę mogę wybudować a Ty możesz w stolicy ja robić na kasę.

pawelt (Paweł) 2011-05-27 16:53:39
może idźmy teraz w pieniądź. da nam to kolejny szlak handlowy, czyli po 1 monecie na miasto, do tego będzie można odsprzedawać AI zbędne surowce za kasę.
Po tym możemy iść już po estetykę i literaturę, robić katapy, a po tym iść w jazdę konną i dorobić słonie i atakujemy AI.

pawelt (Paweł) 2011-05-27 17:08:09
ale z drugiej strony kusi mnie pójść najpierw w alfabet i wysłac do nich szpiegów, żeby zobaczyć co tam porabiają ;) ALe ty decyduj.
Ja będę próbował w stolicy wyhodować wielkiego szpiega, dam jednego specjalistę po wybudowaniu sądu. Zawsze się przyda jako źródło informacji, ewentualnie do odpalenia GA.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-27 17:21:11
Hmm zdecyduj, mi chodziło jedynie o to, że nie musimy iść tak szybko po jazdę konną.

pawelt (Paweł) 2011-05-27 19:00:33
ok, do czasu mojej turki zadecyduję czy w pieniądz czy alfabet ;)
ale raczej to pierwsze, później drugie.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-27 19:30:33
Alfabet ? Niee to sie moim zdaniem nie przyda :)
Wojska nie mamy, cuda i budynki są do zrobienia więc alfabet to średni pomysł- idźmy standardowo nie potrzebujemy szpiegostwa na AI.

pawelt (Paweł) 2011-05-27 19:53:56
no spoko, ale myślałem, że poślemy szpiegów do azjatów :D

czyli pieniądz, pózniej się zobaczy.

pawelt (Paweł) 2011-05-28 12:04:22
Mam inżyniera. Będzie na korporacje lub ewentualnie na GA czy jakiegos pilnego cudaka.
Ty teraz spróbuj zrobić proroka, daj wszystkich pristów, możesz też dac naukowców.
Zastanawiam się czy nie poczekaż aż hati wyhoduje drugiego proroka i da go na teologię, Św miasto wyskoczy u niej, które i tak niedługo zdobędziemy :) A my zaoszczędzimy wielkiego.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-28 13:15:47
Mamy masakryczna naukę więc moim zdaniem możemy wszystko robić na piechotę a wielkich zostawić na GA akademie czy co tam.

pawelt (Paweł) 2011-05-28 13:25:30
ale jest niebezpieczeństwo, że azjaci wyhodują proroka i odpalą teologię i zanim dojdziemy na piechotę, to sprzątną nam pałac apostolski, a zależy mi na nim bardzo.
Tak więc miejmy proroka w zapasie. Jak ktoś wymyśli teologię to go odpalimy i z inżyniera wybudujemy pałac. Jak nikt się nie bedzie spieszył, lub hati odpali proroka na teologię to wtedy idziemy na piechotę.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-28 13:47:42
P.S Nie jesteśmy już największymi wrogami Hati i Izabeli ale nadal nas nie lubią.
Nawiązaliśmy kontakt z Brenussem i Mobgołem- Celt ma tylko 2 miasta czyli Bobek i Plewan zaczęli podbijać.
W sumie dobrze robią bo im więcej mają miast tym lepiej będzie działać państwo szpiegowskie. Pewnie pierwszego szpiega dali na Scotland Yard i mogą dzięki temu chyba dać 4 szpiegów jednym mieście.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-28 13:48:28
Ok- ja moge dać 5 kapłanów, inżyniera i zaraz 2 naukowców w farmie wiec bedziemy mieć w zapasie proroka.

pawelt (Paweł) 2011-05-28 14:00:32
inżyniera to lepiej nie dawaj, bo na razie nam w ogóle nie potrzebny, a random zadziałać ;)

No tym szpiegostwem mogą nieźle namieszać. Na szczęscie wiem jak się przeciw temu bronić, choć na początku będzie ciężko, bo wielki szpieg daje dużo punktów jak się go odpali.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-28 14:12:05
Mimo wszystko to my jesteśmy liderami więc to od nas musieliby kraść techy więc naliczyłoby im gigantyczne kary za odległości, a wystarczy dać szpiega co turę i kontrwywiad. Aha najlepszą bronia na szpiegostwo jest iść z wrogiem na podobnym poziomie technologicznym i uzyskać przewagę gdzie indziej ale przez najbliższych kilkadziesiat tur nie mamy nawet po co o tym mysleć.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-28 19:37:35
Hmmm mam nadzieję, ze postawisz lada chwila Wiszące Ogrody- bonus do zdrowia i jeden łepek w każdym mieście sie przyda zanim zacznę ścinać.
Kiedy planujesz je wybudować ? Zaraz moja farma będzie mogła obsadzić wszystkich dostępnych kapłanów.

Aha i mamy pierwszego wyznawcę :D ! Do dupy tylko, że to Brennus wiec jeśli wybudujemy pałac to Bobek? Plewan bedę mieli też bonus do produkcji :]
Wiesz czy obydwaj będziemy mieć bonusy od świątyń i klasztorów jeśli idzie o Sankore i Minaret czy tylko posiadacz cudu ?

pawelt (Paweł) 2011-05-28 22:09:13
ogrody chciałbym trochę przymaksować, tzn zrobić tak, żeby jak najwięcej miast było, a zamierzam teraz kolonizować anglię. Watpię, aby ktoś mógł nam je zakosić.

Cuda działają na nas obydwu. A co do pałacu apostolskiego to zastanawiam się czy nie zbudowac go czasem dla chrześcijaństwa. Poza tym to że oni będą mieli 2 młotki z pałacu nie jest straszne, ważniejsze jest to, że będą ich dotyczyły rezolucje i jak rozprzestrzenia relę u siebie to mogą wpływać na ich wynik. Ale z drugiej strony będa tez ponosić konsekwencje tego.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-28 22:59:15
Ogrodów nam nikt nie zabierze ? przecież co to jest odkryć matmę i ściąć z 4 lasy :P

jarek1333 (Jarek) 2011-05-28 22:59:42
P.S Podesłać Ci moja galerę ? Już chwilę temu ja chciałem oddać ale setem poszedłeś na dół.

pawelt (Paweł) 2011-05-28 23:12:00
no podeśłij mi jak najszybciej galerkę. Seta pierwszego posłałem na dół, żeby słonie mieć szybko, a drugiego miałem ściąć z łebków, ale jak odpłynąłeś to nie ścinałem.

Ai nie spieszy się z ogrodami, a azjaci wątpię żeby poszli w matme. Oni chyba poszli najpierw w irona dla jednostek specjalnych. Choć może i poszli w matmę, żeby miec więcej młotków z wycinki drzew których u plewana jest multum. Postaram się ogrody zrobić jak najszybciej. Akwedukt już mam.

Dziwne, że jeszcze nie postawili partenonu. Po pieniądzu idziemu do literatury i buduję partenon i WB.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-28 23:47:19
Ok, a ja walnę posąg zeusa w farmie.
Tylko rób szybko te ogrody bo chę juz ścinać a tak pare kromek więcej wpadnie :)

pawelt (Paweł) 2011-05-29 06:35:31
ogrody będę miał za ok 5 tur.
Do dzeusa potrzebujesz 4 pomników.

Daj brennusowi miedź. ja mu dałem konie. Może mu to coś pomoże w walce z azjatami :) .

pawelt (Paweł) 2011-05-30 05:58:54
Jak bym zapomniał ci dac małże, to sam je weź, bo widzę że nie masz, a zdrowie ci się przyda.

pawelt (Paweł) 2011-05-31 09:24:17
i jak nie zapomniałeś może o małżach dla siebie?

A widziałeś może czy barb zaatakował mój rydwan na saharze i jak tak to czy mocno go uszkodził?

jarek1333 (Jarek) 2011-05-31 15:14:18
O małżach pamiętałem ale nie patrzyłem co zrobił rydwan :/

pawelt (Paweł) 2011-05-31 15:20:11
barb nie zaatakował mnie, więc spokojnie poszedłem na południe i odkryłem miasto barbów. ale nie będe atakował tylko naginam do francuza zanim axy się pojawią.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-31 16:39:20
Dwa barby zbliżają się do Twojej posiadłości w Afryce a tam nawet nie masz wariora. Za 2 tury estetyka wiec akurat będziesz mógł zacząć robić partenon, ja sobie pościnam w farmie trochę i dopiero potem zacznę hodować wielkich bo obecnie to nie są nam za bardz potrzebni.
Aha i po estetyce idziemy do literatury i jazdy konnej bo pasuje zacząć mi ścinkę i zrobić trochę słoni.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-31 16:39:42
P.S Coś mało roboli mamy :]

pawelt (Paweł) 2011-05-31 16:45:53
no w afryce to mnie francuz wspiera :D a ax już płynie.
No wielcy by się przydali, szczególnie naukowcy i z jeden szpieg.
Dobrze by było pobudować sądy i dać specjalistów szpiegów gdzie się da, żeby juz punkty zbierać.

jarek1333 (Jarek) 2011-05-31 16:49:07
No może z 1 czy 2 naukowców na akademię ale nic ponad to wiec nie ma potrzeby maksować aż tak bardzo. U Ciebie w stolicy by się przydał i to bardzo :D

pawelt (Paweł) 2011-06-01 06:23:00
w następnej turze teoretycznie miałbym ogrody, ale nie wiem czy nie poczekać tury, żeby miasta w anglii załapały się na bonus.

Hati ma 3 złota na wymianę za jakiś surowiec. jak masz coś na zbyciu to jej opchnij, ja miałem tylko marmur, wolałem jej nie dawać.

dałeś może brenusowi miedź?

jarek1333 (Jarek) 2011-06-01 07:06:09
Ok. Brennusowi nie dałem miedzi bo nie mam podwójnej- tamta na północy nie jest połączona.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-01 22:42:07
Nie dalem rady odkryć estetyki ale to i tak chyba bez różnicy bo w stolicy budujesz ogrody.
Pasowałoby ryneczki postawiać ale mam mało miast i mało woja a później będzie tylko ciężej :( Buduj cos woja jak możesz ja czekam na ogrody zeby ścinać.

pawelt (Paweł) 2011-06-02 07:03:08
Co do ataku na AI, to do tej pory miałem plan, że ja poczekam do knechtów i wtedy zaatakuję japońca i będę zdobywał bliski wschód i egipt, dlatego na razie nie spieszę się z wojskiem.
Myśląłem, że ty zaatakujesz hati sam słoniami i katapkami. Jeśli nie dasz rady sam to daj znać czym i jak mam ci pomóc, czy budować katapki, czy może mobilne HA ewentualnie słonie. Dużo tego nie będzie na razie. Tyle że ja na 2 fronty raczej nie dam rady, bo japońca wolę zaatakować konkretnym stackiem, bo cesar na pewno przyjdzie mu z pomocą.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-04 11:29:07
Mam plan jak zaatakować Hati/isabelę będę potrzebował tak z 10 unitów od Ciebie sam przygotuję jakieś 30 może trochę więcej.
Najlepiej jeśli zrobisz 5 HA i 5 katapek + dodasz tak z 1-2 speary.
Ja powoli magazynuje wojsko i zaraz będę wypuszczał- czekam tylko na słonie.

Co do techów to proponuję iść teraz do jazdy(zacząłem odkrywać) --> biurko --> i ręcznie teologię. Aha w stolicy wielki może u Ciebie wyjść jako pierwszy a jeśli wolisz zbierać więcej pkt na naukowca to wywal na moment tego inżyniera.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-04 11:33:10
P.S Z wojskiem nie musisz się aż nadto śpieszyć i możesz wcześniej wybudować HE- tylko muszę Ci przekazać chyba unita na 3x promo.
Na barbach nie straciłem ani jednego unita :)

pawelt (Paweł) 2011-06-04 11:38:41
spróbuję zrobić te jednostki, tylko daj mi znac ile mam czasu, trochę zarobiony teraz jestem ;)

W stolicy nie mam inzyniera, miasto wzrosło i z automatu się dodał. chcę dodać szpiega. To w takim razie skoro chcemy teologię robić na piechotę, to prorok nie jest teraz szczególnie ważny, więc lepiej jakby się wielki u mnie urodził, może będzie naukowiec.

Azjatom urodził się naukowiec.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-04 12:10:43
No tak 15 turek i powinieneś je zrobić, za 20 już zaczynamy zajmowanie miast.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-04 12:11:50
P.S Po biurku idziemy po inżynierie może ? Potem można papier dla Sankore i później iść do rycerzy.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-04 23:00:53
Jak możesz to przymaksuj nauke na 100% bo chcę już zacząć ścinać pierwsze słonie, w jednym mieście miałbym dzięki temu szybciej HE.
Nie widzę dema Hati ale wygląda na dość silną :/ Ma już chyba z 8-9 miast.

pawelt (Paweł) 2011-06-05 21:12:47
hej. to będziesz budował posąg zeusa? Ja mam tylko 1 pomnik na 4 potrzebnych. Daj znac czy mam się przygotować. Nie wiem czy mam budować od razu WB po partenonie?
Ciekawe co japoniec zrobi tymi jednostkami pod moją granicą w turcji.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-05 21:19:45
Też się zastanawiam ale nawet jeśli bedzie atakował to nie ma szans. Tak, WB buduj od razu po partenonie, ja posąg zeusa wybuduję o to się nie martw potrzebuje tylko kości słoniowej bo nawet słoni nie mogę robić :/

Hmm po biurko robisz MM ?

pawelt (Paweł) 2011-06-05 21:29:33
MM - mausoleum? do tego trzeba chyba kalendarza.
Po WB zrobiłbym może NE.
Kiedy dasz mi jednostkę do HE? za jakieś 7 tur bym ją potrzebował.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-05 21:33:36
Już ax na 3 promo idzie w Twoją stronę, będzie pewnie za jakieś 5 tur coś koło tego.
Ok jasne, możesz zrobić NE - zresztą i tak się wyrobisz ze wszystkimi cudami raczej wiec kolejność jest prawie obojętna.
Co do MM to po zmianie na biurko kalendarz odkryjemy w 3 tury wiec to dużo nie jest.

Aha, w Afryce wyskoczył obok twojego miasta ax barb i wojownik - czyli słonie zostaną opóźnione o kolejne turki :( Szkoda bo nie mam co ścinać i magazynuje unity jeśli tylko mogę. Katapult juz trochę mam - dojdę do 20-25 i to mi powinno wystarczyć. Skombinuje jeszcze tak z 10-15 słoni i 20 mięsa armatniego i powinniśmy przejechać po Hati a potem od razu knechtami po Tokugawie.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-05 21:35:09
Jutro skrobnę coś w kronice teamu bo ostatnio nie miałem czasu i niestety zaniedbałem to :/ Dużo do opisu nie ma ale zaraz za sprawą wojny będzie co opisywać.

pawelt (Paweł) 2011-06-05 21:40:42
a w którym miejscu wyskoczyły te barby dokładnie? może wytnę tam rydwan, lub w mieście w hiszpanii i przetransportuję łódką.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-05 22:45:04
Ax chyba po skosie kratke od słoni, a barb 2 kratki na południe od miasta tak więc lepiej nie kończ słoni tylko poczekaj aż axa ubijesz.

pawelt (Paweł) 2011-06-06 10:53:45
jak ci zależy na tych słoniach, to mogę poświęcić robola, nie jest szczególnie ważny. Słonie są nad rzeką, więc drogi nie musze robić. dokończę obozowisko i skasuje worka. Ewentualnie mogę stanąć axem na nim i spróbować go bronić. Powinienem mieć szanse ok 80% za górkę i jedno promo. A nawet jak przegram, to rydwanem dobiję.

Czemu nie maksujesz farmy? opłaca się tam wojsko robić, jak możesz tam postawić np NE lub market, który da ci kupę kasy?

Przydałoby się jednak pójść też w alfabet i trochę szpiegów powysyłać. Cesar ma kupę wojska i nie wiem gdzie.
Ty chcesz niedługo GA odpalić sobie? bo nie wiem czy musimy się tak spieszyć do kalendarza. Ja mam tylko banany i barwniki kalendarzowe bodajże. Zdrówko zawsze się przyda, ale pałac apostolski chyba lepszy ;)

jarek1333 (Jarek) 2011-06-06 13:48:49
Nie maksuje farmy bo co mam tam wsadzić ? Inżyniera jak nie chcę mieć pkt na niego. Zresztą zetnę 3 oddziały i zaczne robić NE-->akwedukt-->market(da mi parę monet a muszę robić wojsko bo mam mało miast a to jedno z lepszych wiec nie mam zbytnio wyboru.

Nie poświęcaj robola ja zrobię w tym czasie jeszcze parę katapek, axów czy HA.
Co do MM to nie śpieszyłoby mi się do niego gdyby nie fakt, że Azjaci mogą chcieć go szybko wybudować. Ale ok skoro chcesz PA to robimy teologię wcześniej. A i mamy blisko do mac już więc tucz miasta i potem możesz macki szybko ścinać :] Wojska mamy baardzo mało a Hati ma prawie 10 miast więc pewnie jest gdzieś w topie jeśli idzie o siłę wojska.

pawelt (Paweł) 2011-06-06 13:54:26
co z tego, że hati ma 10 miast, jak pewnie połowa na syberii z jak widać to jedno :D Dam na nią punkty szpiegowskie, to za jakiś czas zobaczymy jej demo (widoczne jest od stosunku punktów szpiegowskich 0,8).
A widziałeś ile wojska ma cesar? ;)

To słonie będziemy mieli w takim razie opóźnione o kilka turek, a w sumie tury brakowało :D

jarek1333 (Jarek) 2011-06-06 13:57:22
No ja zmieniłem od dawna na Hati pkt. Ja rozdaje tylko za siebie szpiegostwo czy za Ciebie też ? Cezar ma tylko troszkę wiecej wojska niz ja ale ja nie wypuszczam unitów zeby kosztów sobie niepotrzebnych nie robić.
Hati może mieć też sporo wojska. Słoni szkoda ale poczekamy.

pawelt (Paweł) 2011-06-06 14:43:56
Urodził mi się naukowiec - świetnie. Rozumiem, że dajemy go do mojej stolicy?

Mamy już kontakt z azjatami. Nie wiem jak, być może szpiegiem do nas przyszli.
Bobek ma tylko 4 miasta. Plewan 8. Mają więcej uzbieranych punktów szpiegostwa, bo wskaźnik jest 114% na ich korzyść.

Dałęm na razie punkty na Hati, brakuje niedużo, żeby zobaczyć ich demo (demo jest od 0,3, a widoczność techów od 0,8 a nie jak pisąłem wcześniej, zresztą wszytsko jest w poradniku na temat szpiegostwa na forum).

jarek1333 (Jarek) 2011-06-06 15:13:52
Wiem widziałem kiedyś Twój poradnik ;)
Hmm czyli maja stosunkowo mało miast do nas, bo ja mam chyba z 7 a Ty z 12.
Naukowiec tak, do Twojej stolicy.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-08 14:50:02
Hati skroiła nam chrześcijaństwo .. :(
Może jeszcze zdąży walnąć cudaka w nim :oczami: Tylko oby to miasto nie bylko na jakimś zadupiu :/
Ok to ja zaczynam ścinkę w miastach na słonie i zaczynam wypuszczać wojsko za 10-15 tur atakujemy. Farme lekko przytnę a potem zrobię tam akwedukt i NE.
Pomnik Zeusa zacznę robić jak skończę robić wojsko i zastanawiam się gdzie go walnać bo w farmie ciężko byloby go zrobić ale ze scinką dałoby radę.

pawelt (Paweł) 2011-06-08 14:54:25
A mówiłem, że hati walnie chrześcijaństwo :) Na szczęscie ten cudak się dość długo buduje. Mamy teraz wyjście, albo poświęcić proroka na teologię i z inżyniera walnąć pałac, albo ryzykować i iśc na spokojnie piechotą po teologię i normalnie budować pałac, ale za to atakować hati jak najwcześniej, żeby nie miała czau budować cudaka.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-08 15:12:47
No to po biurku idziemy po teologię, a nawet jeśli by wybudowała PA to i tak przejmiemy przecież cudaka.

pawelt (Paweł) 2011-06-09 13:00:24
Co mam odkrywać po biurku? alfabet by się przydał :)
Co robisz z prorokiem? dajesz go na św miasto konfu czy trzymasz na GA?
Jakby chcieć trochę pomaksować to przydałoby się, żebyś ty kasę zbierał i mi dawał, żebym zawsze na 100% miał naukę, bo mam w stolicy akademię, a tak jadę teraz na niecałe 50%.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-09 16:04:42
Ok to już proponuję kasę/na turę przyjmij.
Alfabet by sie przydał ale warto teraz iść do teologii i wybudować PA.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-09 16:31:47
Wysłałem Ci 4 propozycję kasy na turę.
Pierwsza to 40/turę , druga taka sama i kolejne dwie są po 20/turę oszacuj ile potrzebujesz.
Aha wybierz techa do odkrywania ale alfabet na obecny czas to moim zdaniem trochę za wcześnie i nam dużo nie da- to mus jak już Azjaci odpalą szpiega żeby ich śledzic ale teraz to moim zdaniem marnotrawstwo bo mamy do odkrycia 2 ważne techy dające cudaki czyli PA i MM + Hagia Sophia jakby nie patrzeć, nawet pod względem ekonomicznym opłaci sie go mieć i to bardzo bo ja np. z robolami nie wyrabiam a za jakieś 30 tur będę miał bum gospodarczy ze względu na rozwijanie miast i nowe miasta a robole się przydadzą.

Zaczynam wypuszczać wojsko masowo i za jakieś 10 tur zacznę gromadzić je pod granicą Hati ale mam jeden poważny dylemat:
-Wypowiedzieć wojne Hati i czekać aż przyjdzie wojskiem i łatwo ją wybić ale istnieje ryzyko, że nie przyjdzie choć wątpię w to aby się nie zjawiła bo znam AI.
-wypowiedzieć wojnę zając/spalić 3-4 miasta i wolno posuwać się naprzód ?
Azjaci raczej nam nie przeszkodzą bo mają wojnę z Brennusem i Czyngisem, a Toku i Cezara powinieneś Ty zatrzymać w Troi, dosłałbym z 2-3 słonie i z paru harcowników i nie ruszyliby Cię nawet 3-4 większą armią bo AI raczej nie ma jeszcze katapek zwłaszcza Toku/Cezar.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-10 06:50:39
Widzę, że przyjąłeś jedna ofertę za dużo. Oddaj mi te 20/turę golda albo podeślij cos normalnie złota bo ja juz przy 40 oddziałach(ponad 30 przygotowanych do wojny) i ścinką lecę ostro w dół z kasą a mam jeszcze 10 skolejkowanych unitów więc zaraz dojdzie mi tak jeszcze z 20-30 monet budżetu0 podczas wojny może utrzymam się z zdobywania miast + odbudowywania gospodarki.
Aha idziemy do kalendarza po teologi bo zyskam 2 zadowalacze których już mi brakuje powoli, potem możemy iść w alfabet i do knechtów.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-10 06:56:31
P.S Dałbyś radę wystrugać dla mnie jednego seta ?

pawelt (Paweł) 2011-06-10 07:06:58
Ja mam ponad -100 na turę, dlatego wziałem co mi dawałeś czyli 120. Ja ci dam kasę, bo teraz za chichten itza w stolicy dostałem trochę. Będzie tego niecałe 400monet. Dostanę też kasę w następnej turze za moi, ok 200 monet.
A ile ty masz +monet na turę? mniej niż ja na minusie? Trzeba się jakoś zgrać, żeby starczało i mi na 100% i tobie na zbilansowanie budżetu.
Ty olej biblioteki, buduj same budynki do kasy, co najwyżej w farmie możesz budować naukowe, bo tam ze specjalistów będziesz miał sporo nauki.

Seta ci zrobię za 2 tury w paryżu.

Ps. może daj proroka na św miasto konfu. wpadnie ci kolejna kasa, myślę że z kilkanaście monet będzie? i do tego byśmy jeszcze my u siebie porozprzestrzeniali konfu.

A jeszcze co do ataku na hati. Wg mnie trzeba atakować z marszu, nie czekać najpierw na jej stacka. Ona może długo go zbierać, a w miedzyczasie narobi kupę innego wojska. AI na prawdę dużo robi wojska, ale kiepawo nim gra. Tak więc mając słonie jedyne czego możemy się obawiać to tego, że nie wyrobimy sie z dobijaniem. Dlatego trzeba mieć koniecznie medyków.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-10 13:40:27
Zupełnie olać bibliotek nie mogę ale fakt nie są one mi za bardzo potrzebne zwłaszcza teraz. No ja jestem parę monet na - a parę oddziałów co turę mi wychodzi wiec zaraz będę miał jakieś -20/30.
Ok kasa mi się przyda, a co do specjalistów to za jakiś czas zmieniam na caste więc dodam gdzie będę mógł kupców.

Hmm ok to idę prorokiem założć święte miasto tak z 10 monet wpadnie na spokojnie.

Powiadasz żeby atakować od razu Hati ? Ok, mam swojego medyka na 3x leśnik no i tego co Tobie dałem powinno wystarczyć akurat na ranne oddziały w mieście i medyk w stacku.

Jestem pierwszy w woju i zaraz odstawię innych pewnie.

pawelt (Paweł) 2011-06-10 13:53:07
To jak jesteś pierwszy w woju to spokojnie atakuj, trochę sie zejdzie ze zdejmowanie obrony miast katapkami, więc trzeba mieć ich dużo. Ja raczej będę dosyłał same mobilne jednostki (na razie HA i trochę rydwanów), bo nie wiem czy jest sens człapać się katapkami, czy axami. W sumie to przydałoby się też w miarę szybko po inżynierię skoczyć. AI ma zazwyczaj mury w miastach, a treby są znacznie lepsze do zdejmowania obrony.

Pierwszy generał powinien iśc na medyka, bo odblokowywuje (przywódctwo) medyka III, który ma +15% do leczenia. Dobrze też mieć jednostkę z promocją siła V, bo to też przyspiesza leczenie u wroga na 10%, tylko tutaj nie jestem pewien czy wszystkich jednostek, czy tylko jej samej. Zresztą trzeba by sprawdzić na singlu czy na pewno się te wszystkie leczenia sumują. Jeśli tak to byłoby:
+10% medyk I,
+15% medyk III,
+15% leśnik III

Czyli w sumie 40% i jeszcze 5% standardowego leczenia. Czyli prawie połowa i to u wroga.
Jakby siła V też leczyła, to było by aż 55%.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-10 14:04:07
Premie sie sumują na bank, a z tą siła to działa ona tylko na jedna dana jednostkę.
Hmm czyli
15% za leśnika
10% medyk I
10% Medyk II
15% Medyk III
co daje 50% leczenia + 5% bazowego czyli 55% w tym 25% obszarowego.
Tak mi się przynajmniej wydaje- zawsze można na WB sprawdzić jak % leczą sie ranne unity na terenie wroga.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-10 14:05:22
P.S Zastanawia mnie tylko czy Medyk II daje na pewno dodatkowe 10% leczenia ale chyba tak bo pisze extra 10%.

pawelt (Paweł) 2011-06-10 14:34:07
z tego co kojarzę, ale tez nie na 100%, medyk 2 nie daje dodatkowych 10%, tylko że działa tak jak medyk jeden ale na jednostki obok.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-10 14:40:17
No właśnie tak myślałem kiedyś ale muszę to sprawdzić.
Oj dawno nie grałem na SP ani żadnej poważniejszej gry gdzie medyk był bezcenny- teraz w dyplo też długo nei pograłem :(

pawelt (Paweł) 2011-06-12 08:22:23
Posłuchaj, bo ja chciałbym postawić pałac apostolski dla chrześcijaństwa, bo wtedy pasowałoby mi to do mojej kroniki. Tylko, że są 2 problemy.
Po pierwsze nie mamy żadnego miasta z chrześcijańśtwem. Czekam może aż samo się gdzieś przeniesie od hati. ALe długo tak czekać nie można bo chatki wybuduje pałac dla buddyzmu. I teraz może by ją już przyatakować. Może by wtedy nie budowała pałacu tylko wojsko, a może by tez udało się zdobyć miasto z chrześcijaństwem i przeniosłoby się misjonarzem.
Hati może bydować pałac w stolicy, nie wiem gdzie indziej, musiałaby miec jakieś miasto produkcyjne. Na szczęscie hati nie jest ind, ani pałac nie przeyspiesza się niczym, więc budowa jest długa, ale AI ba duże bonusy na poziomie deity.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-12 09:21:39
Hehe no to mała zmiana planów Toku/Cezar nas zaatakowali.
Ciśniemy ich czy Hati ? Ja mam na obecną chwilę:
-15 katap
-12 słoni
-11 axów
-3 HA
-2 charioty
-1 skirma

Cezar i Toku raczej nie są za silni i nie mają jż zbyt wielkiej możliwości ekspansji jednak mogą być problemem jeśli ich nie spacyfikujemy.
Warto by było jednak odciąć ich od Afryki i ich jednym słowem udupić przez co nie byliby już zagrożeniem a potem pzy ataku na Hati nie mielibyśmy z nimi problemu- Hati wtedy musielibyśmy atakować już macami.

Albo atakujemy Hati a ja dosyłam 2 słonie, 5 harcowników i z 3 axy do Troi.

pawelt (Paweł) 2011-06-12 09:26:52
A czym nas zaatakowali??? Rozumiem, że ida na mnie? Powinienem ich w troi zatrzymać, tylko musiałbyś mi pomoc odeprzeć pierwszy atak, bo mam mało jednostek obronnych tam. Jak straca pierwszy stack, to poprosza o pokój.
Ważne jeszcze czy mają katapki.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-12 09:31:00
Hehe Japoniec wszedł 2x HA i rydwanem więc powinieneś to zabić Twoimi 2 spearami i rydwan czymś dobić. Katapek AI nie powinno mieć ale 100% nie ma bez alfabetu. Aha możesz zawsze popatrzeć na mapy i poszukać mostów na rzekach u AI wtedy będziesz wiedział czy mają budownictwo.

No ja podeślę tak z 10 unitów w tym skirmy które ciężko będzie zajechać w mieście. Aha medyka mojego masz to będziesz miał leczenie.

wnuczus 

pawelt (Paweł) 2011-06-12 09:35:00
Mosty mają, czyli katapki tez mają.
Japońca się nie boję, gorzej jak cesar przyjdzie stackiem dużym z katapkami.
Musze szybko troję wzmocnić. Na szczęscie AI jak za mało katapek weźmie to potrafi kilka tur zdejowac obronę i nic nie robić innego, w tym czasie można spokojnie się dozbroić.

Mi podeślij tylko kilka screemów, nie spowalniaj ataku na hati. Jak się z nimi uporam to ci pomogę. Aha może by pójśc po teologii od razu po mechanizację? To tylko 5 tur, więc pozinniśmy zdążyć zanim cesar do mnie przyjdzie i zanim wparujesz do hati, a mamy trochę kasy na upgrade na knechtów (wg mnei najlepsza jednotka do ataku na miasta w grze z AI)

ps. chichten itza się jednak przyda :D

jarek1333 (Jarek) 2011-06-12 09:40:46
Hmm jasne rób jak uważasz. Tzn ja tam kasy na ulepszenia nie mam :D
Ok to za chwilę postaram się jakieś skirmy zrobić, a za parę turek atakuje Hati.

Pierwsze i drugie zajęte miasto niestety będę musiał spalić no chyba, że zamiast zajmować się nic nie znaczącymi miastami pójd od razu po stolicę i święte miasto Hati.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-12 19:16:13
Daj mi kolejna stówkę kasy( jedna wziąłem na zastępstwie :wstyd: ) to będziemy mieć mechanizację i knechty za 3 tury. Hmm czyli podesłać ci parę skirmów i z 2 słonie do troi ? Podaj tak konkretną liczbę tych skirmów bo słoni więcej nie wyślę, zaraz wkraczam do hati i idę po święte miasto w pierwszej kolejności- potem może pokój i dalej wojna.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-12 19:18:06
P.S Troszkę się obawiam czy te niespełna 40 unitów wystarczy ale ja tak zawsze mam :hyhy:

pawelt (Paweł) 2011-06-12 19:24:26
podeślij mi tylko to co ci nie jest potrzebne. skrimy i co najwyżej jeden słoń.
powinienem się obronić mając knechty i tym co mam teraz spokojnie.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-12 20:35:01
Ale ja mam tylko jednego skirma :D Ok to zrobię z 4 skirmy i Ci podeślę, jak Cezar przyśle sporo unitów to skirmy zatrzymają dwa razy tyle ile ich jest.
Aga Toku zaatakował Cię i wtopił parę oddziałów, z 3 czy tam 4 :D

pawelt (Paweł) 2011-06-12 20:43:34
nie musisz mi dorabiać skrimów, ja sobie poradzę, no chyba że na prawdę nie masz już co robić w miastach :D

jarek1333 (Jarek) 2011-06-12 21:52:57
Ok ja w przyszłej turze atakuje Hati choć jeszcze zobaczę czy nie za 2 tury- akurat północne miasto przy granicy opustoszało wiec mógłbym je szybko spalić.
Teraz zrobię akurat skirmy dla Ciebie tak na wszelki wypadek.

Dzięki za seta, widzę też, że już sam wynajdziesz mechanizację za dwie tury.
Przydałyby się z 3-4 galerki żeby szybko zająć Toku miasta w Afryce.
Spalic albo zająć bo nie wiem jak chciałbys zagospodarować teren ;p

pawelt (Paweł) 2011-06-12 22:01:00
Ja się nie będę bawił w desanty u toku, będę szedł po prostu jednym stackiem od turcji przez bliski wschód.

Tylko pamiętaj, że w tym pbemie NIE MAKSUJEMY :D

Ja właśnie podłożyłem się w afryce skautem i rywanem i pewnie je straciłem.
A cesar coś się nie spieszy :P

jarek1333 (Jarek) 2011-06-12 23:00:10
No wiem, wiem :) Ciężko mi to przeboleć ale nie bede maksował :/

pawelt (Paweł) 2011-06-13 12:15:24
jak będziesz miał czas to opisuj w naszej kronice działania wojenne w miarę dokłądnie.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-13 14:03:39
Postaram się opisać główne założenia już na początku i potem opisywać po kolei co się dzieje. Po następnej turce zabiorę się za pisanie.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-14 00:06:39
Ok pierwsze miasto zdobyte- aj szkoda, że nie można maksować :( miałbym 75 młotków do przodu bo z ciekawości sprawdzałem ehhh.
Jutro opiszę dokładnie co chce zrobić- jestem trochę w kropce ale na obecna chwilę najważniejsze cele to zająć 2 najważniejsze miasta Hati czyli stolicę i święte miasto.

pawelt (Paweł) 2011-06-14 06:43:25
Najważniejsze jest zdobyć jakieś miasto z chrześcijaństwem :P

Chcesz kasę na przezbrojenie axów na knechtów?

pawelt (Paweł) 2011-06-14 07:19:37
ps. przydały by ci się rydwany zwiadowcy z promocją +1 do zasięgu widzenia. Jak nie masz takich to mogę ci jednego podesłać, ale dość łatwo jest zrobić, wystarczy mieć baraki i stajnie w mieście.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-14 07:30:41
No z tym rydwanem to wiem, mam rydwan w stacku i tylko cekam żeby zdobył 1 pkt expa.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-14 15:31:50
W przyszłej turze atakuje pierwsze większe miasto Hati, a za jakieś 6-7 tur zajmuje mało ważną dla mnie Sewillę. Musiałem zostawić źle założone miasto bo na odbudowywaniu zbyt dużo bym stracił :(
To też jest źle postawione ale w sumie nie ma co płakać.

pawelt (Paweł) 2011-06-16 07:16:30
mam generała. chcesz go na medyka? czy sam sobie zrobisz generała? Jak tak to ja bym sobie dał do mojego miasta wojskowego, żeby mieć jednostki na dwóch promo.
Mam też naukowca, na razie nie wiem co z nim zrobić.

Dałem ci też rydwan zwiadowcę.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-16 08:04:35
Widziałem, dzięki. Hmmm sam sobe zrobię generała- możesz tamtego dodać.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-16 23:46:24
I Ty się dziwiłeś, że Partenonu nie zrobili :D Olali go po prostu.
Decyduj teraz w jakie techy iść-aha warto kontrolować żebysmy jako pierwsi odkryli optykę i wypuścili karawelki żeby zgarnąć +1 o ruchu co jest dość ważne.

pawelt (Paweł) 2011-06-17 06:37:24
Możemy iśc najpierw w inżynierię później optykę.

pawelt (Paweł) 2011-06-17 18:02:45
jak możesz to przekaż mi tego słonia i skrimy w troi, bo niedługo będę atakował japońca i lepiej jak będę dowodził wszystkimi jednostkami razem.

pawelt (Paweł) 2011-06-17 21:37:12
Plewan podbił czyngisa, a brenusowi zostały 2 miasta.
Teraz wymyślili konstrukcję.
Robisz posąg dzeusa? Czy ja mam go w końcu zrobić? Jak pójda teraz w estetykę, to możemy nie zdązyć.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-17 21:46:27
Ja go zrobię, no chyba, że masz juz monumenty.

pawelt (Paweł) 2011-06-17 21:47:52
ja mam 2 monumenty. mogę dorobić na szybko 2. to ważny cudak.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-17 22:09:25
Nie, dam radę już mam miejscówkę - zetnę parę lasów i ewentualnie z ścinki.
Wybuduję cudaka w świętym mieście konfu, chyba Walacie.

2 miasta zdobyte i to naprawdę przy bardzo małych stratach :D !
Teraz niestety muszę zatrzymać ofensywę i podleczyć unity.
Zapomniałem cholera dać gienka do wariora i zrobić z niego extra medyka ... :( Ale drugi gienek jest bardzo blisko.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-17 22:12:45
P.S Plewan sie zbroi- chyba bedzie chciał pomóc AI bo nie widzę innego powodu żeby dorabiał wojo jak już kończą Brenusa.
Dodatkowo zdoyłem miasto z chrześcijaństwem ale bunt będzie sporo trwał :(
Aha i Toku/Cezar idą na Twoje miasto w Afryce lepiej dorzuć tam spearów.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-18 10:47:22
Hmmm stało się to czego sie obawiałem i to jak szybko :szok:
Plewan coś kombinuje bo po co zawarł pokój z Brennusem ?
Koniecznie potrzeba mi szpiega na terenach Egiptu - jeśli Ty nie poszpiegujesz to sam zetnę go w jakimś nowo zdobytym mieście.

pawelt (Paweł) 2011-06-18 11:38:55
spokojnie, plewan ma mniej wojska od nas i na pewno by nas nie atakował. on nie ma słoni ani knechtów.
Szpiega już wysyłam w tamte rejony, choć ty też wytnij w mieście najbliższym frontu, żeby było ich dwóch conajmniej.

Wg mnie plewan chce teraz atakować czakę i montka, bo tam są dobre tereny.

Mam kolejnego inzyniera. Zostawić go na GA lub drugą korporację, czy dołaczyć do stolicy??

jarek1333 (Jarek) 2011-06-18 12:00:23
Jak uważasz-hmmm chyba na Czake maja za mało wojska.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-18 18:33:12
Niestety ale ale ktoś nas ubiegł o Statuę Zeusa.
Mianowicie Hati wiec jest bardzo duze prawdopodobieństwo, że odzyskam cudaka szkoda tylko, ze jest tak blisko granicy z Azjatami ale to bez znaczenia bo chyba raczej nie odskoczą nam w wojsku.

pawelt (Paweł) 2011-06-18 18:45:57
no to o ten cudak będą w przyszłości niezłe bitwy :D
trzeba się bedzie zastanwoić czy nie lepiej spalić tego miasta z cudakiem. zalezy gdzie jest i kto będzie miał większe szanse na jego kontrolę.

Plewan ma teraz kupę terenów po mongole i na symerii. Idzie na bombe demograficzną dogania mnie w jedzonku. Jak zagospodaruje te wszystkie tereny to będzie na pewno mocniejszy od nas osobno. ma kupę miejsca na chatki, w przeciwieństwie do mnie.

Ja zaczynam eksterminację japońca.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-18 19:26:30
Mamy przewagę technologiczną i to daje nam spora przewagę.
Co do Plewana i jego potencjale to po rpostu wystarczy albo podbić jeszcze innych sąsiadów albo do niego się wybrać na etapie rycerzy i popalić parę nowych miast.

pawelt (Paweł) 2011-06-19 12:14:29
już wiem co zrobić z inżynierem. Chodzi o kolonizację ameryk. Po odkryciu astronomi wyślę tam seta i założę miasto i wybuduję wersal. Wtedy będę mógł kolonizować ameryki bez obawy o koszty kolonialne. Forbiden palace nie działa niestety tak jak pałac, bo redukuje tylko koszty za odległość, a kosztów kolonialnych nie redukuje. Natomiast wersal działa dokładnie tak jak drugi pałąc.
Tylko żeby nas azjaci nie ubiegli. Trzeba by w miarę szybko dojść do islamu i astro, a to pozbawi nas kolosa, choć zyskamy ważniejsze obserwatoria.
To jest strategia dla mnie na przyszłość, ale chodziło o tego inżyniera.
Poza tym zobaczyłęm teraz na mapie w scenariuszu, że azjaci mają dostęp do ameryk od razu, moga przpłynąć galerami, a my dopiero od galeonów. Na szczęscie od ich strony są kiepskie tereny, same góry i pustynie, musieli by założyć miasto w panamie żeby przepłynąć, ewentualnie kolonizować najpierw kiepskie tereny.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-19 12:35:34
Ja niestety o tym wiedziałem ale obecnie kolonizowanie Ameryki się nie opłaci.
Moim zdaniem trzeba teraz iść po Muzykę i zastanowić się co wybrać dalej.
Czy iść prosto do banków i do merkantalizmu czy wcześniej po papier bo nas Bobek może uprzedzić z Sankore.
Jeśli się zdziwiłeś czytając o merkantaliźmie to tak, zyski z niego pewnie byłyby większe. Nie tylko finansowe ale i produkcyjne, a w farmie miałbym dodatkowo jednego specjalistę więcej.
Merkantalizm jest akurat blisko banków to warto by było się po niego przejść.
Wcześniej można szybko pójść do optyki zrobić dwie karawele i opłynąć ziemię co moim zdaniem jest bardzo ważne.

Co do kolosa to mówi się trudno ale i tak będziemy mieć większe zyski z nowych miast, a z kolosa póki co nie korzystamy w pełni dopiero później byśmy odczuli znaczne korzyści ale mówi sie trudno :(
Aha Plewan się zbroi, ja z tyloma miastami nie dam mu niebawem rady- dobrze, ze zlokalizowałem święte miasto Hat. Może uda mi się jeszcze jej stolicę zająć.

Aha skoro bierzesz Ameryke to ja potrzebuję jakichś miast :( Ty będziesz miał 30 a ja zostanę z biedną 15.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-19 12:36:30
Aha wracając do merkantalizmu to można korzystać ze szlaków zagranicznych jeśli ma się np. wasala i chyba sojusznika ale to się zobaczy.

pawelt (Paweł) 2011-06-19 13:18:00
Nad merkantyzmem warto się zastanowić, szczególnie, jak nie za bardzo jest z kim handlować. Jakby był jakiś AI w amerykach, to szlaki handlowe były by niezłe, a tak są marne.
Wymyśliłem na razie żelazo, żeby robić piki, bo by mi się przydały.

Ja sobie ameryki pokolonizuje, przynajmniej dla klimatu, zresztą mam mocne galeony. Co do miast, to ty możesz przejąc też wszystkie miasta na bliskim wschodzie, ja moge tylko mieć dookoła morza śródziemnego. Możesz też ewentualnie podbić afrykę i postawić tam drugi pałac.
W sumie o miejsce i ilośc miast nie ma co się martwić, jest kupa terenów.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-19 13:21:41
Plewan tak jak sie spodziewałem przyszedł Hati z pomocą - jednak rozpoczął dopiero nie dawno zbrojenia to może uda się spalić Barcelonę i zająć święte miasto.
Ale nie widzę tego za kolorowo.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-19 13:25:01
Wklejam Twoja wypowiedź:

No i? ja bym się tym szczególnie nie martwił. trzeba wysłac zwiad i kontrolować jego poczynania. wg mnie nie zaryzykuje ataku na nas, a szczególnie ciebie, jak jesteś pierwszy w woju i masz nowsze jednostki. Koniecznie trzeba zdobyć św miasto buddyzmu i zlokalizować posąg zeusa!.

Tak niby nic bo jak widzę te kilkanaście oddziałów w tym głównie sępy i pretorian z CR to się nie boję jeśli by chciał zaatakwoać główny stack ale jesli pójdzie na moje nowo zdobyte miasta ?
Musze sie zastanowic jak rozlokować oddziały ... :/ To mnie boli bo po kulturze Izabeli i Hati moze śmigać jak chce.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-19 13:35:34
Ok znalazłem chwilowe rozwiązanie i nie jest tak tragicznie. Dociąłem trochę i jeszcze trochę dotnę, ulepszyłem parę axów i to powinno wystarczyć. Choc może byc ciężko, a nie chciałbym np.stracić miasta z 12 punktami populacji.

Aha dobre wiadomości o ile nie świetne :D !
Statua Zeusa jest w Memphis czyli świętym mieście buddyzmu- chyba go nie palić ? :P

pawelt (Paweł) 2011-06-19 14:08:20
no właśnie sam zobaczyłem, że jest tak posąg. Wg mnie po prostu trzeba zdobyć to miasto i odpalić tam artystę z muzyki. To powinno rozwiązać sprawę. Plewan miałby szansę tylko jakby atakował twoje jednostki w mieście, więc nie mozna go dopuścić do takiej możliwości.

Trzeba też zdobyć to miasto hati na kaukazie, to będziemy mogli łatwo sobie wsparcie przesyłac i miałbyś dostęp do bliskiego wschodu.

Ps. a ja zrobiłem głupi bład. Spaliłem miasto japońca zamiast je przejąć, a miało już kilka łebków.Chciałem załeżyć miasto nad wodą kratkę w lewo. Dopiero po spaleniu miasta popatrzyłem później na tereny dalej w scenariuszu i okazuje się, że to była najlepsza miejscówka, bo tak obejmuje jeszcze 2 zlewy i byłoby niezłe miasto produkcyjne. Tak więc postawię miasto tak samo, będzie dłużej, ale za to będzie tylko moja kultura.

Ps2. Pamiętaj, że hati i izę trzeba zniszczyć całkowicie, bo tylko wtedy niezadowolenie całkowicie znika. Nie warto brać je za wasali, bo koszty wzrastają utrzymania miast no i nigdy już nie pozbędziesz się wasala. Lepiej samemu zarządzać miastami :P

pawelt (Paweł) 2011-06-19 18:29:03
zastanawiam się czy zakłądać miasto na przesmyku w suezie, czy lepiej zrobić tam fort na własnej kulturze. Różnica jest taka, że w razie utraty takiego miasta przesmykowego azjaci mogliby od razu wpłynąć na morze śródziemne, a jak jest fort na mojej kulturze to muszą najpierw zdobyć miasta, które mają zasięg kulturowy na przesmyk, następnie na wolnym terenie postawić miasto lub fort. Tak jest bezpieczniej, bo miasta moje nie były by bezpośrednio nad morzem czarnym. Ale za to miasto na górce na suezie mogłoby być niezła twierdzą.
TO jest kluczowa sprawa.

pawelt (Paweł) 2011-06-19 19:38:00
W heliopolis jest: 2xsword, HA, 2xrydwa, 2x ax, spir i łuk i set.

Dasz radę zrobić mi misjonarza w madrycie? Jak ci to nie na rekę, to spróbuję zdobyć japońskie miasto nara, chyba nawet pójdzie szybciej. Problem będzie taki, że trzeba będzie szybko rozprzestrzenić chrześcijaństwo, nawet przed wybudowanie pałacu lepiej.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-19 20:14:51
Ale Paweł wiesz, że musiał byś stracić turę na zmianę z judaizmu na chrześcijaństwo a wtedy straciłbyś też sporo premii ?

pawelt (Paweł) 2011-06-19 20:31:30
no wiem, i jeszcze kupa młotków na misjonarzy :) jeszcze przemyślę.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-19 20:45:35
Leeeee nie jest źle Plewan zrobił właśnie kardynalny błąd- ma szansę go jeszcze naprawić ale może się uda wybić mu te kilkanaście unitów i to na całkiem niezłych promocjach.
Jeśli to by wypaliło to Plewan nie ma juz wtedy szans wybronić Hati :)

A przestajac gdybać i marzyć to niestety nie jest tak za fajnie jak sądzisz-
Spójrz na wykres wojska Plewana, przez niego muszę znowu zacząć ścinać a nie mogę zbytnio forsować miast przez zasrany cudak który nam Hati zakosiła- musiała ściąć miasto aż o parę łepków ... bo jest tylko na 7.

Jak widzisz na screenie Plewan ma tylko dwie ścieżki żeby zaatakować Madryt i ja na jego miejscu wybrałbym oczywiście tą najkrótszą jeśli miałbym zaskoczyć wroga.
Jednak żeby to zrobi musi stanąć niestety dla niego w taki sposób żebym ja mógł go zaatakować co musiałbym zrobić bo jego wojsko zmasakrowałoby mnie chyba z taka ilością promocji CR, a jeśli nie to poniósłbym niepotrzebne straty.
Jeśli pójdzie górą to utknie wojskiem i bedę go szachował bo miasto będzie miało 25% za Chitzen Itza, + 25% za fortyfikację choc nie każdego unita i w tym czasie zetnę mur a może i zamek jeśli by zwlekał.

Aha wygrałem przy 4% :D Mój biedny harcownik po przeładowaniu tury obronił się przed HA Izy i mogę dać 3x promo do obrony miasta.
Za 2 tury zdobywam Memphis chociaż wykalkuluję czy czasami nie lepiej bedzie już w przyszłej go odbić jeśli jest tam np. sporo rydwanów, łuków czy HA.

pawelt (Paweł) 2011-06-19 21:00:22
No dobrze, że tam w ogóle szpiega masz :D
A plewan też źle zrobił, że 2 roboli nie wziął ze sobą.
Poza tym wg mnie to nioe jest jakaś szczególnie duża armia, wystarczyłoby kilka knechtów i skrimów, żeby zatrzymac ich w miescie. Zauważ, że katap nie ma, choć nie widze dokładnie, bo kiepska jakość screena.
Poza tym myślisz, że jemu się opłaca stracić tyle jednostek, żeby jakies miasto tobie spalić, nawet madryt?

Wg mnie na razie idzie całkiem nieźle. Hati łatwo pokonujesz, tak samo jak ja japońca. AI nie stanowi większego problemu. AI gra fatalnie, podchodzi jednostkami na pewną śmierć, miota się, miast nie broni, kicha jakaś.

Ciekawe też co hati zrobi z prorokiem. Pewnie da na św miasto chrześcijańśtwa. Wiesz może gdzie ono jest?

jarek1333 (Jarek) 2011-06-19 21:07:18
Nie właśnie nie wiem gdzie ono jest, być może na jakimś zadupiu o co nie trudno przy jej miastach :(
Miałem pisać, ze bez roboli ani rusz obecnie ale pewnie sam do tego dojdzie.

Teraz jak zebrałem spore posiłki w Madrycie to pewnie nie zaatakuje bo mam nawet przewagę liczebną, nie mówiąc już o wyszkoleniu.
Plewan ma gdzieś wielkiego szpiega i gdzies sobie nim łazi tylko gdzie :[ !

Tylko żeby z prorokiem coś Hati zrobiła :( Bo jak go nie ruszy to zginie biedak :(

pawelt (Paweł) 2011-06-19 22:19:51
Daj znac jak w końcu z bliskim wschodem robimy, bo moja armia tam stoi i może z łatwością zdobyć japońskie miasta, tyle, że nie mógłbym ci je później przekazać.
Niedługo pewnie AI wymyśli długie łuki i będzie znacznie trudniej, ale i tak damy radę. Możesz co najwyżej podesłac jedną mobilną jednostkę, a ja będę niszczył obronę w miastach i zostawiał ci jedną mocno ranną jednostkę, żebyś zdobył te miasto satsuma, kyoto i dalej poniżej i mógłbyś dalej napierać na iran i czakę i w ogóle całą środkową azję, a ja bym sie zajął amerykami.

pawelt (Paweł) 2011-06-19 22:21:29
ps. tylko musiałbyś jeszcze zdobyć heliopolis, albo ja bym je zaatakował zostawiając jednostkę ranną, ale to by trochę potrwało. mógłbyś też wysłac jednego HA przez bułgarię, a jak nie masz to ja ci mogę dać, bo akurat mam tam w okolicy.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-19 22:31:22
Taak wszystko ładnie ale AI potem może odbić to miasto :P
Podeślę jakieś unity niebawem póki co zajmij się okolicą morza śródziemnego- mi w mieście z HE zajmie to max parę turek żebym podesłał tak z słonia, mackę i z 2HA.
Grr to niezadowolenie już nie mogę wypuszczać unita co turę.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-19 22:31:46
P.S Jeśli nie możesz czekać to zdobywaj jedno miasto w tą czy w tamtą to bez różnicy.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-19 23:11:43
Ok w tej turze wyszedł mi prorok czyli akurat dobrze bo go tak maksowałem od jakiegoś czasu, może się na coś przydać a jak nie to na GA za jakiś czas.
Tak patrzę i muszę stwierdzić, że:

-Satsuma ma całkiem przyzwoitą lokalizację ale wyklucza to działanie innego miasta: Heliopolis pomimo tych 8 łepków muszę spalić choć chciałbym wcześniej ściąć 5 razy na kilka unitów ale wątpie aby to zadziałało - chyba, że kreatywność jest dozwolona ale musiałbym sie spytać co o tym sądzi Plewan i Bobek.
Mógłbym zrobić tak, że pościnałbym ile sie da i gdy miasto byłoby już bezużyteczne wyzwoliłbym je i spalił tej samej turze 3 HA.

-Kyoto, bardzo fajne chatkowo-zalewowe miasto. Przejmij je przyda Ci się takie lepsze miasto z mocno rozwiniętą nauką- można tam nawet wewalic akademię a kiedyś Oksford ale nie przypatrzyłem sie za dokładnie. Choć parę zalewów i miasto nad morzem jest.

- dokończyłem muzyke, żeby Hati nam jej nie ukardła bo już od paru tur moze ja wynajdować, dodatkowo artysta wyszedł mnie w stolicy to zaoszczędziliśmy trochę czasu. Straciliśmy na tej akcji tak z 40 kolbek ale nie warto było moim zdaniem ryzykować. Ja już widzę Plewana tereny i namierzyłem stolicę Hati :szok:
Teraz najlepiej bombę kulturową byłoby odpalić w Barcelonie.

Wybierz jakiegoś techa. Sam nie wiem w co teraz iść pierwsze choć po papier nie ma co sie chyba tak śpieszyć bo jeszcze cudaki mozesz zbudować.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-20 07:39:53
To co robimy z tym artystą ? Dajemy go na front czy Ty chcesz coś z nim zrobić ?
Zaczekaj z tym zdobywaniem Satsumy już posyłam tam HA, a dodatkowo chyba 1 czy 2 mace idą.

pawelt (Paweł) 2011-06-20 07:47:27
z artystą rób co chcesz. MI nie jest na razie do niczego potrzebny. Jak jesteś pewny bezpieczeństwa miasta memphis teraz, to zostawmy artystę na później. Zawsze się może przydać w kluczowym momencie walk.

To jak w końcu robimy z tymi dwoma miastami japońca? Chcesz je przejąć, czy satsuma palimy? I co z Kyoto? Ja planuję za 2 tury po zdobyciu tych miast i tego w afryce dać rozejm albo pokój, więc można by się w tym czasie umocnić. Mógłbyś np zdobyć kyoto jednym HA i dać rozejm, a górne satsum spalić, bo w sumie koliduje z górnym i dolnym miastem.
Mam nadzieję że nie zdązą upgraydować na longi, bo raczej nie zdobędę tych miast. Niestety nie mam jeszcze medyka, a bardzo by się przydał.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-20 08:02:50
Myślałem, ze ja przejmę Satsumę, a Ty Kyoto.

pawelt (Paweł) 2011-06-20 08:07:39
No jak chcesz. To podejdź tym HA tak, żebyś mógł przejąć miasto. Zostawię ci w nim tego woja. Mam nadzieję, że japoniec go nie upgrayduje. Powinieneś go pokonać nawet na górce za murami.

To ja zdobęde kyoto, tobie zostawię satsume z ostatnim wojem i po zdobyciu miasta dasz rozejm, lub pokój z japońcem i się umocnimy.

pawelt (Paweł) 2011-06-20 09:44:14
ps. jak możesz to pisz swoją kampanię w rosji w tajnej kronice, bo ja też chciałbym poczytać, a nie wiem co tam wyprawiasz :)

jarek1333 (Jarek) 2011-06-20 09:46:31
No miałem opisać ale jak zwykle zapominam, a trochę się tego nazbierało :(
Postaram się niebawem zacząć wszystko spisywać. Choć wbrew pozorom jest to nudne podbijanie bo AI jak to Ai ... :)

jarek1333 (Jarek) 2011-06-20 09:47:02
P.S :Nudne" - nie to miałem na myśli hmmm może za proste :D

pawelt (Paweł) 2011-06-20 09:51:05
Jakoś w tym pbemie AI gra beznadziejnie. Podstawia się jednostkami, wychodzi setami, nie broni miast itp. Jakby AI dobrze grało, to z tą ilością wojska co ma, mógłby spokojnie odeprzeć nasze ataki, a przynajmniej je bardzo spowolnić.
A tak np japoniec ma w stolicy 2 łuki :/

jarek1333 (Jarek) 2011-06-20 10:11:08
No niestety wiem. To co ja robiłem przy ataku normalnie nie miałoby sensu a tak zdobyłem 2 odległe miasta praktycznie naraz bez elementu zaskoczenia + kolejne przy granicy.
Widać barby więcej sprawiły problemów niż AI :D Prawdziwa walka i tak sie zacznie na etapie kawalerii, może rycerzy albo kirrajsjerów. Choć ja ścinać za bardzo już nie mogę :/

pawelt (Paweł) 2011-06-20 10:15:33
pewnie dlatego plewanowi poszło tak łatwo z czyngisem. zanim czyngis się rozpędził z miastami i produkcją wojska, to plewan już go zjechał pretami.

Jak widać AI się okazały trochę za łatwe. Ale to lepiej jakby miałby być za trudne, wtedy byśmy kisili na naszych miejscówkach i się bronili.

Teraz trzeba umocnić pozycje i iść w rozwój i kontrolować azjatów. Mamy dużą przewagę technologiczną i w PNB, w produkcji nas plewan dogania, więc zrób kilka miast tylko produkcyjnych z warsztatami.

pawelt (Paweł) 2011-06-20 12:58:35
jak pewnie widziałeś poszedłęm po teatry. tani tech, a teatry się na pewno przydadzą do zadowolenia i kultury. Za kilka turek dam ci barwniki jak nie zapomnę. DO tego będziemy mogli zbudować sobie teatr narodowy i ścinać/draftować ile wlezie w mieście :)

Następne techy to sam nie wiem. Albo do karawelek, albo do merkantyzmy przez rycerzy.
WYpadałoby też trochę punkty szpiegowskie podwyższyć, tak z turę, dwie dać na 100%, żeby nam azjaci civików niepozmieniali np na monarchię lub decentralizację. Na razie jeszcze alfabetu nie mają, ale pewnie niedługo domyślą i dojdą do nas szpiegami.

Azjaci coś drogiego wymyślają, nie wiem czy nie biurko. Chcą pewnie przymaskować stolicę bobka, ewentualnie metal casting, lub feudalizm.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-20 13:05:57
Tak widziałem, teatry się przydadzą właśnie do cudu od niezadowolenia- muszę sobie jakąś kolejną farme upatrzyć i ładować tam specjalistów i ścinać/draftować co chwilę.
Zanim oni do nas przyjdą zwykłym szpiegiem to fiu fiu fiu :)
Aha przed taką akcją warto by było w najważniejszych ośrodkach handlu wybudować tak zamki- dodatkowo dadzą jeden szlak handlowy.
Hmm, moim zdaniem bardziej opłaci się chyba pójść do karawelek ale nie ze względu na nie, a z powodu przystani.
Zbuduj 2 tiremki już zawczasu. Potem je ulepszysz i jazda okrążyć glob- tylko sprawdź czy tiremy na bank ulepszają się do karawel.

Potem można pójść po papier i do bankowości- akurat miasta mi podrosną to odpalę GA i pozmieniam sobie civiki itd.

pawelt (Paweł) 2011-06-20 13:18:01
No plewan może wyciąć szpiega w mieście najbliżej ciebie po mongole i dojdzie w kilka tur :)

W ogóle się zastanawiam, czy nie poustawiać w każdym mieście, a przynajmniej tych od strony azjatów, po 1 szpiegu dla bezpieczeństwa. Wtedy mocno im wzrosną koszty misji szpiegowskich w tym mieście oraz zwiększymy szansę na złapanie szpiega i na niepowodzenie misji. Ale to jak odkryją alfabet.

Triremki już robię :) Jedna popłynie przez atlantyk do panamy, druga przez kanał suezki (trzeba będzie znowu wojnę wywołać chyba cesarowi, bo kulturką blokuje) koło azjatów przez pacyfik do panamy. mam nadzieję, że do tego czasu azjaci nie wymyślą własnych karawelek :P . A swoją rogą azjaci mogli samy wysłac galerkę i okrążać już ameryki :P .

pawelt (Paweł) 2011-06-20 13:20:27
ewentualnie mogę posłać drugą karawelkę zamiast przez suez, to dookoła ameryki południowej, tak chyba będzie bezpieczniej, a może nie dużo wolniej.

pawelt (Paweł) 2011-06-20 13:20:39
a najlepiej to wyślę trzy :)

jarek1333 (Jarek) 2011-06-20 13:33:45
Hmmm to już zamiast jakimiś galerkami czy tiremami lepiej popłynąć karawelami :D
Nie trzba mieć OB i można po oceanach pływać :D
Co do szpiegów to też tak myślałem, a później można dawać im misje kontr-szpiegowskie.

pawelt (Paweł) 2011-06-20 13:38:47
tak, miałem na myśli karawelki, a jak nie muszą mieć otwartych granic to jeszcze lepiej :)

pawelt (Paweł) 2011-06-20 16:38:31
azjaci wynaleźli biurko, trzeba by iść w papier, żeby nam przypadkiem uniwerku nie zakosili.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-20 16:49:23
Właśnie widziałem, hmm no ok to idź w papier.
haha znalazłem święte miasto Chrześcijaństwa. Nie wiem dlaczego myślałem, że jest ono u Hatsze- a jest tak blisko mnie :]
Chodź na małym zadupiu :/

wnuczus 

pawelt (Paweł) 2011-06-20 17:09:22
A gdzie dokładnie jest?

Aha na ekranie szpiegostwa na miastach hati tylko w jednym można zrobić sabotaż produkcji, na innych nie pokazuje nic. Teraz kwestia czy nie pokazuje, bo akurat się skończyła produkcja w mieście i nic się aktualnie nie robi, czy nie pokazuje bo sabotaż byłby droższy niż mamy uzbieranych punktów na nią. To jest dość ważne, bo tak moglibyśmy się zorientować czy buduje gdzieś cudaka, czyli poałac apostolski.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-20 17:12:15
Fakt, można tak to sprawdzić ale nie zawsze- czasami decyduje parę pkt jak np. od odległości itd chyba.
Święte miasto jest tuż przy granicy ze mną- zresztą dostaniesz ture to zobaczysz.

pawelt (Paweł) 2011-06-20 17:14:08
a zdobyłeś miasto toledo za którym stoi plewan, czy czekasz turkę na posiłki?

jarek1333 (Jarek) 2011-06-20 17:17:28
Nie, musiałem podciągnąć posiłki, a zaraz idę na Barcelonę i postaram się jak najszybciej wypalić tam artystę bo Plewan ściąga już nawet katapulty.
Aha i wtedy będe mógł mu spalić tamto jedno miasto.
Ale póki co to są szachy- jeśli Plewan da mi choć trochę pola do działania to będzie dobrze.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-20 22:41:52
Ok- mam już plan jak zdobyć Barcelonę- wypalić tam wielkiego artystę i zabezpieczyć się przed atakiem Plewana/wybić jego armię w zależności co zrobi.
Później napiszę jak to widzę o ile nic się nie zmieni jednak ja dopiero mogę ruszyć za parę tur- unity są ranne :/
Będziemy chyba potrzebować też zwiększyć nakłady szpiegowskie ... ale na Hati zeby jej bunt w Barcelonie wywołać.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-20 22:43:15
P.S Co do Satsumy no to mówi sie trudno. Zajmę Heliopolis. Wyjdzie na jedno.
A tak właściwie to dałbyś radę pomóc mi przy Heliopolis ? Ja podeślę tam z 4 unity też.
Właśnie zliczyłem ile mam pokonanych unitów i wyszło, ze 106 czyli po jednej jednostce co turę od początku gry :oczami:

pawelt (Paweł) 2011-06-21 06:55:35
Tak, ja heliopolis mogę zdobywać, daj tam jakieś jednostki to przejęcia miasta.

A widzisz, generał medyk na wojnie to podstawa. Punkty szpiegowskie mogę zebrać na hati tylko daj znać czy przed karawelkami czy po. to kwestia 3 tur.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-21 11:41:32
Przed zy po karawelkami ?
Wiesz co, do przełamania frontu z Plewanem potrzebuję jednak rycerzy zeby zająć Barcelonę odpalić ewetnualnie artyste albo i nie- a wtedy Plewan nie bedzie miał dokąd uciekać. Obecnie ma za dużą armię żebym bawił się w kotka i myszkę. Nie czekał w tamtym mieście tylko już sie ruszył tak, że w 2 tury może mnie zaatakować w Mephis. Na całe szczęście w przyszłej turze ścinam od razu mur, będę miał 75% a w kolejnej zamek to bez alfabet nam nie podskoczą- a do tego czasu dojdziemy do rycerzy.
Zrób parę HA i przekaż mi je- myślę, że tak z 10 rycerzy bedzie zdobywało Barcelonę- oby zdążyć przed longami, a reszta od razu walnie w katapki Plewana bo nie ma ani włóczni ani słoni.

pawelt (Paweł) 2011-06-21 11:48:40
A nie możesz walnąć asrtystę w memphis i iść cała armią na barcelonę?
Wtedy plewan nie bedzie mógł ci szachować memphis, bo twoja kultura mu nie pozwoli.
Zresztą nie wiem, taka luźna propozycja, bo nie jestem do końca zorientowany co on tam ma. Ale nie wydaje mi się, żeby katapy i prety nawet w dużej ilości były aż tak groźne na knechtów i słonie.

Zresztą chyba nam się nie spieszy? mamy najważniejsze miasto w tamtym rejonie, trzeba je umocnić, dać tam szpiega, kilku misjonarzy róznych reli dla kultury i wybudować teatr. Ja dla pewności i tak bym tam walnął artystę, to miasto jest kluczowe. I tak artystę pewnie jeszcze dorobimy z farm.

A hati na pewno niedługo dojdzie do longów, u AI to priorytet, na pewno wcześniej jak będziemy mieli rycerzy w odpowiedniej liczbie, więc na to lepiej nie liczyć.

pawelt (Paweł) 2011-06-21 11:51:33
ps. wg mnie kultura w memphis powinna po artyście na pewno skoczyć o jedną kratkę, to już jest dużo, bo niebedzie mógł atakowac miasta z biegu. A ty ewentualnie będziesz mógł iść po lasach do barcelony.

pawelt (Paweł) 2011-06-21 11:57:19
ps2. ja niestety większość HA potraciłęm na jpońcu, a ci co się ostali są w egipcie i będą zdobywac miasto barbów. Dorobię paczkę czy dwie HA, tak żeby zawsze byli na czarną godzinę w zapasie. Później upgrayduje się ich na rycerzy i tak.

Ale trzeba przyznać, że plewan dobrze gra i dobrze wojskiemoperuje pomimo, że nie ma inżynierii i ma starsze jednostki i mniej ich.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-21 12:42:24
Paweł no nie wiem ile da cały ten zasrany artysta, zwłaszcza, że Hati te glówne jej miasta musiała mieć wypasione jeśli dizie o kulturę- zresztą sprawdzić to jaki byłby efekt ?

jarek1333 (Jarek) 2011-06-21 12:43:29
Aha, co dadzą longi AI ? Będą mieć silę porównywalną do rycerzy a rycerz może sie jeszcze wycofać więc rycerze to akurat jest rozwiązanie- zwłaszcza, ze Barcelona nie jest na górce ! Musisz o tym pamiętać.

pawelt (Paweł) 2011-06-21 13:23:32
No dobra, ty się orientujesz znacznie lepiej w azji, daj znać konkretnie w miarę co mam robić. Co mam wymyślać, jakie wojsko ci robić, które miasta hati pomagać ci zdobywać, czy mam ci dosyłać szpiegów, zbierać punkty szpiegowskie na hati czy plewana i ile itp.
Ja na razie mam chyba spokój, japoniec dostał mocno po tyłku i szybko się nie podniesie. Umocnię się na bliskim wschodzie, to mnie już tam nie ruszą.

Co do artysty, to mniej więcej da się to przeliczyć ile kultura skoczy. Trzeba by przede wszystkim wiedzieć ile daje artysta, normalnie daje 4tys, w teamie może więcej. W memphis hati przez 100 tur mogła nazbierać powiedzmy ok 1tys kultury plus z miast dookoła, ale to niedużo. Tak więc wg mnie jest prawie pewne, że kulturą przepchasz co najmniej jedną kratkę, co ci da, to, że z biegu nie będzie mógł atakować miasta. Prawdopodobnie kulturą zagarniesz też kratki w odległości 2 pól, a to już by było coś. Poza tym miasto miałoby 60% obronności za kulturę, w połączeniu z zamkiem i chichten itza zdjęcie takiej premii bez szpiega zajęło bu kupę czasu. A miałbyś tez niedaleko do 5tys punktów i wtedy premia skacze na 80%? Już nie pamietam.
Ale w sumie w mieście już jest chyba dużo kultury? Więc może i tak przepchasz się o kratkę przynajmniej za jakiś czas.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-21 13:51:50
Z tym artystą to muszę pomyśleć ale rycerze to jednak moim zdaniem priorytet- niestety :( Wiem, ze lepiej by było pójść do optyki ale ile można zwlekać z podbiciem Hati ? Później Plewan za pomocą wielkich szpiegów może zdziałać znacznie więcej, a lepiej zabezpieczyć sie juz teraz nic czekać do kawalerii.
Więc najlepiej byłoby pójść jednak do tych rycerzy.

No zrób tak parę HA i nic więcej nie trzeba- nie potrzebujemy jeszcze więcej wojska bo to sie nie opłaca tylko tych rycerzy to zajęcia Barcelony i potem reszty miast Hatsze. Punkty szpiegowskie niech będą jak są, będę potrzebował późnij tak kilkuset do zdobycia Barcelony ale już mamy sporo.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-21 13:52:58
P.S Ja szpiegiem nic nie zyskam jeśli chodzi o obronę w mieście bo i tak z murem będę miał 75%. Mówię tylko o samym bonusie obronnym.

pawelt (Paweł) 2011-06-21 14:01:51
Ale szpiega chodzi mi o to, żeby dać bo plewan wtedy będzie miał koszty zrobienia buntu w tym mieście dwukrotnie większe. Poza tym jak będzie czekał w mieście swoim szpiegiem na zmniejszenie kosztów, to masz większe szanse na złapanie jego szpiega. Taki szpieg to podstawa w obronie, jest tani, a dużo może.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-21 14:36:08
Paweł kurczę :D Napisałem szpiegiem a pisałem trochę wcześniej i miałem na mysli artystę :D
Mój bład, chodziło mi o artystę. Szpieg to oczywiście, że się przyda. Nie maja jeszcze alfabetu ale pewnie zaraz go odkryją.

pawelt (Paweł) 2011-06-21 15:36:06
samej sobie premi dodatkowej nie zyskasz, ale jak jest mur i jest też premia kulturowa to chyba wolniej się zdejmuje obronę katapkami?

pawelt (Paweł) 2011-06-21 20:07:51
daj koniecznie w memphis szpiega, bo nam zmienią civika na monarchię

jarek1333 (Jarek) 2011-06-21 20:17:47
Chyba mi :P

pawelt (Paweł) 2011-06-21 20:23:40
ah, sorka to nie jest łączone w teamie :D

pawelt (Paweł) 2011-06-21 20:29:15
aha, trochę przez pośpiech zapomniałem wojsko pościągać do ataku na to miasto hati między nami. mam nadzieję, że to nie jest pilne? Chcę z egiptu pościągać knechtów z CR, zrobię rydwan medyk generał, to się szybko uleczą.

pawelt (Paweł) 2011-06-21 20:32:19
ps. trochę wojska mi utknęlo w kyoto, czekam na teatr :D

jarek1333 (Jarek) 2011-06-21 21:18:14
No widzę, że Cię Cezar w bambuko zrobił :D
Nie to nie jest nic pilnego, zresztą sam mam opory przed zdobyciem śiętego miasta chrześcijaństwa ale powoli się za nie biorę.

Kurczę zapomniałem, ze tura u mnie i dopeiro co się za nia biorę :/
A muszę sprawdzic jeszcze jak nadać te promocje z medykiem :/
Promo z tą stopą, chyba marsz czy jakoś tak- w każdym razie to co mają komando foki na starcie warto dodać ?
Idę sprawdzic czy aby na pewno wszystkie promocje lecznicze działają.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-21 21:21:42
P.S Hmm Plewan zebrał 50 unitów w tym 1/3 katapek ... jeśli nadal sądzisz, ze nie mam sie czego bać to wybacz ale ja się boję :)
Bynajmniej nie obrony w Memphis- o to jestesm spokojny ale jakis atak to juz inna beczka zwłaszcza, ze cholercia no gnicie mnie ta Hati a Barcelona jest kluczowa :/

pawelt (Paweł) 2011-06-21 21:40:55
do medyka trzeba siłę 1, medyk 1 i medyk 2 i można już dac medyka 3.

promo leczenie w marszu jest bez sensu. generała dajesz i tak najsłabszej jednostce, żeby czasem jej nie ubili, najlepiej rydwanowi, jak coś szybko zwieje.

pawelt (Paweł) 2011-06-22 06:23:40
miasta w afryce nie udało mi się zdobyć, random był kiepski. ty też niestety nie zdobędziesz, bo zostały 2 jednostki. Zdobędzie je cesar, ale kiedyś się odbije.

Azjaci wymyślili alfabet. Ale wg mnie nie masz się czego obawiać w memphis. nawet jak zdejmie obronę szpiegiem, to z taką ilością katapek jaką ma nie wyrządzi ci dużych strat. obrażenia rozłożą się na ilości, a pretami nie ruszy twoich zafortyfikowanych knechtów, nawet uszkodzonych.

Kto wygra tą bitwę, ten właściwie wygra cała grę. Szkoda, że tak szybko może się ta gra zakończyć. AI było jednak za łatwe i za szybko do siebie doszliśmy.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-22 23:23:38
Sądzę, że GA Ci sie przyda do zmiany reli itd. jeśli oczywiście chcesz mieć chrześcijaństwo jako główna relę i pałac dla tejże reli.
Plewan ma prawie 60 unitów ale mam zamiar przeprowadzić akcje dywersyjną i opóźnić ewentualny jego atak o 2 tury :) To nie jest jeszcze pewne ale możliwe.

pawelt (Paweł) 2011-06-23 07:56:09
Szpiega na armii plewana posłałem w głąb państwa, więc musisz dorobić szpiega.
Ewentualnie ja mogę dorobić, ale zanim dojdą trochę minie. Już 2 szpegów straciłęm.

pawelt (Paweł) 2011-06-23 07:57:00
ps. dziś masz wreszcie dużo czasu, żeby kronikę o działania u hati uzupełnić :D

jarek1333 (Jarek) 2011-06-23 08:17:18
Hehe, ok może ale nie teraz bo ledwo turę zdążyłem zrobić ;)
Plewan ma 24 katapulty :P

pawelt (Paweł) 2011-06-23 08:42:45
no jak dociągnie do 100 to będzie się czym przejmować :P
no chyba, że wcześniej zbankrutują :D

pawelt (Paweł) 2011-06-23 08:53:00
ps. turki dziś nie dostaniesz jak kroniki nie zobaczę :P
możesz zacząć już pisać :)

jarek1333 (Jarek) 2011-06-23 09:47:52
Hehe dobra, dobra zobowiązuje się dzisiaj do rozpoczęcia prac na kroniką.
Porobię parę screenów, przejrzę wcześniejsze sejwy i coś tam skrobnę.

pawelt (Paweł) 2011-06-23 12:27:44
Nie wiem skąd hati bierze tyle wojska, żeby co turę ci podstawiać kolejne na pewną śmierć. kolejnego generała sobie zrobisz tylko.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-23 12:32:58
To Ci chyba nie przeszkadza :niepewny: :P ?

Ok ja szykuję mocną paczkę rycerzy już. Mam ponad 800 golda ale to chyba troszkę za mało więc po odkryciu gildii zastopuj naukę albo oddaj mi kasę na turę jak skończę przezbrojenia to dalej Tobie będę podsyłał.
Minimalna liczba potrzebnych rycerzy to jakieś 15 ale warto ulepszyć więcej a parę zetnę juz w kolejnej turze.
I niech Plewan sie modli żeby mi nie wszedł pod nóż :zalamany:

jarek1333 (Jarek) 2011-06-23 19:06:36
Grrrr mam stratę jednej tury w zbrojeniach bo mi nie pozmieniało z HA na rycerzy od razu.
Paweł odpalaj GA z naukowca najlepiej albo kupca, zmieniaj tą relę jeśli chcesz choc stracisz spoooro bonusów bynajmniej przez pierwsze parę tur i bedziesz musiał chrześcijaństwo dla budynków rozprzestrzenić od nowa- to będą zyski ale sporo sie straci do tego czasu.
W 2 tury odkryjesz bankowość i ja zmienię na merkantalizm i ... chyba caste system albo i lepiej nie, na swoim GA przejdę na caste.

Szykuje sie juz do ataku na Barcelonę wiec zmień pkt szpiegowskie na Hati, chciałem zdjać obronę machinami ale właśnie w Barcelonie skoczyła kultura ... za 3-4 tury atakuje bo mi kultura skacze w Memphis. Podciągam też roboli zeby robić ewentualne drogi na nowym terenie.
Na GA będę musiał chyba wyhodować wielkiego artystę tak na wszelki wypadek w celach "onronnych" i nic więcej.

P.S Nie trać tury bo 1k kolbek i 200 młotków to tak jak prawie jeden wielki człowiek więc po co marnować tyle potencjału ? GA Ci się przyda to mi pomożesz i zbudujesz parę rycerzy wiecej, zwłaszcza w miescie z HE ;)

pawelt (Paweł) 2011-06-24 06:59:02
ok mam GA z naukowca, zmieniłem na chrześcijaństwo i wybudowałem pałąc apostolski. Z tego co widzę azjaci nie mają miasta z chrześcijaństwem, nawet nie ma u nich w pobliżu, więc raczej nie przejmą naszej reli i nie będa mieli bonusu młotkowego.

Azjaci wymyślili bodajże odlewnictwo. teraz pewnie naginają po mechanizację, żeby mieć knechtów. nie iwem tylko co lepsze knecht czy znacznie tańszy pret.

Ja teraz będę zajęty robieniem misjonarzy i budynków religinych, zarówno dla konfu jak i chrześcijaństwa. Pewnie i tobie mam rozprzestrzenić chrześcijańśtwo?
W dwóch miastach wojskowych będę robił samych rycerzy.

W nauce możemy iść po karawelki, lub edukację, lub do nacjonalizacji. To już jak wolisz.

Tym wojskiem pod miasatem hati jak je zdobędziesz mam coś robić? Np zdobyć św miasto chrześcijańśtwa (pasowałoby do kroniki :D ) lub iść na dolne miasta hati pod memphis? czy wracać do siebie?

ps. a chodziło mi o kronikę spoilerową w tajnym wątku ze screenami i opisem całej kampani :D jutro weekend to będziesz miał czas :)

pawelt (Paweł) 2011-06-24 07:46:29
ps2. trzeba by zacząć robić misje kontrwywiadowczą. Masz jakiegoś szpiega na zbyciu, czy mam poświęcić jednego z dwóch szpiegów, których mam u plewana?

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 10:29:06
Hmmm ja mam tamtych szpiegów nastawionych na akcje wiec nie mogę ich zużyć na coś innego :(
Ale zaraz cos zetnę jeśli nie chcesz użyć swojego.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 10:42:01
27 katapult i jakieś 35-40 dobijaczy nie wiem co zrobić. Zastanawiam sie nawet nad oddaniem tego miasta Izie żeby Plewan go nie spalił, następnie zajęciem szybko Barclony i odbicia Mamphis.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 11:27:48
Ale chcesz miasto oddać i pokój podpisać? Spokojnie, nie rób nerwowych ruchów :D

Na razie to my kontrolujemy sytuacje. Mamy najważniejsze miasto w tym rejonie. W tym miescie plewan nas nie ruszy. W ostateczności możemy artystę tam odpalić. Trzeba je za wszelką cenę utrzymać. Barcelona jest drugorzędna, choć oczywiście dobrze by było ją zdobyć i może spalić, ale to jest opcja.

Ja mogę teraz iść na dolne miasta hati, to plewana oskrzydlimy. Rycerzami jak nie masz jak zdobyć barcelony na razie, możesz zdobyć to miasto powyżej i już plewana mamy w kleszczach. Jest na prawdę wiele możliwości i nie ma się co martwić stackiem plewana.

Jakby się nam udało wyhodować kolejnego artystę, to wal jednego od razu do memphis, nie ma co się cackać. To ja jednego szpiega dam na misję kontr. i tak następnych już robię na szpiegowanie.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 11:28:50
Hmmm no kalkuluje i kalkuluje i nie jest dobrze, 27 katapult to tak, że mój każdy unit przyjmie na głowę z 3 masowe obrażenia czyli jakieś +/- 30% hp i jeszcze trzeba
dodać ich bezpośredni atak.
Ja mam jakieś 50 unitów w mieście.
Moge też zastosować fortel dajacy mi jedna turę wiecej czyli zniszczenie Plewanowi drogi ale to dużo nie da, opóźni tylko atak o jedna turę.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 11:31:19
Jak to nas nie ruszy, z 30 katapultami i 2x UU :szok:
No musze sie dobrze zastanawiać i kalkulować, hmmmmm ....
Barcelona jest kluczowa jeśli idzie o obronę Memphis o nic innego mi nie chodziło.
A artysta nie wiem czy coś da, w końcu w Memphis nakłada sie kultura z 3-4 miast egpiskich. A te 4k kulutry to mechanizm jakoś dziwnie słabo dodaje.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 11:32:13
to lepiej odpal tego artystę od razu. Pamiętaj, że mury mogą szpiegiem zniszczyć i już nie masz obrony, a kulturę mogą zdjąć tylko buntem, a to jest znacznie droższe. Zresztą w ogóle na premie obronną nie ma co liczyć. Lepiej mieć dużo wojska.
Damy radę spokojnie, ja mogę też dosyłać wojsko, czy dasz sobie radę? W sumie i tak by mi pasowało robić rycerzy w miastach gdzie nie mam jeszcze reli, bo nie marnyję młotków z org reli.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 11:32:59
P.S To robie ten mój fortel i opóźniam atak o jedną turę- w Barcelonie nie ma jak zdjąć tej głupiej obrony szpiegiem :(

pawelt (Paweł) 2011-06-24 11:33:31
ale co ztego, że ma 30 katapek. Nawet jak ci knechta uszkodzi do 6 siły to i tak jest ponad 50% dla ciebie. Pamiętaj że masz jeszcze premię za fortyfikacje.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 11:33:54
czemu nie ma jak zdjąć obrony?

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 11:34:58
Paweł ale z moich obliczeń artysta nie da rady przełamać bariery 50% kultury egipskiej choć muszę jeszcze to przeanalizować.
Mur ? Phi przecież jak już zaatakują to raczej pomimo artysty zrobią bunt - wątpie aby im pkt brakowało przy wielkich szpiegach.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 11:36:03
Trzeba aż 1,5k pkt szpiegowskich a na to jest za póxno żeby zbierać, już lepiej te 3-4 unity więcej dorzucić.
Cholerna kultura skoczyła w Barcelonie a tak juz zdobyłbym to przeklęte miasto :[

pawelt (Paweł) 2011-06-24 11:36:40
no bunty zrobią, ale pamiętaj, że to jest na 1 turę. Wątpię aby taka bitwa była na 1 turę. Wg mnie na teraz on nie ma szans zdobyć miasta. Dorabiaj na maxa wojsko i czekaj na posiłki ode mnie, już idzie przecież kawaleria. Możemy też po muszkiety podskoczyć, one są dobre w obronie, choć teraz wg mnie knechci są najlepszi na pret.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 11:37:45
ta ilośc punktów na bunt to liczysz już z 5 turową fortyfikacją szpiega? Pamiętaj, że jak dam teraz na 100% szpiegostwa na hati to koszty misji szybko spadają.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 11:40:59
jak możesz to pospisuj ile wojska ma plewan, to na singlu można zrobić symulacje walki. Wg mnie nie ma szans miasta zdobyć.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 11:42:34
Ok odciałem im drogę a maja chyba tylko 2 roboli wiec jedna tura oddechu, chyba, ze mają 4 roboli ale jakos nie widziałem :D

Niech się dzieje co się ma dziać :( Przydałaby mi się masa czyli gorszego badziewia ale więcej a nie mogę nawet już harocwników robić :/

pawelt (Paweł) 2011-06-24 11:44:55
Dobra to myśl co mam robić tymi jednostkami co do ciebie idą. Zdobywać św miasto chrześcijańśtwa, to byś miał miasto więcej i kilka jednostek odblokowanych, iśc na miasta dolne hati, żeby plewana od drugiej strony blokować, czy iśc od razu do memphis i wzmocnić obronę.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 12:11:45
Ok tura posłana- jeszcze zaatakować nie mogą, chyba.
W przyszłej turze dojdzie mi 12 nowych unitów wiec to jakby nie patrzeć sporo.
Będę miał juz nie 40 unitów do obrony tylko 52.
Zrezygnowałem z zajmowania Barcelony, przynajmniej do czasu zanim nie zbiorę rycerzy w jednym miejscu.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 12:24:20
daj screna wojsk, to sobie popatrzę ci się tam dzieje.
Ps. śmiesznie by było, jakby hati wycięła ten las pod plewanem :D

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 12:37:35
Ta :P Po 15,16 bedę w domu zabieram sie za kronikę to pooglądasz screeny.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 14:36:36
jeśłi chodzi o artystę, to kratkę od memphis jest 2% twojej kultury i 97% hati. Oznacza to, że do tej pory uzbierałeś ok 2,5% kultury w stosunku do tego co ma hati. A masz dokładnie w mieście uzbierane 58 kultury. Jeśli to stanowi 2,5% to hati ma uzbierane na tych polach ok 2300 kultury. Tak więc jak odpalisz artystę będziesz miał grubo ponad 50% i kultura na pewno skoczy w tej lub następnej turce.
Jeśli chodzi o pola o 2 kratki od memphis to jest twojej kultury 1% a hati 98%. Sugeruje to, że twojej kultury jest ok 1,5%, czyli hati ma tam ok 4 tys. Tak więc zależy ile artysta daje czy 4 czy 6 tys. Jeśli 4 to możesz przejąć pole, możesz nie, zależy od zaokrągleń.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 14:51:52
a tego jednego trebucha mógłbyś posłac pod stolicę izy? być może dałoby się ją zdobyć samymi rycerzami w międzydrodze, zamiast knechtami tam naginać.
Wystarczyłoby zdjąć obronę i raz przywalić.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 15:44:39
Ps. jakbyś uważał, że na prawedę jest gorąco i nie wyrobisz produkcyjnie, to można by dość szybko dojśc draftu. Można iść albo przez liberkę co by potrwało ok 13 tur, lub bezpośrednio ok 8 tur.
Później po muszkiety i można by draftować po 5 jednostek na turę na państwo (a może na team???).

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 16:06:29
Dam radę wyrobić ale liczę na Twoja pomoc bo wiesz, ze oni we dwoch robia wojsko ... zresztą jak draft to tylko z strzelców.
Ok treba wyślę.

Paweł z tym artystą to sie grubo mylisz, nie raz i nie dwa próbowałem wykorzystać artystę do ataku przez kulturkę i efekty były marne no chyba, że masz z 2 czy 3.
To jest wbrew logice ale działa to tak h**owo, że naprawdę szok. Sprawdź na WB ja tak wszystko sprawdzam, w tym promo z medykiem jak ostatnio nadawałem promocje.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 16:07:24
P.S Draft obejmuje państwo nie drużynę wiec nawet 10 unitów moglibyśmy draftować- to w sumie nie jest zły pomysł jakby się tak zastanowić.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 16:12:51
P.S2 Paweł najlepiej nie bawic siew zdobywanie tych słabszych albo mało waznych strategicznie miast- dawaj to co masz pod Barcelonę, ja dorzucę paru rycerzy i przełamiemy front. Tam nie trzeba dużo unitów ale ja nie mogę sobie pozwolić na osłabienie. Aha zetnij jak mozesz w miastach po jednym rycerzu chociaż- jak zetniesz paru to będzie mega pomoc dla mnie bo ja sam w najlepszym razie wypuszczam tyle na 2-3 tury.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 16:29:07
Tyle, że mi się na GA nie opłaca ścinać. Ustawię gdzie się da rycerzy i będę systematycznie podsyłał. Ty masz jeszcze dużo lasów do wycięcia, szczególnie koło stolicy izy, dlatego warto byłoby ją zdobyć.
Poza tym jest jeszcze jeden myk. Jakbyśmy zdobyli te miasta na dole hati, to być może zgodziłaby się zostać wasalem, wtedy kultura od razu ci skacze na fatcross, a plewan traci mobilność, którą ty zyskujesz i jest w potrzasku i nie może się już wydostać z lasu. Pamietaj, że on nie ma spirów, nie ma czym się bronić na rycerzy, a rycerze ładnie katapki niszczą przez oskrzydlanie.

Z tym artystą spróbuję jakoś zasymulować na singlu i dam znać. Ale wg mnie na to by wskazywało jak liczyłem. ALe jak nie chcesz ryzykowac to nie ;)

pawelt (Paweł) 2011-06-24 16:31:54
ps. a ciekawe czy TM działa na jednego gracza czy na cały team.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 16:38:11
Hehe no fakt ciekawe ale zdaje mi się, że na jednego gracza.

Przydałby mi się GA ale po co marnować młotki, jakby co u mnie za chwilę wyjdzie jakiś wielki ale kompletnie mi się nie opłaca GA odpalać.
Hmm na zniszczenie 6 katapult potrzeba by było chyba 6 rycerzy albo coś koło tego.

Co do artysty to spróbuj ale ustaw miasta Hati jak były i dopiero w zdobytym odpal artystę. Ja już to sprawdzałem i efekt był mizerny- jakieś 35% czyli spoooro brakło.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 16:39:10
P.S Wasalstwo ? Mozna by było sie zgodzić ale zostało jeszcze parę fajnych miast i jeśli zdobędziemy Barcelonę to reszta stoi otworem.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 17:01:28
no nie wiem czy tak szybko zdobędziemy. Plewan widząc twoich rycerzy może podesłac coś do barcelony. Jak chodzę szpiegami to widzę, że ciągle idą jednostki, nawet wojów w dużej ilości podsyła. Chyba zdesperowani są :D
Ale to jest dobra taktyka na katapki, bo rozkładają się obrażenia masowe. Ale jest jeden wielki minus takiej ilości, koszty. Strasznie ich to spowolni naukowo. My na szczęscie mamy bardzo duże rezerwy finansowe, głównie ze św miast, więc luzik. Musisz podiągnąć produkcje głównie, więc chatki na razie olej, buduj farmy i warsztaty i jak naścinasz mocno z niewilnictwa to przejdź na
caste system i pańśtwo narodowe i teokracje, może nawet państwo policyjne. Czyli wszystkie możliwe civiki w jedną turę, oczywiście na GA :)

Ja teraz zbuduje katedrę sykstyńską, z merkantyzmem może ci trochę pomóc przepychać się kulturą.

To jak idziemy do nacjonalizacji? dłużej, przez liberkę, czy szybciej bezpośrenio, a liberkę trzymamy maksymalnie do najdroższego techa?

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 17:31:03
Bezpośrednio idźmy.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 18:20:58
ok, tylko powiedz mi jeszcze czy ja mam zbierać kasę? trochę szkoda, bo mam 1000 nauki, ale jak trzeba na przezbrojenie to na kilka tur mogę dać na kasę. Teraz mam niecałe 500złota to ci przekażę jak nie zapomnę.

Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz, czy jak się ruszę jednostkami do ciebie i je przekarzę, to ty będziesz mógł sie nimi ruszać, czy dopiero w kolejnej turce_?

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 20:22:49
Pasuje zbierać kasę ale pytanie brzmi na co ? te 5 rycerzy zamiast HA więcej nic nie da przy takich ilościach.
Idź w techy ja postaram się jakoś wytrzymać, właśnie odskoczyłem o 100k w wojsku a Plewan miał tyle samo co ja, teraz czekam na jego odp.
Jakby nie patrzeć już nie przegramy wojny możemy wyjść minusowo na młotkach ale niekoniecznie- wszystko będzie zależeć od randomu bo jeśli pierwsze najlepsze unity Plewana by popadały to wtedy sporo zyskamy.

Zresztą na kasie jesteśmy spoooro do przodu bo on siedzi u Hati na terenie i idzie w ilość a to kosztuje :D Zwłaszcza, że nie trzyma wojska u siebie w mieście jak my :hyhy:
Jednak zapewne o tym wie i pewnie chce pościnać co niektóre koszta :)

pawelt (Paweł) 2011-06-24 20:25:29
dobra to przekażę ci co mam czyli niecałe 500k, na kilku rycerzy starczy.
Jak coś mam na turę +700monet.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 20:26:21
ps. a co to za asy? czy może blefujesz? :D

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 20:35:10
Po części tak bo to żadne hiciory ale maja dosć spore znaczenie :D
Pierwszy to mój medyk który leczy 50 albo 55% na turę
A drugi kurcze zapomniałem juz jaki to :rotfl: ale na pewno jest ;)

Dodatkowo prawie każdy unit który przetrwa to bedzie mógł nadać promocję, a jeśli Ty zajmiesz Barcelonę to znaczy ja ale Twoim wojskiem to wtedy będzie Plewan miaaał przehulane ;p już ja cos wymyślę.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 20:37:56
no leczenie w mieście masz 70% :)

A barcelonę jak chcesz zdobyć? od tyłu chcesz się zakraść rycerzami?
Może daj z hati rozejm, wtedy przestanie wojo budować na chwilę, poza tym powychodzi z miast częścią woja.

wnuczus 

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 20:49:44
Barcelonę no albo od zachodu albo od południowego zachodu.
Coś się zaplanuje.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 22:04:09
plewan się wycofał. dostali też z jakiegoś eventa 200 kolbek do mechanizacji, nic szczególnego 10% techa tylko.
Dałem ci konnicę i przekazałem kasę. Jak możesz to daj mi też 25złota na turę, żebym na 100% miał naukę.
Mam kolejnego naukowca, mogę 2200 kolbek odpalić na edukację.

pawelt (Paweł) 2011-06-24 22:05:50
ps. iza i hati mają opcje kapitulacji, ale chyba nie warto, bo już nigdy byśmy sie nie pozbyli wasali.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-24 22:59:37
Dzięki za prezenty, oddałem 65 golda.
To dobrze, że się wycofał- naginam konikami pod Barcelonę zobaczę czy warto atakować choć na 90% atakuje.
Ok w następnej turze dam Ci kasę.

Właśnie w jakie techy teraz iść oO
Warto iść za jakiś czas do islamu choć jeszcze nie mamy budynków z bonusami.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-25 17:44:54
No to ładnie ... zaje***em i pomimo, że od początku gry wiedziałem o kradzieży techów zapomniałem o tym na śmierć. Przyzwyczajenie z ostatnich gier albo zwyczajny głupi pośpiech i jesteśmy jakieś 600 młotków względem nich do tyłu chociaż teraz na 100% nie zajmą nam Memphis a mieli szansę.
Straciłem jak to Plewan podliczył 31 unitów, a oni 23 podliczając sumę zabitych.

No cóż, wkurza mnie ta szachownica i trzeba się tym jakoś zająć.
Co do wojska to teraz trzeba się zdecydować czy iśc do stali czy do strzelców i po prostu ich wymieść bo mam tego dosyć. Niestety konwencjonalnymi metodami nie zdobędziemy Barcelony.

pawelt (Paweł) 2011-06-25 17:58:28
dobra, czekam na opis w spoilerze co i jak. ps a dałeś chociaż misję kontrywiadowczą?

Ja bym proponował iść do nacjonalizacji na piechotę, liberkę zostawić na np stal. ale piechotą do strzelców i kawalerii.

pawelt (Paweł) 2011-06-25 18:50:16
zbobądź jak najszybciej stolicę izy! jeszcze by brakowało, żeby tam plewan nas szachował :D

Teraz będą szachy, rycerze będą najważniejsi, bo mobilni i będą mogli z flankowania katapy niszczyć. Najlepiej trzymaj ich w memphis, ale uważaj na drogi, koniecznie miej ok 4 roboli.
Dałem ci jednego robola, mogę ci jeszcze kilku dać, chcesz?

pawelt (Paweł) 2011-06-25 18:51:44
ps. my mamy jakieś niezadowolenie od azjatów? gdzie to mozńa sprawdzić, bo w miejscu gdzie pokazuje tak jak do AI to nie ma.

pawelt (Paweł) 2011-06-25 19:00:28
ps2. może by dać z hati zawieszenie broni? to nam tymczasowo zniknie niezadowolenie, a ja już mam w kilku miastach.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-25 19:06:31
Z Hati pewno możemy, a od Azjatów mamy na pewno :/
Oni jednak mimo wszystko też powinni mieć bo stracili z 20 unitów.
Co do stolicy Izy to właśnie ja zmiękczam i wybiłem 2 unity.

Grrr nie ma co się z nimi bawić te prety są no wręcz przegięte razem z sępami.
Najlepiej by było iść tak--> drukarstwo-->nacjonalizm na Twój kolejny złoty wiek --> proch--> części zamienne --> liberka i z niej strzelectwo.

pawelt (Paweł) 2011-06-25 19:10:22
a po co drukarstwo? na razie mamy mało chatek, lepiej chyba od razu po nacjonalizację to będę mógł już TM budować.

pawelt (Paweł) 2011-06-25 19:11:21
ps. mnie misja kontrwywiadowcza będzie kosztowała ponad 400 punktów. zobacz ile by ciebie kosztowała taka misja w old sarai, chyba że nie czekać i robić ją od razu?

jarek1333 (Jarek) 2011-06-25 19:15:36
Nie wiem sprawdzę. Oni maja jeszcze "9k" pkt szpiegowskich.

Drukarstwo jest potrzebne do strzelców a czy zrobisz to przed nacjonalizmem czy po jest bez różnicy- zależy tylko kiedy wolisz mieć GA.
A czyli idziemy do strzelców nie do armat ?
Co do rycerzy to teraz sa juz niepotrzebni ... z inżynierią nie mam jak im wybic tych katapult zawczasu, a jak zaatakują to 890-90% katault i tak padnie.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-25 19:16:38
P.S Tzn do oflankowania są niepotrzebni, mobilność sie przyda.

pawelt (Paweł) 2011-06-25 19:21:48
ale skąd mają 9k? odpalili szpiegów teraz?

pawelt (Paweł) 2011-06-25 19:23:50
ale tylko rycerze są na tyle mobilni, żeby ich jak coś atakować. plewan teraz wejdzie na górkę i będzie ci 3 miasta szachował.

pawelt (Paweł) 2011-06-25 20:41:38
ps. mogę zbudować 8 univerków, czy mam samo wojo robić? Potrzebuję ich do oxfordu, ale jak potrzebujesz wojsko, to zrobię tylko w stolicy.

pawelt (Paweł) 2011-06-25 20:59:06
ps2. pamiętaj, że plewan może zdobyć miasto twoje po hati i jej je oddać i od razu jej skacze kultura, a ty możesz być w potrzasku. Trzeba bardzo na to uważać.

pawelt (Paweł) 2011-06-25 22:00:02
Więc tak:
1. trzymaj koniecznie w thebes i madrycie po szpiegu.
2. do old sarai idź co najmniej 2 szpiegami i zrób misję kontrwywiadowczą (oni zrobili przeciw nam)
3. przyszłościowo trzeba w kazdym naszym mieście zacząc trzymać po szpiegu, zaczynając od tych najbliżej azjajatów.

pawelt (Paweł) 2011-06-25 22:06:52
aha potrzebuję 30 monet na turę.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-25 23:49:23
Tak ale ja mam mimo wszystko tego artystę i może udałoby sie którąś kratkę odbić- hmm jak odbije któreś z miast to można go zamknąć w pułapce.
Bez katapult nic nie zrobi a ma ich już bardzo mało.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-25 23:49:50
No w co lepszych miastach mozesz robic te uniwerki ale staraj sie coś dosyłać na front.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 00:23:38
Fakt, rycerze się jednak przydadzą- obecnie dzięki Twojej pomocy mam ich wystarczająco żeby katapulty rozłożyć, jeśli zdobędzie Madryt to za darmo straci katapulty i wtedy postaram sie go przyblokować wojskiem albo zając barcelone i odpalić artystę. Jeszcze musiałbym pomyśleć.

Napisałem bo ...
dostałem właśnie wielkiego szpiega :D

pawelt (Paweł) 2011-06-26 07:34:52
a co robimy z wielkim szpiegiem?
Można by go odpalić na nich za kilka tys. lub chodzić i widzieć co robią.
Teraz mają na nas 2 tys punktów na naszych tysiąc. Oraz proporcje 1,45%. Pewnie widzą nasze wszystkie miasta. To będziesz robił tą misję kontrwywiadowczą, czy ja mam zrobić za 400pts? Trochę mi szkoda tych punktów, ale jak znowu nam jakiegos techa ukradną? A dostali kolejnego szpiega, pewnie niedługo go odpalą.

Zrobię ci może też seta, żeby jak coś mieć jak odpalić bombe kulturową na froncie. Czy nie chcesz?

Pamiętaj, że on może podejśc teraz pod thebes i w kolejnej turce je zdobędzie, odda od razu hati i znowu go nie dosięgniemy, a on się spokojnie wycofa. Trzeba na takie rzeczy teraz bardzo uważać.

Te memphis nas bardzo dużo kosztują, gdyby nie statua zeusa można by to miasto olać. To przez nie nas szachuje. Przemyśl sprawę jakby je oddać hati na razie, jakby to wyglądało. Można by też zmienić jej relę, żeby bardziej nie lubiła plewana i może zamknie mu granice?

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 10:52:55
Wiem i już na samym początku zastanawiałem się nad oddaniem Memphis, bynajmniej odkąd Plewan zgromadził sporo wojska. Jak dojdziemy do Strzelectw to sie szybko odbije Memphis.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 10:54:03
Ze szpiegiem hmmm. Alo go przerobić na Scootland yard gdzieś co daje też możliwosc wystawienia 3 szpiegów- ogromny boost do przyszłych wielkich albo od razu odpalić.

pawelt (Paweł) 2011-06-26 10:58:31
to lepiej go odpal, później szybko odrobimy i tak punkty więzieniami itp.

Dałem misje kontrwywiadowczą. pamiętaj o niej za 10 tur.
Plewan gdzies polazł, szybko zdobądź stolicę izy, podeśłij nawet tam kilku rycerzy i będzie po krzyku.

Wg mnie artystę jak odpalisz w memphis to przepcha kulturę, masz już na kratkach obok po 5%. Pamiętaj tez o tym, że walki na terenie gdzie nie masz dominującej kultury dają niezadowolenie niezaleznie czy wygrasz czy nie. Tak więc dobrze by było mieć w tamtych rejonach ponad 50% własnej kultury

pawelt (Paweł) 2011-06-26 13:18:40
i gdzie plewan poszedł wojkiem?

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 13:22:29
Odpal w jakim sensie ?
Plewan wycofał się gdzieś, ma za mało katapult. Zresztą o miasta zdobyte na Izie i Hati sie nie boje oprócz Memphis bo majac jednak tych 30 konnych to Plewan na starcie traci 60 unitów, 30 katap i 30 normalnych + ewentualnie z 10 od słoni i mac z garnizonów.

pawelt (Paweł) 2011-06-26 13:30:47
odpal na nich, wtedy nie będa widzieli naszych miast, mieli droższe wszystkie misje itp. Teraz już raczej nie opłaca się robić scotlandyardu. Stosunkowo małoby to punktów szpiegowskich dawało, a kolejni wielcy szpiedzy nie sa już aż tak dobrze. Jak dojdziemy do więzień, to punkty szpiegowskie radykalnie nam wzrosną.
Wielcy szpiedzy są bardzo mocni na początku tylko, od środka gry chyba lepiej już mieć naukowców.

pawelt (Paweł) 2011-06-26 13:33:19
ps. a ja ciągle czekam na opis działań w spoilerze :)

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 14:03:47
Tak myślałem. Tak od więzień juz ze szpiegostwem jest z górki a jak sie dojdzie do komunizmu to już w ogóle inna bajka.
Opis no już sie szykuje.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 15:04:03
Turka zrobiona i muszę powiedzieć, że mamy chyba chwilkę spokoju albo coś szykują.
Zrób jednak szybko uniwersytety na Oksford, a ja zrobię banki w kluczowych miastach. Coś mi sie wydaje, ze chcą teraz na szybko dobudować rynki i zaraz dalej przycisną masą wojska.

Jest kolejna szansa na zdobycie/spalenie Barcelony i to spora, muszę tylko dozbierać swoich rycerzy i twoich oraz nazbierać pkt na Hati i nie ryzykować jak wcześniej.
To położyłoby kres zagrożeniu ze strony Plewana/Bobka i szybko zakończylibyśmy wojnę z Hati.

Dosłałem te 20 golda na turę, a jakbysmy doszli do kompasu czy optyki to bede mógł Tobie dać wieloryby, szkoda, ze nie zmieniłeś reli na judaizm ... widzę, ze męczy Cie niezadowolenie a to rozwiązałoby problem.
Potrzebuję koniecznie misjonarza chrześcijańskiego w stolicy zeby ruszyć z masową produkcją.

Być może, niebawem będę potrzebował żebyś przestawił sie z nauki na szpiegostwo i dołożył kilkaset pkt na Hati.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 15:04:46
P.S Zdobyłem święte miasto.

pawelt (Paweł) 2011-06-26 15:09:10
nie zmieniłem reli na judaizm, bo i tak bym unioverków nie budował tylko wojo, więc i tak nie miałbym bonusu z org reli, chciałem w ostatniej turze zmienić, ale już poczekam na kolejny GA z TM, ale może do tego czasu już rozprzestrzenię chrześcijaństwo. Jak jest chwila spokoju to moge więcej budować misjonarzy.
Azjaci pewnie robią odwrót, żeby upgraydować na piki na naszych rycerzy. W sumie dobra taktyka, ale my niedługo będziemy mieli już kawalerię i znowu będą do tyłu mocno z wojem.

Tylkop tym razem nie potrać znowu rycerzy na barcelonę :D coś nie mamy do niej szczęscia heheh. Może lpiej poczekac do dział?

pawelt (Paweł) 2011-06-26 15:09:42
a jak św miasto zdobyłeś, to możesz tam proroka dać.
Ty będziesz chciał wielkiego na GA? mogę ci dać kupca.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 15:40:54
GA u mnie to obecnie marnotrawstwo. Tyle miast pościnanych a mogły by być o 5-10 łepków większe jednak wolę poczekać. Właśnie kończy sie era ścinki to potem bedę mógł GA odpalić.
No tak chcą ulepszyć na piki ? Ale co :P ? Muszę chyba jednak dociąć te piki.

No co zrobić, że mam takie parcie na ta Barcelonę :(
Wiem wtopiłem, przyzwyczaiłem sie do myśli grając w inne pbemy i dypla, że techy kraść sie nie da i jak widziałem, że skończyli mechanizację to pomyślałem tylko "eh trzeba się śpieszyć bo to ostatni dzwonek" ...
Plewan siedzi w tym swoim mieście bo koszty mu za duże wyszły utrzymania armii, wiec mam szansę zdobyc Barcelonę ale potrzebuję jednak buntu dla pewnosci bo wcześniej atakowałem nawet bez szpiegów :|

pawelt (Paweł) 2011-06-26 15:53:37
ale to nie bedziesz zmieniał civików na GA? Masz kupę civików do zmiany, bez ga nie da rady chyba.
To podtucz teraz miasta na maxa, nie ścinaj, ja ci będę na bieżąco podsyłał rycerzy. Jak staniesz na nogi, to wtedy pobuduję sobie univerki i oxford.

MI my tez pasowało zaatakować znowu japońca i cesara. Cesar strasznie mnie ciśnie kulturą ze stolicy. Chciałbym ją w pierwszym rzędzie zdobyć, a także te miasto w południowym egipcie, do tego miasto japońca między nami co je założył teraz, oraz nad morzem czerwonym i znowu dać pokój. Wtedy dalej mógłbym tą armią zaatakowac miasto hati to pod memphis, mielibyśmy tam dobre połączenie wtedy. Tylko że do takiej akcji potrzebowałbym już trochę wojska, treby, knechtów itp. Nie wiem czy to teraz moment na to. Ewentualnie mógłbym tylko zdobyć stolicę cesara, to bym odetchnął i dął rozejm. to jescze w planach.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 16:11:19
Jeśli spalimy Barcelonę to można wtedy podpisywać pokój i zająć się dobiciem Cezara. Aha zrób tego seta jak gdzieś możesz jednak :D

Hmm masę civików ? Pasowałoby mi wprowadzić rele ale mogę się obyć bez tego jeszcze, nacjonalizm z biurka przenieść ale tez jeszcze mogę sie bez tego obyć i tyle- wiec nie jest tak tragicznie.
Aha, będziesz zmieniał na wolność wyznania ?

Jednak GA będę potrzebował za jakieś 10-15 tur w epoce strzelców więc fakt przydałoby sie podtuczyć miasta bo z najludniejszego państwa stałem sie 2 czy tam 3.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 16:11:58
P.S Myślę, że warto zrobić po 3-4 trebusze i bedziemy mieli juz czym zdobywać miasta. Trebusz jednak to fajna sprawa.

pawelt (Paweł) 2011-06-26 16:19:48
nadal nie wiemy czy TM zadziała u nas czy tylko u mnie. Trzeba to sprawdzić.
Ja do ataku na cesara nie potrzebuję wcale dużo wojska. Jakbyś mi podesłał dosłownie kilka knechtów z CR i tego treba, to bym sobie poradził. Najważniejszy to neapol i te miasto po barbach co nie zdążyłem. Retszę wojska dorobię sobie spokojnie, głównie treby i kilku rycerzy.

A nie będziesz przechodził na państwo policyjne? to by ci dało więcej chyba jak reprezentacja, bo by ci połowa niezadowolenia zniknęła za wojnę, do tego +25% do woja to na prawdę dużo. A nie zmieniasz niewolnictwa na caste? miałbyś niezły bonus z warsztatów. No i teokracja zamiast org reli, nie dość że tańsza to masz wojo na 2 promo, nawet z draftu. Tylko chyba byś musiał na judaizmie jechać.
Chyba, że nie chcesz się stać państwem wojskowym? :D

A z hati nie ma co pokoju podpisywać, jeśli już to tylko rozejm.
Ja raczej na wolność wysnania nie zmieniam, będzie teraz kupa budynków do budowania i to drogich (univerki, więzienia, wały, fabryki itp). Nie wiem czy w ogóle będe zmieniał z biurka na państwo narodowe. mam dośc mocną stolicę i szkoda mi nauki (ponad 100 kolbek bym stracił)

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 17:20:27
Ok oddam Ci tych knechótw co mi przysłałeś.
Państwo policyjne no przydałoby się ale nie ma pośpiechu bo ja nie mam rozbujanej produkcji ... jedynie 150 młotków choć jestem drugi w grze.
Niezadowolenie mnie póki co nie meczy dla tego oddałem Ci kość słoniową i masz moje kadzidła.
Co do Hati to wiem, ze tylko rozejm bo ianczej mielibyśmy przewalone ... choć jakby sie udało ta Barcelonę spalić :oczami: gra warta świeczki bo wtedy Memphis będzie zabezpieczone.

pawelt (Paweł) 2011-06-26 18:15:24
jak sie bierze rozejm, to pisze, że mamy zawarty pokój. śmiesznie jakby się plewan na to nabrał i podstawił wojsko, myśląc że nie możemy go zaatakować u hati. byłoby po grze.

dałem ci kilku roboli, to postaw szybko gospodarkę, przede wszystkim powycinaj wszystkie lasy!

A widziałes nad stolica plewana ma kulturę izy. dziwne, że ma tam miasto i to w miejscu w którym plewan powinien mieć stolicę z 18 chatkami! poza tym nie widzę miast brenusa. nie sprawdzałes może czy jakiś AI chce się mapą wymienić?

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 18:43:41
No tak choc to można sprawdzić i się upewnić :P
Huh oni to maja tereny :( 18 chatek dla mnie to cos nie do pomyślenia :zalamany:

No cóż ja sądzę, że dalej powinniśmy próbować zajać Barcelonę i ja spalić albo odpalić w niej artystę chociaż spalenie i odpalenie artysty w mempis byłoby bezpieczniejsze, musiałbym to przeanalizować.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 18:44:20
Wiesz no ja wycinam lasy tam gdzie mogę, teraz zdobyłem świete miasto chrześcijaństwa to tam jest trochę lasów.

pawelt (Paweł) 2011-06-26 19:06:35
no właśnie się strasznie zdziwiłem, że plewan nie ma tam miasta. tam jest 2x jedzonko (jelonki na grasie), rzeka i same lasy na grasie. Tam plewan powinien postawić 4 miasto i od razu chatkowac na maxa i przenieśc stolicę. miałby teraz stolicę z 18 chatkami, coś wspaniałego.
muszę się go o to wypytać.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 20:23:54
Wojna z Hati dobiegnie końca za 2 tury - ja juz tylko zajmę się drobnymi szczegółami w planie.
Opiszę wszystko w kronice ale skończę ją dopiero jutro bo teraz już spadam.

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 22:07:36
P.S Tylko nie podpisuj pokoju z Hati, zaraz zdobędę Elephantine i za pokój wezmę Barcelonę co zlikwiduje kulturkę a za pomocą artysty przejmiemy inicjatywę.

Tylko gdzie tego artyste odpalić, huh ?

jarek1333 (Jarek) 2011-06-26 23:53:07
Elephantine zdobyte, Barcelona przejęta i wypaliłem w niej artystę.
Tuczę miasta i za 6,7 tur będzie widać tego efekty.
Plewan ma chyba samych sępów, macek, pik i pretow w frontowym mieście 100 unitów :szok:
Teraz jednak nic mu to nie da bo będzie musiał walczyć na naszym terenie.
Zresztą zaatakuje chyba Izę, spójrz jakie miasta ma nasza sąsiadka z których dotychczas Plewan nie mógł korzystać :rotfl2:

Najlepiej jeśli tego naukowca odpalisz na prinitng press albo zostawisz go na kolejne GA.

Co do Toku i Cezara to podsyłam 1 knechta na 3xCR + 1 promo do siły, 5 z 3xCR i 4x2CR, idzie tam jeszcze ranny trebusz i zaraz doślę Twojego gienka medyka.
Jeśli chcesz to w mieście z HE zrobię z 2-3 treby.

pawelt (Paweł) 2011-06-27 06:17:32
treby sam sobie zrobię.
Daj mapkę jak to teraz wygląda na froncie. Ciekawi mnie ile te miasto hati po prawo ma % kultury, 40 czy 60%. Bo jak 60% to powinno znowu podejśc pod memphis.
A czy czasem kultura z obecnej stolicy hati nie podchodzi pod barcelonę? Jak nie to może znowu przecież skoczyć i wtedy plewana nie ruszumy na terenie hati przez 10 tur na pewno.

A te miasta plewana to aż musze zobaczyć. jest to dla mnie ogromna zagadka. Przecież tamte rejony mogły przeważyć o przełamaniu frontu, tam jest tyle lasów, że mógł bymieć z nich 20 dodatkowych katap i by mógł przełamać front u nas. Ciekawe czy to taka taktyka, czy iza mu się wepchała.

Naukowca raczej zostawię na korpa, lub gdzieś na drugą akademię.

pawelt (Paweł) 2011-06-27 14:43:25
uważaj tylko, żeby kultura w aleksandrii nie skoczyła na 60%, wtedy plewan będzie mógł znowu z marszu atakować ci miasto barcelonę.

ps. zbuduj św miasto chrześcijaństwa prorokiem. będziesz miał ok 10 monet na teraz

This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum