www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

A kase panie to gdzie tu dają?
Author Message
mant3z 

xfire: mant3z
Helped: 1
starszy szeregowy 
  Posted: 2009-08-04, 09:42   A kase panie to gdzie tu dają?

Siema
Na początku zaznaczę, że pogrywam w CIV'kę od pierwszej części jednak raczej z takim niedzielnym podejściem, tak by się zbytnio nie stresować a raczej relaksować.
Wybaczcie mi literówki, przejęzyczenia gdybym coś pomylił lub pokręcił.

Jestem maratończykiem i do tej pory głównie grałem na 3'cim poziomie trudności (bodajże wódz).
W ostatnich dniach postanowiłem zostać szlachcicem :luka:
Dorwałem Hmurabiegie (Babilon) :niepewny:
Męczyłem się strasznie bez żadnych, większych sukcesów aż do momentu gdy wpadłem na pomysł wykorzystania spec. jednostki czyli łucznika.

Pierwsze co wyprodukowałem w stolicy to wojownik (+15 tur) i kolejny (+30 tur), ten pierwszy znalazł kolejnego wojownika podczas exploracji manualnej ;)
Technologie wybrałem Polowanie>>Łucznictwo>>kolejne związane z surowcami.
Trzecią produkcją był już łucznik... razem tych 4'ech wojaków podbiło rzymian którzy niefortunnie znaleźli się w odległości 20~22 pól.
Stolica dostała robotnika i łucznika do obrony, nowe miasto +2 robotników. Zwycięska armia 4'ro osobowa dostała jeszcze +2 łuczników i poszli podbić Rosjan. Jedno miasto zrównali z ziemią bo było dopiero co postawione, po czym zajęli stolicę :)
Upadek na początku zaliczyli jeszcze Majowie bo byli na tym samym kontynencie :)
Podczas podboju Majów, pomiędzy moją stolicą a rzymską postawiłem miasto i połączyłem je drogą.

Mając 5 miast w tym 3 połączone, napotkałem nowy problem a mianowicie kłopoty finansowe. Nawet jak miałem ustawione 0% na naukę i kulturę to miałem straty. Doszło do tego, że zacząłem tracić jednostki. Cudem wygrzebałem się sądami i rynkami.
Teraz mam ponad 400pkt przewagi i ogólnie rządzę... ale mam dwa pytania:

Jak się szybko zabezpieczyć finansowo?
Czy da się szlachcica przejść bez tak gwałtownego podboju sąsiadów.
Gdy skupie się tylko na wykorzystywaniu terenu i surowców to w punktacji dostaje po dupie a SI zgarnia wszystkie fajniejsze cuda.

Rudi2

xfire: rudi22222
Helped: 5 times
Piwa: 171/62
generał dywizji  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Wygrany jeden GOTM - 12 wygranych 
Posted: 2009-08-04, 09:55   Re: A kase panie to gdzie tu dają?

mant3z wrote:
podczas exploracji manualnej ;)

Ja się tam za bardzo na tych podbojach nie znam ale jedno wiem, granie w Civkę i jednoczesne wykonywanie ww. czynności musi zawsze musi doprowadzić do zapaści :rotfl2:

Z niezdrowej ciekawości zapytam, to było multi mieszane :ok: czy singiel :szok:
Last edited by Rudi2 on 2009-08-04, 09:58; edited 1 time in total  
Postaw piwo autorowi tego posta

bombel79 

xfire: bombel79
Helped: 12 times
Piwa: 60/4
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Za adminowanie  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo3  II miejsce w Dyplo - Dyplo2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w rankingu FFA  I miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  II miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy 
Posted: 2009-08-04, 09:56   

sugeruje odkrycie garncarstwa i budowanie (oraz pracowanie) na chatkach, ktore z czasem zmienia sie we wioski i miasteczka... to daje duzo, duzo kasy... oczywiscie nie mozn amiec 1 czy 2 chatek, ale gdzies 4-6 na 1 miasto... sa specjalne ustroje ktore zwiekszaja oplacalnosc budowy chatek...

jak grasz zorganizowanym to mozna tez wymyslec kodeks praw i budowac sady (zorganizowany ma sady budje sady 2 razy szybciej)

Beny 

xfire: fcbeny
Helped: 50 times
Piwa: 65/13
generał dywizji  Złoty order za specjalne zasługi - system Dyplo, PBEM, FFA, losujący, civilopedia  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo Miś 2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Złoty gracz w demokrację - GwD1-admin  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2009-08-04, 10:10   

chatki, chatki, chatki... stary tekst ;)

mant3z wrote:
Czy da się szlachcica przejść bez tak gwałtownego podboju sąsiadów.

Tak :)

mant3z 

starszy szeregowy 
Posted: 2009-08-04, 10:10   

@Rudi2
To był singiel.
Exploracja manualna tzn. że obleciałem swoją wiochę dookoła by zebrać bonusy z osad i wykryć pierwszą ofiarę :)

@bombel79
Czyli wystarczyło, bym na siłę wymusił w miastach obsadzanie ludków na polach z chatkami kosztem produkcji?

Edit:
@Beny
Fajnie, że się da... mógłbyś podpowiedzieć jak to zrobić?
Może być tak ogólnie np:
Robisz stolicę, wykorzystujesz dostępne surki, potem zakładasz miasto produkcyjne lub miasto nastawione na kasę albo cudaki i wielkich ludzi... etc.
Last edited by mant3z on 2009-08-04, 10:18; edited 1 time in total  
Postaw piwo autorowi tego posta

LDeska

xfire: ldeska
Helped: 34 times
Piwa: 12/1
marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2009-08-04, 10:22   

Generalnie bez chatek to już przy czterech miastach na początku gry będziesz miał problemy. Jedyne wyjście to dojście do Garncarstwa przed postawieniem piątego miasta i tak jak pisał Bombel - budujesz chatki i pracujesz na nich. Można się ratować na krótką metę pracą na wodzie (2 lub 3 :moneta: ) ale to tylko na krótką metę - żeby dolecieć do Garncarstwa.

Ale generalnie taka taktyka jest najlepszą z możliwych moim zdaniem - szybki podbój sąsiadów to jest właśnie to co zagwarantuje ci bardzo dobrą pozycję wyjściową do dalszej gry. :ok:

mant3z 

starszy szeregowy 
Posted: 2009-08-04, 10:39   

Czyli dobrze zacząłem tym podbojem tylko lipę odstawiłem z chatkami.
Ogólnie gra na swoją stolicę + 3 stolice przeciwnika za sądami i rynkami to już masakra. Żeglarstwo wynajdowało mi 2 tury przy 70% :) income kasy też jest już niezły.

Do jakiego poziomu trudności pociągnę taką taktyką?

Beny 

xfire: fcbeny
Helped: 50 times
Piwa: 65/13
generał dywizji  Złoty order za specjalne zasługi - system Dyplo, PBEM, FFA, losujący, civilopedia  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo Miś 2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Złoty gracz w demokrację - GwD1-admin  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2009-08-04, 11:20   

mant3z wrote:

Każdego :)

mant3z 

starszy szeregowy 
Posted: 2009-08-04, 11:27   

Podnieciłem się :D dziś to obadam... dzięki za pomoc.

LDeska

marszałek  Złoty order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 11 zlotów  Brązowy sponsor KAC  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I,II,III,IV,V,VI Puchar KAC  II miejsce w rankingu FFA  II miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  I miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  I miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  I miejsce w sezonie Ligi KAC - I sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - II sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - III sezon  I miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2009-08-04, 12:50   

mant3z wrote:
Beny ma rację że do każdego, tylko że nie uda ci się na wyższym poziomie zajechać sąsiada łucznikami babilońskimi. Kompy robią łuczników do obrony miast a łucznik babiloński nie ma żadnych bonusów jak atakuje innego łucznika (tylko do walki wręcz ma bonus +50%) więc nie podbijesz 3 sąsiadów tym sposobem na wyższym poziomie. Co innego Inką - jego Keczua mają bonus właśnie do łuczników, on jest najlepszy do takiego "rasza"

mant3z 

starszy szeregowy 
Posted: 2009-08-04, 13:06   

:) No tak sobie właśnie myślałem, który przywódca mi tu bardziej pomoże.

Jeszcze się zapytam Was, co zgarniacie oraclem?
Ja olewam buddyzm i hinduizm, nastawiam się na surki i armię a oraclem zgarniam konfucjonizm (czy jakoś tak).

LDeska

Posted: 2009-08-04, 13:11   

Aaa rozumiem - surki to surowce :) Dobrze robisz, inwestycja w surowce jest zawsze opłacalna, a religię mogą ci zabrać. Na wyższych poziomach to nawet nie ma zwykle co próbować, lepiej poczekać aż sąsiad wynajdzie i dostać religię nie z techa ale ze zdobytego sąsiada :)

A zWyroczni bierzemy różnie. Zwykle: Monarchię, Odlewnictwo, Kodeks Prawa, Matematykę, Konstrukcję albo Feudalizm. Rzadko się uda gambit żeby wziąć Administrację Państwową.

mant3z 

starszy szeregowy 
Posted: 2009-08-04, 13:21   

Tak, surki to surowce. No i nie konfucjonizm tylko Kodeks Prawa biorę :) Wiedziałem, że coś pokręcę :oczami:
Czyli całkiem, całkiem ogarniam tą grę i w sumie niepotrzebnie molestuje SI na wodzu ;)

LDeska miał byś, kiedyś, jakąś chwilę, by zmłócić coś szybkiego 4Fun na sieci? Może być nawet 1vs.1. Mam takie wrażenie, że chyba mam Cię w znajomych na XFire.

LDeska

Posted: 2009-08-04, 15:00   

Dodaj sobie nas do znajomych i możesz grać codziennie... jak będę wolny w sobotę to jasne że zagram, ale nie wiem o której bo będę w podróży.

cheos 

xfire: cheos01
Helped: 4 times
Piwa: 52/118
starszy chorąży sztabowy  Złoty zlotowicz - 6 zlotów  Złoty sponsor KAC - Główny sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo6  II miejsce w Dyplo - dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2009-08-05, 00:35   

To by było jakbyś Leszka pyknął ;)

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum