www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

CCL - test na mapie Wheel
Author Message
LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 12/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2006-09-26, 10:27   CCL - test na mapie Wheel

:) Wrażenie mam niezbyt. Na pewno nauczyłem się dwóch rzeczy: po pierwsze nie gram już inkami - nie ma co budować cudaków jak tam wesołe gromadki u bram stają. Po drugie nie ma co szybko sobie wrogów robić - Ponti mnie rozjechał bo mu szybko zainstalowałem dwie jednostki pod stolicą i czuł się zagrożony.

Graliśmy w cztery osoby: LDeska, Bombel, Ponti, Rico. Ja byłem pomiędzy Pontim i Bomblem. Na początku zabiłem Bomblowi scauta, potem drugiego :hyhy: i Ponitemu wojownika. Potem zainstalowałem wojownika i potem łucznika pod stolicą Pontiego i chciałem się porozwijać... Niestety nie za bardzo mogłem bo Ponti przyjechał swoimi Nieśmiertelnymi (immortal) i zabrakło mi kilku tur żeby włóczników mieć. Przed atakiem było dobrze, miasto mi szybko urosło i nawet punktami prowadziłem, miałem religię więc granice się szybko rozrosły. Z błęów to postawiłem drugie miasto tak, żeby objąć miedź dopiero po skoku kultury - musiałem tam obelisk zrobić i dlatego nie zdążyłem z tymi włócznikami. Powinienem albo postawić miast na miedzi, albo szybciej ściąć lasek i zrobić obelisk - wtedy obroniłbym się przed Pontim.
Tylko że Bombel napisał że też do mnie maszerował :) więc koniec i tak był pewnie bliski.

Wpiszcie co wy robiliście i rzućcie kilka rad jeszcze, bo ja prawdopodobnie dzisiaj o 21:00 gram pierwszą grę w CCL :szok:

bombel79 

xfire: bombel79
Helped: 12 times
Piwa: 55/3
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Za adminowanie  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo3  II miejsce w Dyplo - Dyplo2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w rankingu FFA  I miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  II miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy 
Posted: 2006-09-26, 12:56   

mnie gralo sie przyjemnie bo obstawilem 3 dojscia do mojego slicznego kraiku Wikingow i moglem robic to co umiem najlepiej czyli rozwijac sie... strzelilem 4 miasta (3 na prawde wypasione) i zapragalem wojaczki zanim chlopcy beda miali katapulty. 2 miasta super produkcyjne, wiec chlopaki szybko sie produkowali; bylem jakies 3 kratki od Leszka a tu pisze ze jego juz nie ma... no to 'w tyl zwrot, naprzod marsz' :) i tak wesloa gromadka wpadla do Rico, odcialem bronz, rydwanow sie nie obawialem i tak spalilem 2 miesciny... w tym czasie atakowal mnie kilkoma jenostkami ponti, ale tyly mialem dobrze obstawone.

Z ciekawych uwag to:

1. Tylko jeden rodzaj jednostek mozna b. latwo powstrzymac i budowanie tylko np. special unitow (np. niesiertelni, czy lucznicy) ma sens tylko w przypadku zaskoczenia przeciwnika. Jesli to sie nie uda, to 'przeciw-jenoski' rozniosa w pyl nasza armijke

2. Atak na samym poczatku jest dobry, ale jesli sie nie uda to konsekwencje moga byc bardzo przykre... ja nie preferuje tej metody (a jesli juz to proponuje skirmow albo jaguary).

3. Jesli chce sie wygrac to dobrze miec zrownowazone cechy :) ja przez to rozumiem, ze biorac fin biore cos do ataku czyli agr (ostatecznie imp lub char), biorac agr przyda sie cos w stylu exp, org, phi czy w ostatecznosci ind. Nie polecam laczenia obu cech 'rozwojowych' i 'agresywnych' bo to jest albo na krotka mete albo nie daje kopa militarnego. Nie polecam np fin+phi ind+spi.

Moze dla was to trywialne, ale mnie bardzo pomoglo w wyborze nacji :)

LDeska

marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2006-09-26, 14:02   

Ja dzisiaj o 21:00 zaczynam moją potyczkę w CCL. Trochę prędko i zaczynam się tego bać. Mógłbyś Bombel albo Peter i inni popisać jeszcze trochę dobrzych rad. Trochę ich już daliście, ale jeżeli coś jeszcze wam przychodzi do głowy, to wrzućcie tutaj ;)
Zaczynamy o 21:00, więc spokojnie jedną albo dwie partyjki mogę dla treningu wcześniej z wami strzelić - chciałbym zacząć o 18:00 - 18:15. Kto żyw, niech mi pomoże trenować dzisiaj :D :hyhy:
No i jeszcze ostatnia prośba - kilka osób grało z NeroWolf chyba - proszę o wnioski jak gra. Jeżeli ktoś grał z innymi graczami w mojej grupie, to też poproszę o pomoc. Skład mojej grupy:
Saurus (FRA)
JDJ1982 (GER)
Guru4000 (ITA)
NeroWolf (RUS)
i ja oczywiście :) a ostatni w grupie jest NeroWolf i on będzie hostem.

Kurczę, wiem że panikuję, ale jeszcze bym się ucieszył z pomocy co do ustawień gry - co mogę jako uczestnik a nie host sprawdzić i na co zwrócić uwagę podczas zaczynania gry?

Już zaczynam mieć luźną kupkę z przejęcia :rotfl:

Cola 
WTF?

xfire: cola0760
Helped: 10 times
Piwa: 4/43
generał dywizji  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Wygrany jeden GOTM 
Posted: 2006-09-26, 14:34   

nie bierz Hanibala :)
bez katapek to lipa w zdobywaniu miast (chyba ze chcesz poniszczyc usprawnienia), a jak masz katapki to przeciwnik ma już słonie albo pikinierów

meca 

xfire: meca10
Helped: 2 times
Otrzymał 1 piw(a)
podpułkownik  Brązowy order za specjalne zasługi  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2006-09-26, 15:17   

LDeska wrote:
Kurczę, wiem że panikuję, ale jeszcze bym się ucieszył z pomocy co do ustawień gry - co mogę jako uczestnik a nie host sprawdzić i na co zwrócić uwagę podczas zaczynania gry?

Jeśli chodzi o mapę Wheel to nie sprawdzisz nic poza tym, że jest to mapa Wheel i inne standardowe ustawienia :)

Ja na mapie Wheel na pewno zagram Inca! Z początku nie ma co budowac cudaków, bo nie ma na to czasu, ale potem to hoho! :D Tym bardziej, że będą się one budowały w jakieś 10 tur :)

Na początek przydadzą się jakieś czujki rozstawione wokół stolicy. Gdy będzie już miedź to można spokojnie obstawic przesmyki łączące nas z innymi graczami. A jeśli jeszcze na takim przesmyku rośnie las to nic nie przejdzie :) Oczywiście prowadzimy tam potem drogę szybkiego ruchu dl nowych jednostek.

Koniecznie trzeba pamiętac o zabezpieczeniu morza budując chociaż 1 triemę. Kto wie, czy ktoś nie pokusi się przypłynąc (ja w ostatniej grze spaliłem stolicę Hechterowi podpływając Galerą).

Jeśli ktoś pokusi się o grę Inca to pod żadnym pozorem proszę nie wymyslac na początku religii! Ktoś mi tak ostatnio doradził (Ldeska?) ale to najbardziej koszmarny błąd. Najpierw idziemy do brązu, chyba, że przy stolicy są jakieś zwierzaki, to najpierw animal, a i koniki mogą wyskoczyc. Dalej drogi. Ten zestaw: Bronze, Wheel, Animal musimy miec odkryty przed postawieniem 2 miasta.

W grze bez Always War śmiało możemy wypowiadac przeciwnikom wojnę, bo nie musimy się martwic o niezadowolenie w miastach.

To na razie na tyle, ale pewnie wszyscy o tym wiedzą już dawno. No ale chociaż to sobie utrwaliłem w głowie :)

Aha jeśli stolica stoi przy jakimś zbiorkinu ze słodką wodą, a nie zalewow to warto zainwestowac w Fishing :)

Beny 

xfire: fcbeny
Helped: 50 times
Piwa: 65/13
generał dywizji  Złoty order za specjalne zasługi - system Dyplo, PBEM, FFA, losujący, civilopedia  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo Miś 2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Złoty gracz w demokrację - GwD1-admin  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2006-09-26, 15:20   

meca wrote:
W grze bez Always War śmiało możemy wypowiadac przeciwnikom wojnę, bo nie musimy się martwic o niezadowolenie w miastach.

Chyba w grze z Always War ;)

plewan_79 

Helped: 7 times
Piwa: 17/16
pułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  III miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy 
Posted: 2006-09-26, 15:24   

meca wrote:
Jeśli ktoś pokusi się o grę Inca to pod żadnym pozorem proszę nie wymyslac na początku religii! Ktoś mi tak ostatnio doradził (Ldeska?

nie Ldeska - tylko plewan :)

... i podtrzymuje to - bardzo dobre rozwiazanie (!). To jeden z powodów dla których warto brać Inca.
Postaw piwo autorowi tego posta

hechter 

xfire: hechter
Helped: 4 times
Piwa: 3/1
podpułkownik  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2006-09-26, 15:39   

Ja grałem z Borysem przeciw Nero i Drive, są dobzi, ale pewnie tylko na początku, bo zajechali nas wojem. Idą na szybki atak ,więc jak będziesz znim graniczył, zablokuj najlepiej przesmyk i jako tako po sprawie.

--------------------------------------------------
"Pan jest zerem, panie Ziobro"

LDeska

Posted: 2006-09-26, 15:56   

J też pisałem o tej wczesniej religii i nawet tak ostatnio zagrałem :)
No nic, wykorzystam te ostatnie godziny na rozmyślania nad drzewkiem technologii, jednostkami specjalnymi, cechami przywódców i startowymi techami nacji :D

Żebym tylko wieczorem nie musiał puścić posta z taką ikonką
:P

bombel79 

generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Za adminowanie  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo3  II miejsce w Dyplo - Dyplo2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w rankingu FFA  I miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  II miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy 
Posted: 2006-09-26, 15:57   

hm, no to teraz moje rady dla naszego 'pierwiostka' :)

1. Nie graj Incami, sa za bardzo rozwojowi :)
zobaczysz, zapedzisz sie (jeszcze tylko banki) i zajedzie cie jakis Mongol albo Viking :)
same Quechua nie wysarcza (sa dobre na poczatku, ale pozniej Inca brakuje zebow).

2. Pierwszy atak przy 3-4 miastach. Dzieki temu masz rozwinieta gospodarke i nawet jesli atak sie nie powiedzie powinienes dogonic czolowke. Do tego wazne jest zabezpieczenie militarne, bo ktos moze najechac Cie pierwszy, dlatego zawsze w przynajmniej 1 miescie powinno sie produkowac wojo (przynajmniej ja tak robie). Atakujac rzy 3-4 miastach przeciwnicy nie powinni miec murow i katapult. Twoich 12-15 oddzialow przeciwko 5 oddzialom obroncow powinno dac rade...

3. Badz milusi :) :) :)
To jest moja metoda zaczerpnieta z 1,5 rocznego stazu pracy w administracji panstwowej :)
Przyjacielskie zagadywanie, oferowanie pomocy itp. moze byc oznaka slabosci, ale zwykle przyjmowane jest pozytywnie. Oczywiscie bycie milusim nie zwalnia Cie z obowiazku wbicia noza w plecy twojemu sasiadowi :)

4. Graj tak jakbys gral przeciwko 4 Peterom... Ci kolesie to na prawde nie leszcze i potrafia grac. Jesli tylko moga cie zagiac jakis trikiem na pewno to zrobia...

LDeska

Posted: 2006-09-26, 16:02   

Ech Bombel nie dobijaj mnie - 4 Peterów? Na mnie jeden wystarczy (no, prawie zawsze :rotfl: ). Ja stosowałem inną taktykę zwykle - instaluję jedną, dwie jednostki u przeciwnika ale to chyba zła taktyka. Potem zwykle on ma mnie za najważniejszego przeciwnika i dostaję w skórę. Spróbuję dzisiaj właśnie tak zagrać - 3-4 miasta przy pierwszym ataku...
A przy jakim rozmiarze stolicy robicie pierwszego osadnika? Ja zwykle przy rozmiarze 3 robię robola i przy tym samym albo 4 robię pierwszego osadnika. Wczoraj miałem chyba rozmiar 5 jak robiłem pierwszego osadnika - z tego co widziałem w demografii to Ty zrobiłeś je wcześniej, nie?

bombel79 

Posted: 2006-09-26, 16:14   

hm... niech to zostanie miedzy nami Leszku :)
na poczatku warior i przy 2 work, albo od razu work (jak startujesz z wariorem). Set musi miec obstawe i zakladam miasto przy 3. Musze miec wtedy odkryte animal i bronze. Po worku przechodze na slavery, to pozwala uratowac skore w sytuacjach awaryjnych... dobrze wczesnie miec archery, chatki i granary dopiero przy 3 miastach...
a co do religi, to niewazne czy gram Mali czy Vikingami czy Japoncami, zawsze laduje z judaizmem. Zydzi sa wszedzie :)

Peter 

xfire: peterek
Piwa: 42/12
generał dywizji  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 13 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Złoty gracz w demokrację - GwD2-kapitan 
Posted: 2006-09-26, 18:34   

Nie atakuj pierwszy - bo nawet jak zjedziesz jednego to masz zapasc ekonomiczna a do tego inni moge chciec Cie dobic....

Polecam Vikinga - rozwijasz sie bunkrujac, nikogo nie zaczepiasz..... jak juz okrzepniesz to robisz ekipe wypadowa bersekerow i z morza palisz fajne nie bronione miasta..... oczywiscie staraj walczyc 1 vs 1 ..... ale to juz roznie pozniej moze byc...
Nie daj sie zajechac na poczatku glupim rydwanem.... lepiej troche zwolnic rozwoj ale miec ten oddzial czy 2 wiecej....bo nic ci nie da szybki worker jak sie pojawi chwila moment chariot....
Ogolnie to polecam spokoj.... gra sie nie musi od razu rozstrzygnac.... bedzie czas na przemyslenia jak cos....
Postaraj sie dotrwac ze tak powiem jak najdalej - nie musisz byc pierwszy... w drugiej grze pozniej masz jeszcze mozliwosci....

Ince tez uwazam za slabego...

meca 

xfire: meca10
Otrzymał 1 piw(a)
podpułkownik  Brązowy order za specjalne zasługi  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2006-09-26, 19:17   

Beny wrote:
Chyba w grze z Always War Mruga

W grze bez Always War! Przecież napisałem. Miałem wojne z Hechterem, Bomblem i Bobkiem, a w miastach cisza i spokój :D

A co do religii jako pierwszego techa to powodzenia chłopaki :D
Już to widzę jak Was koledzy odwiedzą rydwanikami :) Robisz rele, potem musisz mining, bronze i koło. Jak dla mnie to te 9 tur na początku poświęcone na Buddyzm oznacza szybką śmierc.
Zgadnij czemu w grze eliminacyjnej poszedłem odwiedzic Niemca, który właśnie wymyślił polyteizm? :D

Treviss 

xfire: Treviss
Piwa: 5/2
kapitan  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Złoty gracz w demokrację - GwD1 
Posted: 2006-09-26, 21:18   

ooooooo Ldeska chyba juz gra
jakiedys gralem na wheelu w ffa w 5 jeden chlop rozwalil pokolei 3 a ja jak widziałem ze mam maista prawie puste (dzieki religi) to mu zarabalem stolice i dwa inne miasta ale i tak przegralem :zalamany: :wstyd: :rotfl:
POWODZENIA LESZEK :P

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum